23.7.2022. u 11:32
TEKST: Andrea Lužanac
Prijavite se da možete ocijeniti članak. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.
Kako je zatvorenicima u zatvoru i što zapravo rade po cijele dane, zasigurno se mnogo vas pita. U zatvoru i oni najopasniji kriminalci postaju radnici koji na kraju krajeva dobiju i plaću. Ipak, kako njihov život doista izgleda istražio je Dnevnik.hr i to u najpoznatijoj kaznionici zvanoj Lepoglava.
Zatvorenici Lepoglave stvaraju vrhunska vina i nagrađivani med. Rade u vinogradima, šumi, farmama, proizvode namještaj, a dobili su i milijune iz EU fondova. Od njihova rada u zatvoru mnogi drugi imaju koristi.
Jasenka Mađar, viša stručnjakinja za poljoprivrednu proizvodnju rekla je za Dnevnik.hr: "Evo sad je prije par dana nam otišao zatvorenik koji je ukupno u kaznionici bio 31 godinu, od toga 4 ovdje na poljoprivredi, mogu reći da je već imao u malom prstu, kamo god da smo ga stavili sve mu je išlo od ruke."
Kako potvrđuje veterinar, meso koje se koristi unutar kaznionice nije starije od 4 tjedna, a klanje se obavlja svaka tri do četiri tjedna. Neki zatvorenici iz zatvora izlaze kao nove osobe i nerijetko okreću novu stranicu u svom životu. Ipak, kako potvrđuje upravitelj kaznionice, bude i pokušaja bijega, ali to su statistički zanemarive brojke.
Za svoj rad u zatvoru imaju plaću u iznosu od 900 kuna, prikupe čak 60 tona povrća pa se isto dijeli i drugim zatvorima. Med koji proizvode je nagrađivan, a čak troje bivših zatvorenika danas se aktivno bave proizvodnjom meda te se redovito pojavljuju na sajmovima.
Za proizvodnju vina nagrađeni su u Londonu, a tu je i proizvodnja namještaja. Zatvorenici mjesečno proizvedu 1400 stolaca, a na istom namještaju nije moguće prepoznati da je isti rađen u kaznionici.
Mnogi ne žele raditi. U zatvorenom dijelu, iznad rešetki okorjeliji su kriminalci, opasni ubojice, a upravitelj zatvora podsjeća da je u kaznionici trenutno 110 zatvorenika s kaznama koje su iznad 20 godina, dok je prosječna kazna 15 godina, piše Dnevnik.hr.
Prijavite se da možete ocijeniti ovaj članak. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.
Prijavite se da možete komentirati ovaj članak. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.