SB Online
Promjena teme
Prijava
Pretraži SB Online

Kako otopiti mozzarellu? 5 najčešćih pogrešaka zbog kojih postaje gumasta, tvrda i lošeg okusa

SB Online | Kako otopiti mozzarellu? 5 najčešćih pogrešaka zbog kojih postaje gumasta, tvrda i lošeg okusa SB Online | Kako otopiti mozzarellu? 5 najčešćih pogrešaka zbog kojih postaje gumasta, tvrda i lošeg okusa

PRIJE 3 GODINE
TEKST: Pun Kufer/punkufer.hr

Prilagodba teksta ▼
KONTRAST
VELIČINA SLOVA
RAZMAK IZMEĐU SLOVA
RAZMAK IZMEĐU RIJEČI
PRORED

Blaga, a tako ukusna mozzarella jedan je od najpopularnijih sireva na svijetu, kako zbog okusa, tako i zbog brojnih mogućnosti pripreme. Dok se prije isključivo radila od bivoljeg mlijeka (mozzarella di bufala) danas su dostupne jeftinije inačice od kravljega.

Prema jednoj od priča, mozzarella je nastala na jugu Italije nakon što je neki nespretnjaković ispustio sir u vrelu vodu, no vjerojatnije je da se rodila u Kampaniji, ili „sretnoj pokrajini“ kako su je zvali drevni Rimljani, prije otprilike 500 godina; navodno iz potrebe da se od mlijeka brzinski napravi sir. 

Mozzarella di bufala osobito je na cijeni i izrazito je ukusna. Kako biste izvukli najbolje iz nje, mnogi talijanski chefovi smatraju da ju je najbolje poslužiti bez kuhanja ili pečenja.

Da biste iskoristili najbolje od nježne mozzarelle postoje neke smjernice kako bi jela imala lijepu teksturu, a neke od najčešćih pogrešaka krivci su za osrednje rezultate.

Kao riba u vodi

Mozzarellu nikako ne treba čuvati „na suhom“. Čuva se u sirutki u hladnjaku, a poslužuje na sobnoj temperaturi. Stoga je treba izvaditi iz hladnjaka na vrijeme kako bi se stigla zagrijati za posluživanje. Ako vam se žuri možete je na kratko ugrijati u tekućoj mlakoj vodi.

Što svježije, to bolje

Jedan od razloga zašto mozzarella nije dovoljno ukusna može biti u tome što je predugo stajala u hladnjaku ili nije dobro napravljena. Svježu mozzarellu najbolje je pojesti odmah jer će se ostaci isušiti. Stariji sir iskoristite za kuhanje ili pečenje.

Pravilno sušenje

Mozzarella oslobađa određenu količinu mlijeka, pogotovo kada je vrlo svježa. Ako ne želite da bude mokra, ali ostane sočna nemojte je sušiti papirnatim ručnicima. Umjesto toga narežite je i pustite da se ocijedi u cjedilu.

Škrobno brašno i kiselina

Želite li otopiti mozzarellu na štednjaku možete je staviti u lonac na laganu vatru i dodati prstohvat škrobnog brašna te prema potrebi punomasnog mlijeka. Neki kuhari tvrde da se najbolji rezultati  dobivaju uz dodatak nezaslađenog kondenziranog mlijeka kada se sir počne topiti. Dok se topi, sir valja lagano miješati kuhačom. Kako se ne bi pojavile grudice možete dodati i kakve kiseline, poput limunova soka, bijelog vina, octa ili piva.

Kada rastopljeni sir dobije jednoliku i glatku teksturu ugasite vatru. Mozzarellu možete otopiti i u mikrovalnoj pećnici – dodajte joj sastojke kao i kod topljenja na štednjaku pa zagrijte na 30 sekundi. Izvadite je i promiješajte. Ako se nije rastopila vratite je na još 10 sekundi u pećnicu i promiješajte te prema potrebi ponovite postupak.

Na pizzi ili drugim jelima iz pećnice mozzarella će dati najbolje rezultate ako se peče tek nekoliko minuta na jako visokoj temperaturi.

Pravi recept

Ako se prepeče ili prekuha, mozzarella će postati tvrda i gumasta. Osim toga, želite li napraviti svilenkasti umak od sira, mozzarella nije najbolji izbor, ali je zato fantastična u jelima koje treba kratko zapeći u pećnici. Želite li je naribati možete je ostaviti u zamrzivaču desetak minuta prije nego se bacite na posao - tako će biti kompaktnija i neće se tako lako raspadati.

izvor: www.punkufer.hr


Ocijenite članak

Prijavite se da možete ocijeniti ovaj članak. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.

Prijavite se da možete komentirati ovaj članak. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.

Vezane teme: