SB Online
Promjena teme
Prijava
Pretraži SB Online

Mlada obitelj iz Slavonije uzgaja preko 600 stabala paulovnije

SB Online | Mlada obitelj iz Slavonije uzgaja preko 600 stabala paulovnije SB Online | Mlada obitelj iz Slavonije uzgaja preko 600 stabala paulovnije

PRIJE 3 GODINE
TEKST: Andrea Lužanac/Vukovarske novine

Prilagodba teksta ▼
KONTRAST
VELIČINA SLOVA
RAZMAK IZMEĐU SLOVA
RAZMAK IZMEĐU RIJEČI
PRORED

U Slavoniji ima mjesta za sve one koji žele rasti i razvijati se, a tome svjedoči i jedna divna mlada obitelj iz Vukovara. Ines (28) i Danijel (31) roditelji su malene djevojčice Mile te su odlučili poduzeti sve da i njihovo dijete baš kao i oni odraste u Slavoniji, točnije u Vukovaru.

Ova mlada obitelj jedna je od rijetkih koji ne posežu za odlaskom iz Hrvatske. Naime, oni su odlučili posaditi čak 665 stabala paulovnije te ostati u Hrvatskoj, točnije u Vukovaru. Ideja o sadnji paulovnije došla je od Inesinih roditelja, a koji se sadnjom paulovnije bave već 6 godina.  



"Obožavamo prirodu i zelenilo, tako da je ideja da zasadimo paulovniju došla sasvim lako. Zaljubljeni smo u sam pojam šume i radujemo se svakoj nadolazećoj godini. Paulovnija je hibridno drvo, smatra se najbrže rastućim stablom. Ovo predivno stablo često možete vidjeti u Vukovaru te okolnim selima i gradovima. Često je posađeno ispred nečije kuće. Odlično je za zaštitu kuće zbog listova koji znaju biti i do 30 cm promjera i gustih grana. To je i ukrasno stablo, zbog predivnog bijelo-ljubičastog  cvijeta. Njen uzgoj izvorno potječe iz kine. Kad se rodi žensko dijete u obitelj, drvo bi se uzgajalo  do njene udaje, a tada bi se od njega napravio namještaj za cijelu kuću. Nismo prvi ni zadnji koji smo saznali za to. U susjednim državama je dosta raširen taj trend, a kod nas najviše uzgajivača ima u istočnoj i sjevernoj Hrvatskoj. Usporedbe radi, paulovnija zrelost dostiže već s osam godina, dok hrast tek s 30 ili 40 godina. Paulovnija je dosta kalorično stablo pa je super i za ogrjev.", rekla je Ines za Vukovarske novine.

Danas se paulovnija malo modernije koristi i u puno drugih svrha. To je stablo bez čvorova, lijepo je i glatko. Koristi se u zrakoplovnoj industriji i brodogradnji, otporno je na vlagu, što je veliki plus za iskoristivost. U mnogobrojnim trgovačkim lancima često se može pronaći namještaj od paulovnije.



"Da nismo posadili paulovniju vjerojatno bi nas nešto drugo privuklo. Paulovnija je bila logična jer smo već imali nekog iskustva kroz šumu mojih roditelja, a koji su nam tu najviše pomogli. Da ne pričamo o tome da je to nešto inovativno, lijepo i u budućnosti, nadamo se korisno. Tko se još može pohvaliti da je vlasnik šume?", nadodala je Ines za Vukovarske novine.

Ovo stablo treba puno ljubavi i pažnje, a prema prizorima koje možemo vidjeti na fotografijama u ovoj obitelji to svakako ima. Naime, obitelj Glavanović paulovniju su proizveli iz sjemena. S uzgojem paulovnije iz sjemena kreće se od siječnja do veljače u kontroliranim temperaturama te redovnim zalijevanjem. Nakon čega su sadnice već u travnju ili svibnju spremne za tlo.

Nakon prve godine se obvezno čepiraju, nakon čega stablo dobije puno jači korijen te kreće puno brže rasti. Kako kaže najviše posla oko paulovnije ima u prve tri godine, dok stablo ne postigne željenu visinu grananja.

Šuma paulovnije od obitelji Glavanović stara je dvije godine, a u samom početku je ista stradala od leda 2019. godine. Zbog nastale štete mlada obitelj je morala puno toga raditi iznova, ali nisu odustali.  U uzgoju paulovnije najviše im pomažu njihovi roditelji.



"Moj tata najviše uskače s košnjom,  a mama s trganjem zaperaka. Danijelovi roditelji su također često u šumi, a ako ne u šumi onda pomažu u čuvanju Mile. Obožavamo šetati i raditi, to je čisti odmor za dušu. Možda zvuči smiješno, ali stvarno je tako. Zelenilo opušta i ponekad znamo biti u šumi i po 4, 5 sati u komadu. Posla ima puno, ali s godinama će ga biti sve manje.", nadodala je Ines za Vukovarske novine.

Stablo paulovnije idealno je posjeći između 8-10 godine starosti, a kada ono bude promjera između 40-60 cm te visine oko 20 metara. Uz sav posao i obveze ova obitelj stigne brinuti o paulovniji. Ines nadodaje kako to i nije tako naporan posao. U proljeće i ljeto dva puta kose, a barem jednom mjesečno odrade trganje zaperaka i čišćenje korova oko biljaka.

Obitelj Glavanović svoju budućnost vidi upravo u Slavoniji u Vukovaru. Kako kaže Ines zaljubljeni su u Vukovar te ih nikako ne privlači tuđa zemlja i pojam da negdje moraju biti stranci.

Koliko ova mlada obitelj uživa u svojim stablima paulovnije, dokaz je i to da im niti najmanji posao oko ovih stabala ne stvara nikakav problem. Paulovniju su zasadili odmah iza kuće te se nadaju da će im u budućnosti stvoriti prizore prave šume i donijeti im hladovinu tijekom ljetnih mjeseci.

(IZVOR: Vukovarske novine)


Ocijenite članak

Prijavite se da možete ocijeniti ovaj članak. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.

Prijavite se da možete komentirati ovaj članak. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.

Vezane teme: