SB Online
Promjena teme
Prijava
Pretraži SB Online

UPOZORENJE RODITELJIMA: Ne oblačite djeci kupaće kostime? Evo zašto to odmah trebate prestati raditi...

SB Online | UPOZORENJE RODITELJIMA: Ne oblačite djeci kupaće kostime? Evo zašto to odmah trebate prestati raditi... SB Online | UPOZORENJE RODITELJIMA: Ne oblačite djeci kupaće kostime? Evo zašto to odmah trebate prestati raditi...

PRIJE 2 GODINE
TEKST: sib.net.hr/sib.net.hr

Prilagodba teksta ▼
KONTRAST
VELIČINA SLOVA
RAZMAK IZMEĐU SLOVA
RAZMAK IZMEĐU RIJEČI
PRORED

Dijete se bezbrižno brčka u plićaku bez kupaćeg kostima. Roditelji ga opušteno promatraju, ljeto je, sve se čini mirno i bezbrižno.

U medijima obično nailazimo na upute da djecu ne treba izlagati suncu u određenom vremenskom razdoblju npr. od 12 do 16 sati, da ih treba redovito mazati kremama sa zaštitnim faktorima, trebaju nositi šeširiće ili kapice i slično. Ono o čemu se rijetko priča dovodi djecu u veću opasnost od navedenog. Je li zaista sve tako mirno?

TRI OPASNOSTI ZA DJECU LJETI O KOJIMA NISTE RAZMIŠLJALI

1. PREDATORI KOJI SLIKAJU I SNIMAJU DJECU

 

Nažalost postoje osobe koje traže upravu takvu djecu – golu i dostupnu, tajno ih snimaju te na taj način zarađuju ili zadovoljavaju vlastite seksualne nagone.

Ako mislite da se to događa negdje drugdje – varate se. U Hrvatskoj je zadnjih godina zabilježeno više slučajeva gdje su seksualni predatori snimali i fotografirali djecu koja su se gola igrala i šetala po plaži. Kamere u kemijskim olovkama, ručnim satovima – domišljatost počinitelja i razvoj tehnologije u ovom području predstavljaju poseban izazov.

Prema statistici MUP-a za 2021. godinu sva kaznena djeca protiv spolne slobode i spolnog zlostavljanja i iskorištavanja djeteta su u porastu i to od 1,1 do 100% u odnosu na godinu ranije. Ukupno, prosjek porasta je 46,7%. Broj prijavljenih kaznenih dijela u 2020. godini je bio 227, a u 2021. godini čak 363 što predstavlja povećanje od 59,9%! Napominjemo kako je ovdje riječ o prijavljenim kaznenim djelima, a stvarna brojka djece zlostavljane na ovaj način je puno veća jer se brojna djela ne otkriju, a brojke u statistikama prikazuju broj počinitelja, a ne broj žrtava.

2. STVARANJE DIGITALNOG OTISKA DJETETA

Sharenting je pojam koji se odnosi na situacije kada roditelji ili članovi obitelji pretjerano objavljuju ili dijele fotografije i podatke o djeci. Razvio se kao rezultat kombinacije roditeljstva i mogućnosti društvenih mreža. Potencijalne opasnosti su narušavanje djetetovog prava na privatnost i mogućnost toga da objava postane izvor sramoćenja djeteta (sada ili u budućnosti).

Fotografije i osobni podaci, jednom postavljeni na internet, zauvijek ostaju u internetskom prostoru, bez obzira obrisali ih mi s društvenih mreža ili ne. Takve informacije prikupljaju se u bazama podataka, a dodatni izazov je to što ne možemo znati tko je sve napravio snimku zaslona i distribuirao ih dalje.

3. POVEĆAVANJE OPASNOSTI OD OTMICA DJETETA

Osim toga što se objavi slika djeteta, vrlo često se uz sliku postavi i lokacija. Tako olakšavamo osobama koje vrebaju djecu na internetu da dođu na navedenu lokaciju te snimaju djecu i/ili ih otmu. Vrlo često roditelji iznose informacije o djeci koje mogu poslužiti kao informacija seksualnim predatorima za razvijanje odnosa s djetetom, poput njihova rođendana, hobija, treninga, posjeta šoping centrima i sl. Djecu se na ovaj način izlaže dodatnom nepotrebnom riziku.

RIJEČ STRUČNJAKA

Tomislav Ramljak, predsjednik Centra za nestalu i zlostavljanu djecu je izjavio: "Da bi pedofil ušao na određene forume ili web-stranice mora napraviti upload od 5 do 10 000 novih fotografija djece. Velik je broj takvog sadržaja i takvog materijala koji kola na društvenim mrežama i na internetu. Obucite djeci kupaće gaćice, ne gledaju svi djecu istim očima!"

Stručni tim Centra za nestalu i zlostavljanu djecu čine preko 20 zaposlenih djelatnika, mahom stručnjaka mentalnog zdravlja – psihologa, socijalnih radnika. Temom zaštite djece se bave svakodnevno, a u ljetnom periodu uvijek dodatno naglašavaju opasnosti koje su prisutne i u ostatku godine – no sada su posebno naglašene!

4 JEDNOSTAVNA SAVJETA KAKO ZAŠTITI DJECU LJETI:

obucite djeci kupaće kostime
nemojte pretjerano dijeliti slike djece na društvenim mrežama
obratite pažnju da slike koje dijelite na društvenim mrežama nipošto ne uključuju slike gole djece
nemojte objavljivati lokacije i osobne podatke djeteta

Razmislite – tko je sve bio iza kamere koja je slikala i snimala vaše dijete kada ste zadnji put bili na kupanju?

Pozivamo roditelje na oprez i savjesno postupanje - ne želimo da vaše dijete postane dio crne statistike.

(IZVOR: www.sib.net.hr)


Ocijenite članak

Prijavite se da možete ocijeniti ovaj članak. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.

Prijavite se da možete komentirati ovaj članak. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.

Vezane teme: