SB Online
Promjena teme
Prijava
Pretraži SB Online

Znate li da kad igrate lutriju, financirate i Ministarstvo turizma i branitelje?

PRIJE 2 GODINE
TEKST: Jutarnji.hr/Jutarnji.hr

Prijavite se da možete ocijeniti članak. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.

Prilagodba teksta
KONTRAST
VELIČINA SLOVA
RAZMAK IZMEĐU SLOVA
RAZMAK IZMEĐU RIJEČI
PRORED
SB Online | Znate li da kad igrate lutriju, financirate i Ministarstvo turizma i branitelje? SB Online | Znate li da kad igrate lutriju, financirate i Ministarstvo turizma i branitelje?

PRIJE 2 GODINE
TEKST: Jutarnji.hr/Jutarnji.hr

Prilagodba teksta ▼
KONTRAST
VELIČINA SLOVA
RAZMAK IZMEĐU SLOVA
RAZMAK IZMEĐU RIJEČI
PRORED

U životu nisam stupila u automat klub ili igrala Eurojackpot, a cijela stvar još mi je manje privlačna nakon što sam otkrila da kupnjom lutrije i ostalih igara na sreću izdašno financiram državni proračun - i to mimo poreza koji je igrač na bilo koji dobitak dužan platiti državi.

Do tog otkrića došla sam kad sam prošlog tjedna čitala neko financijsko izvješće Ministarstva turizma i sporta te u njemu otkrila da su mu se prihodi, između ostaloga, djelomično povećali i zbog povećanja prihoda od igara na sreću.

Kako sad, igara na sreću? O da, tako je to definirano Zakonom o igrama na sreću, koji kaže da se dijelom od tih prihoda, točnije iznosom od 50 posto godišnjih i mjesečnih naknada za priređivanje igara na sreću, financiraju organizacije koje promiču razvoj sporta, bave se borbom protiv zlouporabe droge, socijalnom i humanitarnom djelatnošću, zadovoljavanjem potreba osoba s invaliditetom, onima koji promiču tehničku znanost i kulturu i slično.

Popis je dugačak, a samo u te svrhe, Hrvatska je lutrija u 2020. godini izdvojila 84,5 milijuna kuna namijenjenih za financiranje humanitarnih, sportskih, kulturnih i ostalih aktivnosti

Posebnom uredbom propisano je da u svrhe financiranja tih aktivnosti novac zapravo preuzimaju i dalje preusmjeravaju uredi državne uprave - čitaj razna ministarstva - a najveći udio, oko 35 posto od tog višemilijunskog iznosa, u konačnici pripada Ministarstvu turizma i sporta, kojemu je po novom priključen nekadašnji Državni ured za šport.

Na drugom mjestu, s nešto preko četiri posto novca, nalazi se Ministarstvo zdravstva te razni zdravstveni zavodi, a slijedi potom Ministarstvo hrvatskih branitelja koje novac dalje prosljeđuje na braniteljske udruge. Osim toga, namiruju se iz tih prihoda i Ministarstvo vanjskih i europskih poslova, Hrvatski crveni križ, Ministarstvo znanosti i obrazovanja, direktno Vlada, odnosno njezin Ured za udruge, a dio novca odlazi i na financiranje Središnjeg državnog ureda za Hrvate izvan Hrvatske.

Čitajući posljednje godišnje izvješće Hrvatske lutrije, želja nam je bila izračunati i čitateljima prikazati koliko se točno od svake prodane srećke, lutrije, klađenja ili automat igara izdvaja za državu, ali pokazalo se da je ta računica malo prekompleksna.

Umjesto toga, iz te državne tvrtke dobili smo pojašnjenje kako igrači kupnjom karata zapravo financiraju državni proračun, kao i vrijednost njihova ukupnog doprinosa raznim tijelima državne uprave u 2020. godini.

Kad su u pitanju lutrijske igre, u državni proračun, za financiranje raznih njegovih funkcija prema Zakonu o igrama na sreću, odlazi 10 posto, pa nam jednostavna računica pokazuje da na plaćenih 100 kuna u državni proračun prema automatizmu, odlazi njih deset.

Prilikom klađenja taj je iznos nešto manji - od svake uplate u državni proračun odlazi pet posto, što znači da na uplaćenih sto kuna igrač u proračun prema automatizmu prosljeđuje njih pet, a računica za kasino i automat igre malo je drugačija.

(Izvor: Jutarnji.hr)


Ocijenite članak

Prijavite se da možete ocijeniti ovaj članak. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.

Prijavite se da možete komentirati ovaj članak. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.

Vezane teme: