10.10.2022. u 17:39
TEKST: Đakovačko-osječka nadbiskupija
Prijavite se da možete ocijeniti članak. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.
Povodom 100. godišnjice rođenja pokojnog gundinačkog župnika, mons. Drage Kolesara u Gundincima je od 21. rujna 2022. godine u župnoj crkvi sv. Mateja bila otvorena izložba koju je pripremio domaći sin, preč. dr. Drago Tukara. Izložba je trajala do 2. listopada, a toga dana sjećanje na veliku godišnjicu pokojnog župnika zaključeno je misom na mjesnom groblju u Gundincima, ispred kapelice sv. Josipa. Misu je predslavio preč. Tukara, uz prisutnost domaćeg župnika Josipa Dominkovića.
Sluge smo beskorisne
Svoju homiliju preč. Tukara započeo je riječima: „Tako i vi, kad izvršite sve što vam je naređeno, kažite: Sluge smo beskorisne. Učinili smo samo što smo morali učiniti!” (Lk 17, 5-10) te je uputio: „Nalazimo se na groblju – mjestu umrlih ljudi. Ovdje je čovjek koji je umro. Bože, osnaži nam vjeru u uskrsnuće! Daj da čvršće vjerujemo kako iza smrti, svi ovi pokojni žive. Tijela su im pokopana mrtva, sada već u prahu i zemlji. Ali prije trenutka stapanja našega tijela sa zemljom i odlaska duše Bogu, trebamo živjeti kao sluge.”
Podsjetio je zatim na život pokojnog župnika Kolesara: „Nalazimo se u neposrednoj blizini groba mons. Drage Kolesara. Rođen je 30. rujna 1922. godine što upućuje na 100. godišnjicu njegova rođenja. Umro je 19. studenoga 2005. godine. Rođen je u Jakšiću (Požeška biskupija), školovao se u okolnim mjestima: Jakšić, Požega, Križevci, Bjelovar… Bio je vojnik domobran i u JNA , upisao je pravni fakultet. Čini se da je od ranih godina bio bolestan, kroz život je imao jedanaest operacija. Radi teške bolesti, a operiran je 1942. godine, tada je obećao Bogu, ako ozdravi da će biti svećenik ne pravnik. Postao je svećenik 1948. godine. Kao svećenik služio je Bogu, Crkvi i narodu 57 godina, a živio je 83 godine. Bog ga je uslišio, ali je imao kroz život velike kušnje bolesti i trebalo je služiti vjernicima i biti beskoristan. Bio je kapelan u Zemunu i Đakovu, upravitelj župe u Lipovcu i Moroviću.“
Točnost, ustrajnost, revnost, redovitost…
Osvrćući se na župnikovanje mons. Kolesara u Gundincima, preč. Tukara je rekao: “U Gundince dolazi 1. rujna 1953. godine. U župi Gundinci, kao svećenik bio je koristan sluga. Sam se držao u čemu je bio poučen, bio je u pravom smislu vjeroučitelj. Bio je osoba koji je brinuo kako prenijeti vjeru, bio je točan prilikom vršenja mise, sakramenata i drugih blagoslovina, ustrajnost u rasporedu njegova blagoslova (primjer raspored groblja) što sve navedeno upućuje da mu je stalo do naviještanja vjere. Revno i redovito ispovijedanje, dijeljenje potrebnih blagoslova, iskazivanje solidarnosti i sućuti ljudima u potrebi, prijateljska pomoć u liječenju dio su njegova života. S ponosom se može istaknuti vođenje brige oko uređenja župne crkve, ponajprije od stradanja od potresa, unutarnje uređenje crkve, osim što lijepo izgleda, u njoj je uvijek bilo ugodno i toplo, osvijetljeno, s razglasom. Elektrificirana zvona pozivala su s ponosom na bogoslužja, a župnoj crkvi je prislonio izgrađenu vjeronaučnu dvoranu i sakristiju. Te 1967. godine kada je izgrađen novi župni stan, bio je na ponos Gundinčanima. Svemu tomu je doprinijelo njegovo prijateljstvo s prijateljima iz Njemačke. A tek koje su blagodati stvorene kada je stigao kip Gospe Siromaha iz Belgije u Gundince. Doprinosio je zasigurno i kulturnom životu sela sudjelovanjem u životu KUD-a Vesela Šokadija kao i drugim sadržajima. Moralan i kršćanski život vjernika bio mu je na prvom mjestu. Sve treba uzeti u obzir, duhovnu i materijalnu pomoć koju je kroz 46 godina pružao vjernicima i seljanima, podijeljene sakramente i blagoslove od krštenja do ukopa, skrivene i tihe molitve koje su prikazivane Bogu za nas, njegova muka, razočaranje, nezadovoljstvo radi neuspjeha u vjerskom poučavanju, sve dobre savjete koje je davao grešnicima u ispovijedi – na temelju svega treba ga uključiti u svoje molitve.“
Čuvajte vjeru i zajedništvo
Podsjetio je preč. Tukara i na dvojbe koje je mons. Kolesar imao dok je bio u mirovini te je u Svećeničkom domu u Đakovu sve više razmišljao o kraju svog zemaljskoga života i o tome gdje će mu tijelo počivati: u Jakšiću ili u Gundincima. „Savjetovano mu je da bude pokopan u Gundincima jer je proveo mnoge godine ovdje, a i majka mu je ovdje pokopana, a ponajveći dokaz bio je: Tko te više poznaje u Jakšiću, al u Gundincima će se uvijek netko sjetiti i za tvoju dušu se pomoliti. Poslušao je. Mnoge je mladiće i djevojke poslao u sjemenište i samostane. Pratio ih je novčanom i duhovnom pomoći.“
Na kraju svoje homilije propovjednik je rekao: „Naše okupljanje oko njegova groba gotovo liči buketu cvijeća: Grob uvijek poručuje: čuvajte vjeru i zajedništvo, čuvajte vjeru u Boga, onako kako ju je župnik Kolesar čuvao u vrijeme komunističkog režima i vrijeme Domovinskog rata. Svaki svećenik moli i želi svoga nasljednika kao što to žele i roditelja. Želja je da njegova svećenička žrtva i Kristova žrtva koju je prikazivao svakoga dana, bude plodno tlo za nova svećenička i redovnička zvanja iz Župe Gundinci. Jednom mi je rekao da se prije svake operacije nije molio ni jednome svecu nego samo za duše u čistilištu. A duše koje su izišle iz čistilišta i otišle u raj, postale su moji zagovornici. Ako mu je duša u čistilištu, molimo Boga da je uvede u raj, kako bismo imali sigurnog zagovornika na nebu. Isto tako mi je rekao da je samo jednom kao svećenik preskočio jedan dio svoje molitve, i to radi opterećenosti vođenja dviju župa: Gundinci i Županja. Znamo mi je reći kao sjemeništarcu riječi svetoga Petra: Protivnik vaš đavao, kao ričući lav obilazi uokolo tražeći koga da proždre, oprite mu se čvrsti u vjeri“ Svoju homiliju zaključio je riječima: „Župniku Kolesaru recimo hvala kroz svoje molitve za njegovu dušu i za oproštenje njegovih i naših grijeha.”
Na kraju misnoga slavlja župnik Dominković u prisutnosti župljana, blagoslovio je grob mons. Kolesara.
Prijavite se da možete ocijeniti ovaj članak. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.
Prijavite se da možete komentirati ovaj članak. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.