SB Online
Promjena teme
Prijava
Pretraži SB Online

Pogledajte koliko Hrvati moraju raditi za platiti javnu televiziju

SB Online | Pogledajte koliko Hrvati moraju raditi za platiti javnu televiziju SB Online | Pogledajte koliko Hrvati moraju raditi za platiti javnu televiziju

25.12.2022. u 17:04
TEKST: Index.hr

Prilagodba teksta ▼
KONTRAST
VELIČINA SLOVA
RAZMAK IZMEĐU SLOVA
RAZMAK IZMEĐU RIJEČI
PRORED

VEĆINA država Europe ima javnu medijsku kompaniju, ali samo 18 država naplaćuje pretplatu za nju. Prosječna cijena u članicama Europske unije koje naplaćuju pretplatu za javni medijski servis je 118.3 eura godišnje, a u Hrvatskoj 127.5 eura godišnje.

Ipak, s obzirom na standard i prosječna primanja, javni medijski servis u Hrvatskoj je najskuplji u Europi. Dominantno se ta sredstva prikupljaju za HRT, a mali dio za Hrvatski audiovizualni centar.

Muž i žena moraju raditi jedan i pol dan za platiti HRT-ovu pretplatuU Hrvatskoj se javni medijski servis (dominantno HRT) plaća više nego u daleko bogatijim zemljama, kao što su Italija i Danska. Istodobno su prihodi kućanstava, a pretplate se plaćaju po kućanstvu, među manjima u EU.

Tako obitelj s dvoje djece u prosjeku ostvaruje 22.380 eura prihoda godišnje, u kućanstvima gdje oba supružnika rade za prosječnu plaću (podaci za 2021.). Godina ima 250 radnih dana, a time supružnici po radnom danu mogu očekivati 89.52 eura prihoda ako oboje rade za prosječnu plaću.

Zbog lakšeg izračuna uzima se da se godišnje radi 250 dana u godini i uzimaju se prosječni godišnji prihodi kućanstva. Naravno, u stvarnosti se točan broj radnih dana razlikuje od zemlje do zemlje i ne rade svi ljudi isti broj dana, ali aproksimacija je dovoljno dobra za izvući određene zaključke. Također, plaća nije jedini izvor prihoda kućanstava.

Naime, obitelji s dvoje djece u Hrvatskoj moraju raditi gotovo jedan i pol dan (1.43) samo da bi kućanstvo moglo platiti godišnju pretplatu za javni medijski servis, tj. HRT. Iskazano u satima rada, oba supružnika moraju godišnje raditi 11 sati i 26 minuta, najviše u Europi. Prosječno je cijena u državama koje su zadržale pretplatu 0.28 eura po danu, a u Hrvatskoj 0.35 eura po danu (2.64 kune).

U Hrvatskoj se u usporedbi s prihodima plaća najviše u EuropiZa usporedbu, u Austriji supružnici u obitelji s dvoje djece moraju raditi jedan dan (8 sati) za plaćanje javnog medijskog servisa. U Švicarskoj, koja ima najskuplju pretplatu, ali i najveće plaće, dovoljno je pola radnog dana (4 sata). Najmanje rada je potrebno u Danskoj, 2 sata.

Francuska ima najsličniju cijenu pretplate Hrvatskoj (138 eura), ali i 2.72 puta veće prihode istog tipa kućanstava. Kako su prihodi kućanstava u Hrvatskoj tek trećina (36.7 posto) onih u Francuskoj, cijena pretplate bi trebala biti 50 eura godišnje da bi opterećenje za obiteljski proračun bilo isto u dvije zemlje.

Nakon Hrvatske je pretplata relativno najskuplja u Sloveniji (1.21 radan dana). Države standardom slične Hrvatskoj imaju daleko jeftiniju pretplatu; Poljska 65 eura godišnje, Slovačka 56 eura, Češka 84 eura. Od susjednih zemalja, osim Slovenije, pretplatu naplaćuje BIH i Srbija.

U BiH se plaća 46 eura godišnje, a Srbiji 30.52 eura. Primanja kućanstava u tim zemljama jesu manja nego u Hrvatskoj, ali ne toliko puno da bi se mogla opravdati činjenica kako se u Hrvatskoj plaća 2.78 puta više za pretplatu nego u BiH i 4.17 puta više nego u Srbiji.

Države koje nisu prikazane u tablici ne naplaćuju pretplatu za javni medijski servis, ili nemamo točnih podataka s Eurostata za prihode prosječnog kućanstva s dvoje djece u kojem muž i žena imaju prosječne prihode.

Kompanije u Hrvatskoj najviše plaćaju u EU, kao i kućanstvaU razdoblju od 2009. do 2022. su mnoge države ukinule pretplate za javni medijski servis. Danska, Francuska i Turska su je ukinule 2022., Norveška 2020., Švedska 2019., frankofoni dio Belgije 2018., Rumunjska i Makedonija 2017., a Island još 2009.

To ne znači da su se javni servisi ugasili i prestali plaćati. Na Islandu je umjesto pretplate uveden porez kojim se financiraju javni medijski servisi, a u Finskoj, Norveškoj i Švedskoj su uvedeni posebni porezi na dohodak. U Danskoj je pretplata ukidana postepeno između 2019. i 2021., a danas se javni mediji financiraju direktno iz proračuna.

I kompanije plaćaju pretplatu u svim državama koje ju naplaćuju od kućanstava, osim Albanije. U većini država se ipak naplaćuje samo jedna pretplata po kompaniji, ali u Hrvatskoj poslovni subjekti plaćaju po svakom uređaju. To osim televizora i radija uključuje mobitele te računala.

Na isti način kompanije plaćaju u Češkoj i Poljskoj, dok se u Njemačkoj i Slovačkoj plaća po broju zaposlenika, a u Švicarskoj prema prihodima kompanije. Specifičnost je Hrvatske u tome što ima skupu pretplatu (u rangu puno razvijenijih zemalja) i naplaćuje ju za sve uređaje. Time je opterećenje za poduzetnike daleko najveće u Europi.

HRT je potpuno ovisan o prihodima od pretplataUnatoč svim činjenicama koje govore u prilog tezi da građani Hrvatske, a posebno kompanije, previše plaćaju za usluge javnog medijskog servisa, HRT tvrdi da pretplata od 80 kuna više nije dovoljna. Navodi o tome kako trenutni iznos nije dovoljan za troškove i da su zbog toga plaće na HRT-u ispodprosječne ne drže vodu.

Činjenica je da HRT ne bi mogao preživjeti bez pretplate. U 2021. je ostvareno 1.28 milijardi kuna prihoda, od čega 88 posto od pretplate. Prihodi od oglašavanja su činili samo 6.25 posto prihoda, a iz državnog proračuna je kompanija dobila 10.8 milijuna kuna. Plaće su glavni trošak i čine više od trećine rashoda (35.4 posto).

HRT je dužan podnositi izvješće saboru Republike Hrvatske, a u posljednjem su se iz kompanije pohvalili da "usprkos svim poteškoćama povezanim s korona krizom i posljedicama potresa, te socijalnim mjerama Vlade RH nastavljena je visoka efikasnost naplate mjesečne pristojbe, te je 95.7 posto mjesečne pristojbe naplaćeno u prvom redovnom intervalu izdanih računa te putem opomena, a temeljem ovrha 4.3 posto mjesečne pristojbe".

"U istom razdoblju, HRT je realizirao ukupno 60.3 milijuna kuna troškova u svrhu ostvarenja naplate pristojbe, odnosno 5.2 posto od ukupno naplaćene pristojbe", navode.

Hrvatska nije jedina zemlja u kojoj sama državna kompanija vrši naplatu pretplate, ali s obzirom na to da je HRT prema vlastitom priznanju na to potrošio 60.3 milijuna kuna u prošloj godini, možda bi bilo dobro razmisliti o drugačijem rješenju.

U Poljskoj i Irskoj pretplatu za javni medijski servis vrši pošta, a u Portugalu, Italiji, Srbiji, BiH i Grčkoj to radi državna kompanija za opskrbu električnom energijom. U Švicarskoj naplatu čak vrši privatna kompanija, koja se bira javnim natječajem.

HRT planira tražiti povećanje cijene pretplateS obzirom na to da građani Hrvatske, s obzirom na godišnje prihode, javni medijski servis plaćaju najskuplje u Europi, a kompanije su najviše u Europi opterećene pretplatom jer je skupa i plaća se po uređaju, zahtjev HRT-a za još većom cijenom se ne čini opravdan.

Naime, u rujnu je održana sjednica Programskog vijeća na kojoj je tema bilo i povećanje pretplate. "Godine pred nama donose nove izazove, poskupljenja, inflaciju, plaće na HRT-u su ionako ispod državnog prosjeka. S razinom pristojbe koju imamo ostat ćemo u istim gabaritima financijskog plana što znači da će u budućnosti biti velik problem financirati i program i ostale stvari", rekao je tom prilikom glavni ravnatelj HRT-a Robert Šveb.

Najmanja neto plaća u HRT-u je ove godine iznosila neto 3815,64 kune mjesečno, a najveća plaća 27.727,47 kuna. Prosjek neto plaća svih radnika za navedeno razdoblje iznosi 7853,33 kune, prosjek za urednike je 10.041,19 kuna, a prosjek novinara 9712,09 kuna.

"Uprava HRT-a neće predložiti povećanje pristojbe u ovom trenutku. Međutim, u budućnosti su nužne promjene zakonskih okvira - u kojem bi se, između ostalog, trebalo redefinirati i financiranje javnog medijskog servisa na moderniji i socijalno fer način", odgovorili su sredinom listopada iz HRT-a na Indexov upit o povećanju cijene pretplate.

(Izvor: Index.hr)

Ocijenite članak

Prijavite se da možete ocijeniti ovaj članak. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.

Prijavite se da možete komentirati ovaj članak. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.

Vezane teme: