SB Online
Promjena teme
Prijava
Pretraži SB Online

Stranci i dijaspora primaju naše mirovine: Evo koliko je novca isplaćeno u inozemstvo

15.8.2022. u 09:41
TEKST: mirovina.hr/mirovina.hr

Prijavite se da možete ocijeniti članak. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.

Prilagodba teksta
KONTRAST
VELIČINA SLOVA
RAZMAK IZMEĐU SLOVA
RAZMAK IZMEĐU RIJEČI
PRORED
SB Online | Stranci i dijaspora primaju naše mirovine: Evo koliko je novca isplaćeno u inozemstvo SB Online | Stranci i dijaspora primaju naše mirovine: Evo koliko je novca isplaćeno u inozemstvo

15.8.2022. u 09:41
TEKST: mirovina.hr/mirovina.hr

Prilagodba teksta ▼
KONTRAST
VELIČINA SLOVA
RAZMAK IZMEĐU SLOVA
RAZMAK IZMEĐU RIJEČI
PRORED

HZMO je lani u inozemstvo isplatio mirovine za 114.220 primatelja, najviše u BiH, Srbiju i Njemačku. Mirovine u inozemstvu primaju svi koji su ostvarili pravo temeljem općih propisa, neovisno o državljanstvu.Hrvatski zavod za mirovinsko osiguranje je u srpnju isplatio lipanjske mirovine za 1.229.760 korisnika. No, ne završava sav novac u Hrvatskoj. Naime, inozemstvo je dom za 114.220 primatelja hrvatskih mirovina

Prema statističkim podacima, prošle je godine najviše mirovina isplaćeno u Bosnu i Hercegovinu (63.758), zatim u Srbiju (59.917) te Njemačku (15.366). Jasno, riječ je o umirovljenicima s prostora bivše države koji su dio staža ostvarili u Hrvatskoj, ali i onima koji su otišli trbuhom za kruhom te postali dijaspora.

No, HZMO navodi kako su mirovine isplaćivane i u, primjerice, Argentinu, Filipine, Južnoafričku Republiku, Meksiko, Ukrajinu… Hrvatska s tim zemljama nema potpisane međunarodne ugovore o socijalnom osiguranju, što uključuje i isplatu mirovina. Uostalom, tko bi tamo primao naše mirovine?

– Prema odredbama članka 96. stavka 4. Zakona o mirovinskom osiguranju, isplata mirovina i drugih primanja iz mirovinskog osiguranja u inozemstvo obavlja se primjenom uredbi Europske unije o koordinaciji sustava socijalne sigurnosti, međunarodnog ugovora o socijalnom osiguranju ili primjenom uzajamnosti, odnosno na temelju rješenja Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje o odobravanju isplate u državu s kojom nije sklopljen ugovor ili nema uzajamnosti. Prema tome, objavljeni su podaci o korisnicima koji su ostvarili pravo na mirovinu i/ili drugo primanje iz hrvatskog mirovinskog osiguranja, a kojima se ono isplaćuje u inozemstvo, neovisno o njihovom državljanstvu, objasnili su iz HZMO-a.

Dijaspora i stranciPojednostavljeno, mirovinu stečenu prema propisima u Hrvatskoj primaju i Hrvati koji žive u inozemstvu i stranci koji su ovdje nekoć radili. Statistika, doduše ne otkriva nacionalnu pripadnost primatelja mirovina u inozemstvu, ali zato znamo koliko ih je lani primilo starosnu, invalidsku ili obiteljsku mirovinu u dijelu od ukupno 59 zemalja u kojima su te mirovine isplaćene.

Najviše starosnih mirovina (44.580) isplaćeno je u Srbiju, zatim u BiH (32.317) te Njemačku (11.902). Najmanje ih je isplaćeno u Bugarsku (šest), Dansku (16) i Luksemburg (20).

Najviše invalidskih mirovina iz Hrvatske primali su umirovljenici u BiH (7.745), Srbiji (2.092) i Njemačkoj (523). Najmanje ih je u Španjolskoj i Bugarskoj (po jedan) te u Belgiji, Danskoj, Francuskoj i Poljskoj (po dva). Nijedna invalidska mirovina nije isplaćena na Novi Zeland, gdje se nalazi 25 korisnika starosne i troje korisnika obiteljske mirovine iz Hrvatske.

Najveći broj obiteljskih mirovina stečenih temeljem rada pokojnika u Hrvatskoj isplaćen je u BiH (23.696), Srbiji (13.245) i Njemačkoj (2.941). Najmanje primatelja hrvatskih obiteljskih mirovina nalazi se u Danskoj (dva), na Novom Zelandu (tri) i u Bugarskoj, Luksemburgu te Španjolskoj (pet).

Doduše, statistika ne pokazuje ni koliki su iznosi mirovina isplaćeni u pojedine zemlje, no iz HZMO-a tvrde da je isplaćeno ukupno 2.344.455.117,67 kuna, denominiranih u različite valute. Ukupni izdaci HZMO-a za mirovine u 2021. su iznosili 43.499.971.059 kuna. Mirovine isplaćene u inozemstvo su, dakle, lani činile 5,4 posto svih isplata mirovina HZMO-a. Koliko je mirovina isplaćeno ove godine u inozemstvo, bit će poznato tek 2023.

(Izvor: mirovina.hr)

Ocijenite članak

Prijavite se da možete ocijeniti ovaj članak. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.

Prijavite se da možete komentirati ovaj članak. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.

Vezane teme: