SB Online
Promjena teme
Prijava
Pretraži SB Online

Poduzetnici ministru Aladroviću poručuju kako su potpore krojili lobiji, a ne kriteriji

PRIJE 4 GODINE
TEKST: LJ.V./Slobodna Dalmacija

Prijavite se da možete ocijeniti članak. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.

Prilagodba teksta
KONTRAST
VELIČINA SLOVA
RAZMAK IZMEĐU SLOVA
RAZMAK IZMEĐU RIJEČI
PRORED
SB Online | Poduzetnici ministru Aladroviću poručuju kako su potpore krojili lobiji, a ne kriteriji SB Online | Poduzetnici ministru Aladroviću poručuju kako su potpore krojili lobiji, a ne kriteriji

PRIJE 4 GODINE
TEKST: LJ.V./Slobodna Dalmacija

Prilagodba teksta ▼
KONTRAST
VELIČINA SLOVA
RAZMAK IZMEĐU SLOVA
RAZMAK IZMEĐU RIJEČI
PRORED

Članak preuzet s portala Slobodna Dalmacija

Moje tvrtke posluju u različitim djelatnostima što mi daje uvid u neravnopravnost odnosa Vlade prema poduzetnicima.

Kao suvlasnik tvrtke koja se bavi ugostiteljstvom sretan sam što ću u toj tvrtki moći zadržati sve djelatnike iako nam je promet pao gotovo 70 posto. Istodobno nisam u mogućnosti zadržati sve djelatnike u Uju i Aqui iako je tamo prihod pao između 80 i 90 posto. I to samo zato što je onima koji su donijeli odluku teško organizirati da se prema obrascu za prijavu PDV-a i utvrđenoj sezonalnosti poslovanja utvrdi da spadam u kategoriju poduzeća koja trebaju potporu.

Kazao nam je to splitski poduzetnik Leopold Botteri, vlasnik Uje grupe koja u svom vlasništvu ima brandove Uje, Aqua i hotel "San Canzian" u Istri. On se, zajedno s još nekoliko poduzetnika koji se bave "destination retailom" obratio dopisom ministru rada i mirovinskog sustava Josipu Aladroviću, a poslali su taj dopis i na znanje premijeru Andreju Plenkoviću s obzirom na to da objavljeni uvjeti za nastavak mjere za očuvanje radnih mjesta za mjesec lipanj ne obuhvaćaju sve djelatnosti usko vezane uz turizam.

ZADRŽAVANJE RADNIKA

Kako se ističe u tom dopisu koji su poslali poduzetnici Aqua maritime, Aura proizvodi, Borza grupa, Uje, djelatnost trgovine proizvodima namijenjenim isključivo turistima na svim destinacijama u Hrvatskoj nalazi se u nezavidnoj situaciji u kojoj potpuni izostanak prihoda ne omogućava daljnje zadržavanje radnih mjesta. Kako navode, određeni poduzetnici koji posluju sezonski i zapošljavaju isključivo sezonske radnike nisu pogođeni novom situacijom jer nisu još ni zaposlili djelatnike, međutim, jedan dio poduzetnika koji se bavi ovim segmentom turističke ponude zadržava radnike tijekom cijele godine i prisutni su na više lokacija niz godina održavajući ponudu gotovo cijele godine.

– "Destination retailom" na obali bave se stotine malih tvrtki koje spadaju formalno u sektor trgovine koji neće u cijelosti snositi tako velik pad prihoda. Ali mi nismo krivi što nas klasifikacija ne razdvaja od trgovačkih centara. Svi mi platili smo ili plaćamo cjelogodišnji najam poslovnog prostora koji nećemo moći pokriti, a sada nam se još ukida i potpora za djelatnike – naglašava Botteri.

Dodaje kako njegove tvrtke najveći dio asortimana koji prodaju ujedno samostalno i proizvode. Za Uje proizvodi njegova tvrtka koja zapošljava 40 djelatnica, a za Aquu jedna mala obiteljska tvrtka s 20 zaposlenih.

– Svima njima posao je ugrožen iako im je prihod pao mnogo više od 50 posto i ne spadaju ni u jednu od navedenih kategorija. Nama je, nažalost, prihvatljivo da se gleda pad veći od 75 posto. Bili bismo sretni kada bismo mogli doći blizu 50 posto ove sezone – kazao nam je Botteri.

U obraćanju ministru Aladroviću navedeno je i kako je "destination retail" izuzetno važan element turističke ponude.

– Suvenirnice s gastronomskim proizvodima, modnim dodacima te ostalim proizvodima koji nude uspomenu na destinaciju izrazito su pogođene krizom koja je zadesila većinu turističkog sektora, pa ih stoga država ne bi smjela isključiti od daljnje intervencije u očuvanju radnih mjesta. Kako se približava turistička sezona pad prihoda je sve veći, a u svibnju doseže 80 posto, što smatramo da je dovoljno dobar argument dokazivanju smanjenja ekonomske aktivnosti direktno povezane s krizom oko korone. Napominjemo kako se većina naših maloprodajnih jedinica nalazi na najboljim lokacijama u turističkim središtima, u pravilu u unajmljenim prostorima. Visoki, fiksni troškovi najamnine značajno opterećuju poslovanje u ovim vremenima, dok istovremeno prihodi nisu dostatni ni za plaće djelatnika – ističu poduzetnici.

Leopold Botteri nam je kazao i kako je potpuno neprihvatljivo da se do kategorija poduzetnika koji će dobiti potporu došlo lobiranjem umjesto linearnim određivanjem kriterija prema padu prihoda ili nekom drugom mjerljivom kriteriju.

– Stavljeni smo u neravnopravan položaj pred drugim kolegama i sasvim sigurno ćemo tražiti pravno mišljenje o ustavnosti takve diskriminacije – kaže splitski poduzetnik.

Brojalica iz Ministarstva

Zašto nije i hoće li mjerama potpore za očuvanje radnih mjesta biti obuhvaćena i djelatnost trgovine proizvodima namijenjenim isključivo turistima na destinacijama u Hrvatskoj, pitali smo u Ministarstvu rada i mirovinskog sustava. U odgovoru su nanizali sektore i djelatnosti koje imaju pravo na potpore u lipnju...
Na kraju, iz kabineta ministra Aladrovića poručuju kako Ministarstvo rada i mirovinskoga sustava te Hrvatski zavod za zapošljavanje kontinuirano prate stanje na tržištu rada, te će ovisno o istima razmotriti daljnje aktivnosti.




Ocijenite članak

Prijavite se da možete ocijeniti ovaj članak. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.

Prijavite se da možete komentirati ovaj članak. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.

Vezane teme: