12.12.2022. u 20:36
TEKST: automobili.hr/automobili.hr
Prijavite se da možete ocijeniti članak. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.
Živimo u čudnovato vrijeme, jer danas ne samo da ništa nije sveto, već sve ima svoju cijenu. I to relativno nisku, a često i plativu u “lajkovima”.
Uglavnom, tako je i s automobilima. Pa ukoliko i dan-danas za vas postoje automobili za koje biste dali neki od organa, donosimo kratak pregled cijena organa i što se za njih može dobiti. Novo i polovno.
Ilegalna trgovina organima iz godine u godinu generira više od 1,7 milijardi Dolara zarade. Tako barem kažu statistički podaci prikupljeni na globalnom planu.
I to ne samo davateljima organa, već i prekupcima (odnosno posrednicima) koji nerijetko na donirane organe prije “ugradnje” primateljima na svaki od organa udaraju maržu. U nekim slučajevima u postotku od čak 1,900%.
I time su dotični gori čak i od vlasnika dućana u Novalji koji za 1 litru Cole turistima uzimaju i po 32 kune.
No u svemu tome još je gora činjenica koja potvrđuje tezu o “čovjekovoj nehumanosti prema čovjeku”, jer upravo ti prekupci zarađuju na ljudskoj patnji…
Naime, donori u pravilu dolaze iz ekonomski nerazvijenih dijelova svijeta.
Nisu baš pretjerano educirani i nemaju pojma što zapravo rade.
S druge strane pak primatelji dolaze iz bogatijih i educiranijih sredina, ali su isto toliko očajni, jer se u krajnjoj liniji bore za vlastite živote i organi im itekako trebaju.
Stoga ovo zapravo nije tipična priča u kojoj glavne uloge imaju kriminalci, već jedna malo drugačijeg tipa.
No pustimo sad to…
Znam… Ideja iza ovog teksta uvrnuta je do krajnjih granica. No istovremeno je bazirana i na svim onim situacijama u sklopu kojih sam zbog nekog automobila zaustio nešto poput “za ovo bih dao bubreg, komad jetre i dva pršljena kralježnice”.
A vjerujem i da nisam jedini.
Među auto-entuzijastima se takve rečenice često mogu čuti, jer svaki od pripadnika tog mikro-svijeta ima svoj popis snova na četiri kotača.
Snova čija vrijednost nije samo u novcu, već i u onom emocionalnom smislu. Snova koji možda nikada neće postati stvarnost, ali ih se i dalje isplati sanjati.
I naravno da većini ljudi oko nas takve izjave zvuče neobavezno u istoj mjeri koliko i nerealno i smiješno. Jer izvaditi neki od organa iz tijela, te time narušiti vlastito zdravlje zbog komada lima, plastike, gume i stakla nije nešto što bismo mogli realno objasniti čak ni u šali.
Stoga nerazumijevanje okoline prema takvim rečenicama nikoga ne treba pretjerano čuditi.
Ali pretpostavimo samo na sekundu da bismo se stvarno mogli rastati od nekog organa koji nam se u datom momentu čini tek relativno potrebnim.
Koji bismo automobil kupili u njegovoj protu vrijednosti? Za koju svotu?
I koliko bismo uopće novaca mogli dobiti za neki od organa na crnom tržištu?
Priznajte da vas barem malčice interesira.
No prije nego krenemo s popisom, ajmo samo navesti nekoliko detalja o automobilu kakav tražimo…
Dakle, karakterom bi automobil koji tražimo trebao biti barem nazivno sportski. A to pak u prijevodu znači da je za početak obavezno benzinac i da nije SUV. Jer nitko normalan za sportski-nastrojeni Diesel ili pak predimenzionirani užas od sedamnaest tona (pretencioznosti) ne bi dao bubreg. Baš da dotični bubreg i ne radi kako treba.
Od opreme bi automobil kakav tražimo trebao imati tek nužne stvari poput ABS-a, servo-upravljača i pokojeg komadića opreme na kakvu smo u pravilu navikli.
Tj. u prijevodu, recimo da automobil o kakvom pričamo treba imati kožna sjedala i volan presvučen kožom, centralno zaključavanje i strujne krugove koji pokreću prozore.
Ovjes je naravno od saveznog značaja, pa je opcija “sportski” obavezno uključena. A isto vrijedi i za aluminijske felge. Ili magnezijske. Ili kovane…
Uglavnom, recimo da s opremom ne treba pretjerivati, jer je u krajnjoj liniji riječ o automobilu koji vi vozite, a ne da on vozi vas – kao što je slučaj s mnogim današnjim modelima u kojima se vozač često osjeća poput suvozača.
Pa eto… Sada kad smo definirali kakav automobil ovdje tražimo, možemo krenuti s popisom prosječnih cijena organa na tržištu i što se sve u nazivno “sportskom obliku” na četiri kotača za dotične organe može dobiti.
BubregBroj ilegalnih transplantacija na godinu: oko 8,000
Najmanja cijena za davatelja:oko 5,000 Eura
Najviša cijena za davatelja: oko 12,000 Eura
Faktor preživljavanja davatelja: vrlo moguć – ako se baš mora
Automobili koje bismo si mogli priuštiti nakon doniranja jednog bubrega:
Volkswagen EOS 2.0 TFSIFaktor davanja organa za ovaj automobil: 2,5/10
Da… Nije Golf, ali se trudi. Nije baš riječ o sportskom automobilu, ali s 200 konja i bez krova itekako može poslužiti na nekoj zavojitoj i otvorenoj cesti.
Iskreno govoreći, nekako sumnjam da bih se odvojio od bubrega radi povlastice sjedanja za volan jednog EOS-a, ali nikad se ne zna…
BMW 325iFaktor davanja organa za ovaj automobil: 4,5/10
Prije svega vrijedi reći kako nije riječ o Coupé ili Cabriolet verziji “trojke”, već o limuzini generacije E90. Ali s obzirom na rednog “šestaka” i nekih 220 konja, ova se limuzina ne čini lošom opcijom. Pogotovo ako dolazi u kombinaciji s “M” paketom.
Iako postoje velike šanse da ćete za volanom izgledati poput kamatara iz Retkovca, za ovaj bi se automobil neki itekako odlučili dati bubreg.
Mercedes-Benz E200Faktor davanja organa za ovaj automobil: 3/10
Za nekih je 7-8,000 Eura ovdje riječ o karavanskoj verziji E-klase koja pod poklopcem motora ima 184 konja.
Dakle, ni približno nije riječ o sportskom automobilu, ali već se u ovom trenutku mogu sjetiti jednog čovjeka koji bi dao bubreg za ovo čudo(vište) iz Stuttgarta.
Realno gledano, ovo nije brzi karavan, već se radi o tek mrvicu bržem lubeničaru koji ne dimi crno. I zato faktor davanja organa nije visok.
Audi A6 3.2 FSI quattroFaktor davanja organa za ovaj automobil: 5/10
Sa svojih 250+ konja, ovaj automobil itekako dobro ide. Uspomoć quattro-sustava (barem nazivno) i drži cestu. Dakle, sportski duh iz osamdesetih u ovom je automobilu itekako živ. Ali uz određene izdatke.
Za početak, tu je potrošnja goriva koju ne treba zanemariti. A ni troškovi održavanja nisu mali.
No najgori dio priče o ovom Audiju svodi se na vozna svojstva koja su daleko od sportskih, pa se BMW s ovog popisa ipak čini kudikamo boljom opcijom.
JetraBroj ilegalnih transplantacija na godinu: oko 2,500
Najmanja cijena za davatelja: oko 10,000 Eura
Najviša cijena za davatelja: oko 14,500 Eura
Faktor preživljavanja davatelja: moguć – osim ako niste iz Zagorja ili se prezivate Grdović
Automobili koje bismo si mogli priuštiti nakon doniranja jednog bubrega:
BMW 645CiFaktor davanja jetre za ovaj automobil: 3/10
Ako vas ne smeta prednji kraj automobila koji izgleda pretilo i kao da ima Downov sindrom, onda je ovo automobil za vas. Klasičan primjer neuspjele Bangleove ere u BMW-u.
Ovo je amerikanizirani Coupé koji imponira tek prekupcima, vlasnicima lokala na lošim lokacijama i trgovcima povrćem. No preko 300 konja za cijenu od samo jedne jetre nije baš lako marginalizirati, pa bi nekima ovaj automobil itekako mogao biti opcija.
Ford Focus STFaktor davanja jetre za ovaj automobil: 6/10
OK… Nije RS. Ali za nekih 13-14,000 Eura, ovaj je Ford istovremeno brz i praktičan – baš kakav jedan od pripadnika novokomponiranih gradskih luđaka na četiri kotača i mora biti.
Troškovi održavanja su u pravilu minus za Focus ST. Ali s obzirom na to da se mogu naći i nešto jeftiniji primjerci, za razliku novaca od prodane jetre može se napraviti jedan veći servis, pa problema više ne bi trebalo biti.
A performanse su uvijek tu, jer je u krajnjoj liniji ipak riječ o brzom Fordu.
Volkswagen Golf GTIFaktor davanja jetre za ovaj automobil: 6,5/10
Šesta generacija Golfa GTI ima tek nešto više od 200 konja, prednje pogonske kotače i za cijenu od 11-13,000 Eura dolazi s hrpetinom opreme, što pak iznimno veseli milenijalce.
Iako je riječ „samo“ o Golfu, ne treba zaboraviti da je u ova magična tri slova sažeto sve ono najbolje što je Wolfsburg u stanju ponuditi.
U našim je krajevima dodatan bonus i faktor obožavanja ovog automobila, pa vam odlasci na dijalizu neće biti dosadni, jer ćete kupnjom ovog automobila zasigurno biti članovi barem dvije do tri grupe istomišljenika na WhatsAppu i moći ćete tipkati s njima dok čekate.
Audi A5Faktor davanja jetre za ovaj automobil: 5,5/10
Ukratko, radi se o topless A “petici” koja pod poklopcem motora ima dvije litre zapremine i tek nešto iznad 200 konja.
Odnosno, u prijevodu, ispod haube nalazi se 2.0 TFSI motor za koji već i vrapci na granama znaju.
Iako priznajem da bih radije vozio BMW bez krova, ne mogu uprijeti prstom i smijati se na ovaj automobil. Jer Audi A5 oduvijek je lijep i atraktivan – pogotovo u verziji s pomičnim krovom.
Faktor ekskluzivnosti u današnje vrijeme za ovaj automobil praktički i ne postoji, ali u tome i nije poanta. Jer 200 konja u kombinaciji s vjetrom u kosi ipak priča svoju priču.
Alfa Romeo GTFaktor davanja jetre za ovaj automobil: 7,5/10
Najljepši način da svoju jetru zamijenite za automobil. Dizajn koji ruši zidove i topi glečere. Jer je totalno drukčiji od drugih. Tj. radi se o Alfi. A to je većini sasvim dovoljno.
Sa svojih 6 cilindara i 3,2 litre zapremine, ova Alfa na prednje kotače razbacuje oko 240 konja. I to čini na najelegantniji mogući način.
Doduše, kvaliteta i potrošnja goriva uvijek su faktori za Alfu u kombinaciji sa “šestakom”, ali pravi znalci oko toga neće lomiti koplja. Pogotovo ako im je jetra dobila ovakav oblik na četiri kotača.
Honda AccordFaktor davanja jetre za ovaj automobil: 2,5/10
Dragi Hondaši i svi oni koji se takvima osjećaju: ako svoju jetru želite zamijeniti za automobil, onda s markom koju toliko volite u ovom slučaju baš i nećete imati sreće.
Jer jedina Honda koju sam našao u ovom rasponu cijena svodi se na Accord Tourer (odnosno karavan) s dvolitrenim motorom i 160 konja. Bez Turbo-punjača, kompresora, pogona na sve kotače i bilo čega što bi se barem nazivno moglo nazvati sportskim.
Stoga sam ovaj automobil u pravilu trebao preskočiti, ali kad je već Honda, neka ostane na listi. No to nipošto ne znači da se na bilo koji način isplati za ovaj pretili karavan ostati bez vlastite jetre.
GušteračaBroj ilegalnih transplantacija na godinu: oko 200
Najmanja cijena za davatelja: oko 11,000 Eura
Najviša cijena za davatelja: oko 14,000 Eura
Faktor preživljavanja davatelja: iskreno, radije ne
Automobili koje bismo si mogli priuštiti nakon doniranja gušterače:
Volkswagen SciroccoFaktor davanja gušterače za ovaj automobil: 3/10
Ista priča kao i s Golfom, samo je oblik karoserije (nekima) atraktivniji. Jer Scirocco zapravo i nije ništa više od Golfa u “fensi” odijelu.
Motor je isti. Ovjes također – isto kao i pogonski kotači. Samo je faktor pretencioznosti vlasnika nešto veći – isto kao i cijena na tržištu.
Stoga bih svoju gušteraču možda radije dao u zamjenu za original, nego za blijedu kopiju.
No to sam samo ja…
BMW 530iFaktor davanja gušterače za ovaj automobil: 2/10
Još jedan dokaz da Chris Bangle i BMW ne idu zajedno. Jer “petica” generacije E60 oduvijek je bila i zauvijek će ostati crnom mrljom u BMW-ovom opusu za ovaj model.
Crna mrlja koju čak ni “veš-mašina budućnosti nikad neće oprati”.
Iskreno govoreći, inzulin i njegovo lučenje čini se ljepšim procesom od sjedanja u E60 – čak i kad je “M” paket u igri, pa nekako čisto sumnjam da bih se rastao od vlastite gušterače da bih u svom vlasništvu imao ovo čudo(vište) iz Bavarske.
No svjestan sam i da postoje oni koji ne sumLJaju.
A ti se nipošto neće složiti sa mnom, pa neka im bude.
Škoda Octavia VRSFaktor davanja gušterače za ovaj automobil: 6,5/10
O da… Golf kojem je anulirana bezličnost. Čeh kojem ne smetaju očite aspiracije prema Njemačkoj.
Octavia predstavlja automobil koji je iz generacije u generaciju uspio redefinirati samog sebe i uvijek ostati svjež i zanimljiv – pogotovo u VRS-verziji koja sa svojih 220 konja ne izgleda sposobno, već to i jest.
Iako faktor pretencioznosti za ovaj automobil u pravilu ne postoji i nekako se čini da ne postoji gušterača koju je moguće usporediti s Octavijom, riječ je o automobilu koji svojom cijenom opravdava svoj status u omjeru 1:1.
A nekima je to sasvim dovoljno da dvaput razmisle prije kupnje ove češke limuzine s njemačkim motorom.
Audi TTFaktor davanja gušterače za ovaj automobil: 7,5/10
Ukoliko ste npr. frizer-pripravnik koji ne zarađuje puno, ovo bi mogao biti automobil za vas. Jer Audi TT za cijenu gušterače barem nazivno opravdava ideju zamjene organa za automobil.
Pogotovo ako se radi o verziji modela koja pod poklopcem motora ima 6 cilindara i 3,2 litre zapremine, jer tada više niste samo frizer-pripravnik bez gušterače, već frizer-pripravnik bez gušterače koji je itekako u stanju pojuriti.
U ovom automobilu nije problem izgledati dobro dok jurite. A to je u svijetu mode i glamura itekako poželjno.
Za nekih 14,000 Eura može se dobiti sasvim solidan primjerak starosne dobi od nekih 13-14 godina. I to je možda najgori dio priče o TT-u.
Ali s obzirom na to da dotični Audi jako dobro odolijeva zubu vremena, možda i nije sve tako crno. A da i jest, uvijek postoje druge boje u paleti.
Alfa Romeo SpiderFaktor davanja gušterače za ovaj automobil: 5,5/10
Ukratko, ovo je Brera bez krova. A svi znamo da je upravo Brera u dizajnerskom smislu jedan od najintrigantnijih automobila koji su tijekom posljednjih desetljeća vidjeli svjetlo dana.
Stoga ni Spider ne može biti loš, zar ne?!
U usporedbi s Audijem TT, BMW-om Z4 i Mercedesovim modelom za vlasnike frizerskih salona, odnosno modelom SLK, ova je Alfa stoput rjeđa zvjerka.
Samim time faktor ekskluzivnosti raste u nebo. No s obzirom na to da se u ovom slučaju radi o verziji 2.2 JTS 16V, stvari ipak ostaju malčice nedorečene.
Stoga, ako želite izgledati dobro bez gušterače, ova je Alfa automobil za vas. A ukoliko vam pak vlastita gušterača vrijedi puno više od pukog izgleda, možda je bolje razmisliti o nekoj alternativi.
Srce
Broj ilegalnih transplantacija na godinu: oko 700
Najmanja cijena za davatelja: oko 13,000 Eura
Najviša cijena za davatelja: oko 30,000 Eura
Faktor preživljavanja davatelja: ne postoji ako nismo u filmu o Zombie-ekipi
Automobili koje bismo si mogli priuštiti nakon doniranja srca (ako izuzmemo činjenicu da ste u ovom slučaju mrtvi):
Ford Mustang GT
Faktor davanja srca za ovaj automobil: 8/10
Kao ljubitelju američkih “sportskih automobila”, Mustang se jednostavno morao naći na ovom popisu. No ne ona bezlična i svijetu nepotrebna EcoBoost-varijanta s Focusovim motorom, već ona prava.
Ona s oznakom GT koja pod poklopcem motora ima 8 cilindara posloženih u slovo „V“ i nekih 430 konja s kojima je moguće gromoglasno oplakati gubitak srca. I isto opravdati na najbolji mogući način.
Uostalom, kako poezija i proza kažu, mnogi su za Mustang dali srce i dušu.
Pa zašto ne biste i vi?
BMW M3
Faktor davanja srca za ovaj automobil: 8,5/10
Ako ste ikada htjeli imati BMW M3 te vam se generacija E90 dopala, evo jednog primjerka za vas. Jer iako se radi o limuzini, i dalje je riječ o punokrvnom “osmaku” koji na stražnje kotače isporučuje 420 konja.
I to je uz fenomenalnu šasiju u pravilu jedina bitna stavka.
Srce ovog automobila dovoljno je jako da srca njegovih vlasnika nerijetko ubrzavaju do granica pucanja. Pa kako vi ono vaše ionako više nemate, ovo je možda savršen izbor za kupnju.
Jer u krajnjoj se liniji ipak radi o BMW-u s „M“ oznakom – i to onom pravom. A to uvijek vrijedi, zar ne?!
Porsche Boxster S
Faktor davanja srca za ovaj automobil: 6,5/10
Iako se radi o “baby” Porscheu ili pak Porscheu čiji vlasnik nije imao novaca za 911-icu, to je i dalje Porsche. Odnosno, u prijevodu prezime. A prezime je uvijek vrijedno – čak i kada se za njega na ledu ostavi srce.
Istini za volju, Boxster ni po čemu nije spektakularan, ali s druge strane i dalje čvrsto stoji upravo tamo gdje bi i trebao. Odnosno među punokrvnim sportskim automobilima koji svojim performansama ubrzavaju puls i ljude čine sretnima.
Pa iako srce više nemate, ovaj bi ga automobil barem nazivno mogao vratiti tamo gdje mu je mjesto.
Ili se barem tako čini…
Audi RS4 Avant
Faktor davanja srca za ovaj automobil: 7,5/10
Dakle, ovo je brzi karavan. I ne samo brzi karavan, već jedan od najbržih koje je svijet ikada imao prilike vidjeti. A to već samo po sebi govori sasvim dovoljno. Ili bi barem trebalo.
Neki će na ovaj Audi tek odmahnuti rukom i prokomentirati nešto u stilu „ radije bih BMW“, a nekima će se pak zacakliti oči.
No kojoj god skupini pripadali, faktor fascinacije s kojim ovaj automobil raspolaže, nemoguće je anulirati. Jer 420 konja u kombinaciji s najpraktičnijim oblikom karoserije na svijetu jednostavno je pun pogodak.
Stoga imajte srca iako ga nemate i razmislite dvaput oko ovog kandidata.
Chevrolet Camaro SS
Faktor davanja srca za ovaj automobil: 7/10
Naizgled vječan rat na polju tzv. „pony-car“ modela u Americi i dan-danas je aktualan. Jer Mustang s jedne strane kroji svoju priču, dok Camaro iz godine u godinu u toj priči itekako pokušava preuzeti višak stranica.
No sve je to zapravo nebitno, jer oba automobila imaju svoju publiku.
Ukoliko volite američke automobile i u stanju ste za jedan ispred svojih vrata od kuće dati srce, možda je ovaj Camaro zapravo hvale vrijedan kandidat.
Pogotovo ako nemate ništa protiv brkova i „fudbalerke“ u naviranju, jer u tome zapravo jest razlika između onih kojima je Camaro draži od Mustanga.
Pluća
Broj ilegalnih transplantacija na godinu: oko 500
Najmanja cijena za davatelja:oko 15,000 Eura
Najviša cijena za davatelja: oko 30,000 Eura
Faktor preživljavanja davatelja: pod velikim znakom upitnika
Automobili koje bismo si mogli priuštiti nakon doniranja pluća (i pri tome prestanemo pušiti):
Volkswagen Golf R
Faktor davanja pluća za ovaj automobil: 4/10
Ako se mene pita, radije ću pluća prepustiti nikotinu i katranu, nego razmišljati o donaciji nekog od plućnih krila u zamjenu za Golf R. Jer ovo zapravo nije automobil, koliko bijedan pokušaj nastavka tradicije koju je u punom jeku započeo Golf 4. generacije s oznakom R32.
Da… Golf R ima 300 konja. Ima i pogon na sva 4 kotača. Ima milijun tona opreme i nazivno je interesantan na cesti i na stazi.
Ali kada se jedna nazivno interesantnija verzija Golfa naslanja na onu slabiju (odnosno GTI), istog momenta postaje jasno da ovaj Golf ne vrijedi niti jedan bubreg, a kamoli dio respiratornog trakta.
A za sve ostalo, tu su sektaši…
BMW 435i
Faktor davanja srca za ovaj automobil: 5/10
BMW-ova „četvorka“ zanimljiv je automobil. Pogotovo kada dolazi u kombinaciji s preko 300 konja. Jer to u prijevodu znači da nije riječ samo o automobilu koji privlači poglede, već i o onom koji je u stanju razvući osmijeh od uha do uha.
Tj. tako bi barem to trebalo biti.
No ovaj BMW ima jedan veliki problem. A taj se zove M3. Jer za nekih 25,000 Eura nije problem pronaći BMW M3 E90 ili još bolje – M3 E46 u savršenom stanju i s malo kilometara. Jer tom se „M“ dvojcu ovaj novokomponirani Turbo-Bavarac može napušiti… Hm… Da se cenzuriram na vrijeme.
Dakle, ako doniranje pluća znači vlasništvo nad jednim od primjeraka modela 435i, moja pluća ostaju tamo gdje jesu.
Audi TT-RS Roadster
Faktor davanja srca za ovaj automobil: 7/10
Dva sjedala za dva plućna krila. Zvuči pravedno, zar ne?!
No ako tome dodamo i 4 pogonska kotača na koje se isporučuje nekih 340 konja, omjeri u najmanju ruku postaju mutni. Jer Audi TT-RS u stanju je i manično depresivnoj osobi razvući osmijeh preko lica. A to je pak sasvim dovoljno da se ovaj Roadster za nabrijane frizere-pripravnike nađe kao adekvatna zamjena za pluća.
Ovaj automobil izgleda kako treba i ide još bolje.
I zato u najmanju ruku predstavlja jednu vrlo interesantnu opciju u ovoj priči.
Hyundai i30 N Fastback
Faktor davanja srca za ovaj automobil: 6,5/10
Da… Hyundai za cijenu jednog para pluća. Iako zvuči nevjerojatno, u današnje vrijeme se ova Hyundaijeva demonstracija sile može staviti u jednu ovakvu usporedbu. Jer ovaj nabrijani Koreanac sa svojih 275 konja itekako dobro funkcionira na svim poljima.
Od dizajna, koji je u najmanju ruku atraktivan, preko performansi koje su u najmanju ruku uvjerljive, pa sve do… Hm… Zapravo svega.
Ovo je paket koji je teško odbiti svakome tko je ikada poželio juriti te istovremeno imati dovoljno mjesta za obitelj. Pa iako možda nekima i dalje jest riječ “samo” o Hyundaiju, ovaj je uvelike poseban.
I to dokazuje u praksi, a ne samo u sklopu marketinških floskula.
Porsche 911 Carrera (997)
Faktor davanja srca za ovaj automobil: 9/10
Ma koga briga što nije riječ o Carreri S? Koga briga što nije dvije generacije noviji model? Tko mari za takve detalje, kada se za 29,000 i sitno može kupiti komadić legende – iskonski, pravi i uvijek aktualan “elfer”?!
Naravno da postoje oni kojima 911 kao automobil ne znači ništa. Ali ti u pravilu nisu bitni za ovaj dio priče.
S druge strane postoje i oni koji bi za ovaj automobil donirali i dva seta plućnih krila, pa se u datom momentu ovih 29,900 Eura čini poput “bagatele”.
Jer kupiti Porsche 911 oduvijek znači nešto posebno. Nešto drugačije. Nešto orijentirano uživanju u vožnji, a ne samo prijevozu od točke “A” do točke “B”.
Sve su to razlozi zbog kojih u ovom momentu razmišljam trebaju li mi zapravo pluća, ili bih radije pronašao neku drugu varijaciju na temu disanja za volanom svoje 911-ice.
I vjerujem da nisam jedini…
Eto… Sad znate cijene pojedinih organa na ilegalnom tržištu.
Znate i što se može dobiti u zamjenu za organe koji vam možda ne trebaju ili vam nisu baš toliko bitni.
No najbolje od svega je da znate da uvijek postoji izbor, pa samim time nema opravdanja da si u datom momentu ne priuštite automobil koji vas stvarno veseli.
Imajte to na umu idući puta kada vam na um padne rečenica poput “za ovaj bih automobil dao…”.
I naravno, pamet u glavu. Jer naposljetku niti jedan automobil nije vrijedan narušavanja kvalitete života – koliko god se nazivali auto-entuzijastima i bili prepuni rečenica poput ove gore navedene.
Uživajte. Čak i kada vaši automobili nisu kraj vas.
(IZVOR: www.automobili.hr)
Prijavite se da možete ocijeniti ovaj članak. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.
Prijavite se da možete komentirati ovaj članak. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.