SB Online
Promjena teme
Prijava
Pretraži SB Online

Kako održavati vašu vrtnu garnituru?

PRIJE 1 GODINU
TEKST: Sponzorirani članak

Prijavite se da možete ocijeniti članak. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.

Prilagodba teksta
KONTRAST
VELIČINA SLOVA
RAZMAK IZMEĐU SLOVA
RAZMAK IZMEĐU RIJEČI
PRORED
SB Online | Kako održavati vašu vrtnu garnituru? SB Online | Kako održavati vašu vrtnu garnituru?

PRIJE 1 GODINU
TEKST: Sponzorirani članak

Prilagodba teksta ▼
KONTRAST
VELIČINA SLOVA
RAZMAK IZMEĐU SLOVA
RAZMAK IZMEĐU RIJEČI
PRORED

Vrtni namještaj može podići ugođaj cijele terase ili dvorišta na novu razinu. Bilo da se radi o stolicama, klupama ili garniturama, nekoliko im je stvari zajedničko. Moraju biti izrađene od izdržljivog materijala kako im vremenski uvjeti ne bi naštetili te moraju biti funkcionalne i prilagodljive. 

Dobro je imati mogućnost sklapanja ili spremanja stolica za prilike kad Vam je potreban prazan prostor u dvorištu. Iako je vrtni namještaj poznat po svojoj izdržljivosti, svejedno je važno održavati i čuvati vrtne garniture kako bi imale što duži vijek.

Rutinski metite

Pobrinite se da Vam uđe u naviku redovito mesti i brisati svoj vrtni namještaj kako biste ukloniti veće nečistoće poput lišća, grančica i prašine. Redovitim čišćenjem garantirate da neće doći do toga da potpuno zaboravite na svoj namještaj. 

Povremeno perite namještaj

Za pranje vrtnog namještaja najbolje je pomiješati ¼ deterdženta za suđe s ¾ vode. Pomoću mekane spužvice ili nježne četke ribajte površinu namještaja dok ne uklonite nečistoće koje nisu nestale metenjem. Nakon ovog koraka, isperite namještaj mlakom vodom.

Češće pranje potrebno je kod namještaja od pruća jer on ne može izdržati jaka sredstva koja se koriste u rjeđim čišćenjima. Ako niste skloni redovitom čišćenju, odaberite vrtni namještaj od kvalitetnog drva ili metala koji nije potrebno toliko često prati. 

Uklonite plijesan

Ako primijetite da se na nekom dijelu Vašeg namještaja stvara plijesan, potrebno ju je čim prije ukloniti kako ne bi zahvatila cijelu strukturu i naštetila njenom integritetu. Za uklanjanje plijesni koristite deterdžent za suđe i vodu kao i inače, ali i brus papir ili grublju četku kako biste ribanjem uklonili plijesan. Pritom nosite zaštitne rukavice i poslije čišćenja bacite sav pribor koji je bio u doticaju s plijesni.

Izaberite izdržljive materijale

Ima rješenja i za one koji nisu spremni redovito održavati svoj vrtni namještaj kao i za one koji žele biti sigurni da će im garniture potrajati. Izaberite namještaj od poliratana! Radi se o vodootpornom materijalu koji je izdržljiv kako po pitanju vremenskih uvjeta, tako i kod učestalog čišćenja. 

Dobar primjer poliratanskog namještaja su VidaXL vrtne garniture koje dolaze u različitim bojama i oblicima, a sve garantiraju izdržljivost i dugotrajnost.

Premažite drveni namještaj uljem

Za zaštitu drvenog namještaja od vlage i isušivanja, dobro ga je premazati nekom vrstom zaštitnog ulja. Tikovo ulje poznato je kao najbolja opcija za premaz vrtnog namještaja, a sastoji se od kombinacije drugih ulja i sastojaka. Ono štiti drvo od mehaničkih oštećenja poput ogrebotina, nakupljanja vlage i nastajanja plijesni pa Vas dugoročno može spasiti većih čišćenja.

Čistite navlake u perilici rublja

Ako imate navlake od tkanine na Vašim jastucima i namještaju, povremeno ih skinite i operite u perilici. Oni su također podloga na kojoj se može stvarati plijesan ako ostaju na otvorenom, a za uklanjanje plijesni s ovakvog materijala morat ćete koristiti izbjeljivač ili ocat. Najbolje bi bilo jastuke i namještaj presvučen tkaninom unijeti u kuću preko noći ili za vrijeme visoke vlage te ih odmah sušiti ukoliko se smoče. 

Uvijek je bolje brinuti se za svoj namještaj, nego naknadno sanirati veću štetu!


Ocijenite članak

Prijavite se da možete ocijeniti ovaj članak. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.

Prijavite se da možete komentirati ovaj članak. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.

Vezane teme: