SB Online
Promjena teme
Prijava
Pretraži SB Online
Oglas
Oglas

FOTO UBOD - Tko će platiti nekontrolirano curenje vode na hidrantu u Splavarskoj?

17.7.2025. u 14:27
TEKST: D. Krstanović

Prijavite se da možete ocijeniti članak. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.

Prilagodba teksta
KONTRAST
VELIČINA SLOVA
RAZMAK IZMEĐU SLOVA
RAZMAK IZMEĐU RIJEČI
PRORED
SB Online | FOTO UBOD - Tko će platiti nekontrolirano curenje vode na hidrantu u Splavarskoj?

Oglas

17.7.2025. u 14:27
TEKST: D. Krstanović

Prilagodba teksta ▼
KONTRAST
VELIČINA SLOVA
RAZMAK IZMEĐU SLOVA
RAZMAK IZMEĐU RIJEČI
PRORED

Grad Slavonski Brod znao je podići kako je cijena pitke vode iz brodskog gradskog Vodovoda među najjeftinijima ako ne i najjeftinija u Hrvatskoj. Gubici vode u sustavu, pogotovo onom ispod zemlje, navodno su - 'pod kontrolom'. Ne, cijena kubičnog metra vodovodne vode ne samo da to opovrgava nego zapravo potvrđuje kako se o tom neizrecivo najvrijednijem prirodnom bogatstvu naše planete ipak ne vodi sustavna, temeljit(ij)ai neprekinuta briga.

Poseban je problem nekontrolirano višednevno, pa i višejedno, istjecanje, curenje, pitke vode. Najnoviji primjer bilježimo iz česme na drugom hidrantu, od gradskih bazena prema SRC Poloj. Ni nakon 15 dana i više poziva na "Vodovodov" telefon 0800333444, javlja nam se Brođanin Josip T., nitko iz 'Vodovoda' ni do sada ništa nije poduzeo, a kubici vode cure u tlo.

Dakako, na licu mjesta provjerili smo te navode i, doista, zatekli činjenično stanje: na spomenutoj česmi voda doista curi i tko zna do kada će tako. E sad, da ne bi bilo da cjepidlačimo, treba znati i koja se količina vode izgubi zbog nekontroliranog curenja. Ako, recimo, voda iz slavine nekontrolirano (samo) kaplje, samo za mjesec dana se izgubi, a netko mora i platiti - 153 litre. Ako se, pak, radi o nekontroliranom kapanju kao u slučaju na česmi prema Poloju, onda za jedan dan iscuri 108 litara, dakle za ova dva tjedna od prve reakcije našeg čitatelja prema 'Vodovodu' nepovratno, u zemlju, iscurilo je više od 1500 litara... A, tko će to platiti? I za ovaj i brojne druge slučajeve nekontroliranog curenja pitke vode na javnim površinama.

Ne baš tako davno iz Grada je stigla informacija o tada najavljenom 10-postotnom pokupljenju pitke vode iz gradskog Vodovoda. Tada je prosječno kućanstvo, u kunama, plaćalo oko sadašnjih 25 eura, a sada takva ista kućanstva dobivaju mjesečne uplatnice od 40-ak i više eura. Jer, malo tko je predvidio da će se svaki kubični metar utroške vode pri računanju provući kroz još 9 (devet) tzv.naknada i tako za cijenu svakog kubika, pridodati još i naknade za odvodnju, otpadne vode, pročišćavanje otpadnih voda...A sve to građani već plaćaju i putem posebnih uplatnica za odvodnju, zaštitu voda i slično.

Kad se sve uzme u obzir o tome tko će platiti i opisano curenje iz česme uz cestu za Poloj i druga višetjedna curenja diljem grada, zna se - građani. Zar je to u redu i kome je to OK? - T o i takvo bacanje vode , ističe naš čitatelj, vrijeme je da odgovara za te i takve propuste na poslu, tu vodu koja tako nekontrolirano curi na kraju plaćamo mi, građani.

Vjerujemo da popraviti česmu 'Vodovodu' valjda neće biti problem, ali odgovornost traži stalni nadzor nad čuvanjem istinskog prirodnog bogatstva vode, jer nečiju nebrigu ne moramo plaćati svi.

Izvor: brodportal.hr/ Boris Gajdukov

Ocijenite članak

Prijavite se da možete ocijeniti ovaj članak. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.

Prijavite se da možete komentirati ovaj članak. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.

Promijeni temu