SB Online
Promjena teme
Prijava
Pretraži SB Online

Pogledajte koliko iznosi prosječna plaća u eurima u EU, a kolika će biti u Hrvatskoj

SB Online | Pogledajte koliko iznosi prosječna plaća u eurima u EU, a kolika će biti u Hrvatskoj SB Online | Pogledajte koliko iznosi prosječna plaća u eurima u EU, a kolika će biti u Hrvatskoj
Prilagodba teksta ▼
KONTRAST
VELIČINA SLOVA
RAZMAK IZMEĐU SLOVA
RAZMAK IZMEĐU RIJEČI
PRORED

Po svoj prilici, Hrvatska iduće godine prelazi na euro. U tom smislu ne bi trebalo biti iznenađenja, tim više jer smo odavno "eurizirani"; naime, cijene nekretnina, automobila i koječega drugog u praksi izražavamo u eurima do te mjere da ih na taj način oglašavamo i u medijima.

Euro je za Hrvate – a milijuni su u nas bili ili jesu u "pečalbi" – negdje u primozgu još memoriran kao njemačka marka. Stotinu eura starijima od četrdeset i dalje zvuči kao famoznih "sto maraka", mada se za taj novac i u to vrijeme moglo kupiti puno više.

A o tome ovdje i jest riječ. Koliko će sutra, kad kuna podvije rep i ode u ropotarnicu, vrijediti tih sto eura. Ne radi se samo o 750 kuna i tome što se može pazariti za taj iznos, nego o činjenici da ćemo tek potpunim prelaskom na euro biti usporedivi s ostalim članicama EU-a na svakodnevnoj razini.

NEMA PRERAČUNAVANJA

Strancima ljeti više neće biti enigma je li taj ručak u nas, kad ga pretvore iz kuna u eure, nešto jeftiniji nego kod njih ili je to li-la. Isto će biti i s cijenom goriva i putarina. Sve će se odmah znati do zadnjeg centa: koliko smo što se cijena tiče konkurentniji od drugih i kakve su nam plaće i penzije kad se usporedimo sa susjedima iz EU-a.

Prosječna neto plaća bit će tako oko 900, a mirovina oko 320 eura, s obzirom na to da bi zbog inflacije do prelaska s kune na euro osobni dohoci i penzijice u Hrvatskoj ipak mogli mrvicu porasti. Uzmemo li kao relevantan podatak o prosječnoj neto plaći u EU-u u 2021. godini, koja je iznosila 1916 eura mjesečno, znači da nam treba oko "iljadarka" da bismo dostigli prosjek EU-a.

Pa kad se budemo uspoređivali s drugima koji u (EU)ropi također rabe euro, brzo ćemo shvatiti da smo u donjem dijelu ljestvice, među slabijima, gospodarski inferiornijima, ali ne baš i najgorima. Vidjet će se to, dakle, iz odnosa cijena u trgovinama, pogotovo robe široke potrošnje, koje neće biti i već nisu puno niže nego u najrazvijenijim zemljama EU-a, ali i onoga što primamo u vidu plaća i mirovina.

PLAĆE I PLAĆICEA 

evo što kažu brojke za 2021. godinu. U Austriji je prosječna neto plaća lani iznosila 2053 eura, a u Belgiji 2091.  

U siromašnoj Bugarskoj prosječni je neto dohodak lani iznosio 413 eura, a u nas 797 eura, dok su Slovenci 2021. u prosjeku primali 1038 eura.

Od Hrvata su nešto bolji bili Česi s 813 eura neto plaće, a puno bolji Danci, koji su s 3100 eura pri europskom vrhu. Slijede ih Šveđani s 3062 eura plaće.

Od nas su bolje plaćeni i Estonci, s prosječnom plaćom od 958 eura neto, a nešto slabiji Latvijci – 648 eura, i Litavci – 645 eura. No zato stanovnici Cipra primaju za naše pojmove odličnih 1658 eura. I na Malti se dobro zarađuje iz hrvatske perspektive. Riječ je o 2261 euru. 

Slijede redom bogate zemlje: Finska s 2509 eura, Francuska s 2157 eura i Njemačka s 2270 eura prosječne plaće. 

Prosječni Grk zarađuje 917, Portugalac 846, Poljak 736, Slovak 690, a Mađar 683 eura. U Rumunjskoj je prosječna neto plaća samo 522 eura, pa su od njih u EU-u siromašniji samo Bugari s već spomenutih 413 eura.

Prosječna neto plaća u Italiji je 1762 eura, a u susjednoj im Španjolskoj 1718 eura. Pravi "teškaši" su Islanđani s 3435 eura i Luksemburžani s 3009 eura, a slijede ih Irci s 2479 eura i Nizozemci s 2263 eura.

(Izvor: Slobodnadalmacija.hr)


Ocijenite članak

Prijavite se da možete ocijeniti ovaj članak. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.

Prijavite se da možete komentirati ovaj članak. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.

Vezane teme: