1.4.2021. u 19:47
TEKST: Franjo LepanJasmina Sarić Čedić/www.24sata.hr
Prijavite se da možete ocijeniti članak. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.
Djevojčica ima teško nagnječenje mozga, ali i cijele glave, jasno se vide tragovi gnječenja, a ozljede su šokirale liječnike. Uz to, tijelo djeteta puno je modrica različite starosti koje su znakovi prijašnjih ozljeda
Šokirani smo i zgroženi. Ovako nešto nikad nismo vidjeli u našoj bolnici, kaže nam osoblje Klinike za dječje bolesti u Klaićevoj govoreći o djevojčici (2,5) koja je kod njih stigla u srijedu pretučena gotovo do smrti.
Djevojčica ima teško nagnječenje mozga, ali i cijele glave, osobito na koži, gdje se jasno vide tragovi gnječenja. Ozljede su, doznajemo, brutalne i zastrašujuće, doslovno ekstremne, a djetetu je, uz to, tijelo puno modrica različite starosti. Drugim riječima, nisu sve nastale svježe, prije nego što je djevojčica dovezena u Klaićevu, nego su vidljivi tragovi prijašnjih ozljeda. Dijete je na intenzivnoj, priključeno na respirator, a ozljede su toliko teške da ima vrlo male šanse da preživi.
Liječnici, osim što su u potpunom šoku zbog djetetova stanja, ne mogu shvatiti mehanizam ozljeda, odnosno nije im jasno što se dogodilo da je dijete došlo u ovakvom stanju.
Sve upućuje na moguće premlaćivanje, možda u kombinaciji s padom. Majka djeteta, naime, daje proturječne izjave, od toga da ne zna što se dogodilo do toga da je dijete palo. No gotovo je sigurno da samo pad ne bi mogao prouzročiti ovakvu strahotu. Uz sve, vidljivo je da je dijete zanemarivano jer po cijelom tijelu ima šugu (svrab) koja nije liječena. Samo je izgrebalo cijeli trbuščić zbog neizdrživog svrbeža, a ova kožna bolest upućuje na to da je curica živjela u lošim higijenskim uvjetima. Djevojčica, koja je iz okolice Nove Gradiške, najprije je u srijedu ujutro dovezena u Opću bolnicu Nova Gradiška. Ondje su je liječnici reanimirali i intubirali, a s obzirom na težinu ozljeda poslijepodne su je prevezli u Klaićevu i u tom trenutku bila je u komi. Dan kasnije u Klaićevoj joj se stanje još više pogoršalo. Obaviještena je i policija te se u četvrtak prijepodne u Klaićevoj čekao njihov dolazak. Za službenu izjavu zamolili smo ravnatelja Klinike za dječje bolesti u Klaićevoj, prof. dr. Gorana Roića.
Operirao je neurokirurg
- Tijekom srijede u Kliniku za dječje bolesti Zagreb dogovorno je u Jedinicu intenzivnog liječenja zaprimljeno dvoipolgodišnje dijete iz Opće bolnice Nova Gradiška, vitalno ugroženo i visokorizično, zbog ozljeda nastalih uslijed još neutvrđenih okolnosti. Zbog teških kraniocerebralnih ozljeda, nakon dodatne dijagnostičke obrade, učinjen je neophodan neurokirurški zahvat. Dijete je na mehaničkoj ventilaciji uz sedaciju lijekovima, uz kontinuirani monitoring vitalnih funkcija i dijagnostičko praćenje. Životno je ugroženo – rekao nam je prof. dr. Roić.
Kontaktirali smo i ravnatelja OB-a Nova Gradiška, dr. Josipa Kolodzieja, koji nam je rekao da je dijete u bolnicu donijela majka, a pritom je rekla da je palo i ozlijedilo se.
- Ozljede su bile teške posebno glave, ali bilo ih je i po cijelom tijelu. Nakon što smo pružili prvu pomoć, zbog tih teških ozljeda glave i mozga odlučili smo dijete prebaciti u Klaićevu bolnicu u Zagreb. Ovaj slučaj prijavili smo policiji – rekao je dr. Josip Kolodziej.
U policiji potvrđuju da imaju saznanja o ovom nemilom događaju.
U tijeku je kriminalistička istraga
- Upoznati smo sa slučajem, no u ovom trenutku ne možemo ništa reći o tome kako su ozljede djeteta nastale. U tijeku je krim istraživanje koje bi trebalo dati odgovor na to je li netko ozlijedio dijete i na koji način – rekao je Damir Brezić, službenik za odnose s javnošću PU brodsko-posavske.
Centar za socijalnu skrb nije imao sumnji
Obitelj iz koje potječe djevojčica od prije je poznata Centru za socijalnu skrb Nova Gradiška. Dijete je bilo kod udomitelja više od godinu dana, a na zahtjev roditelja Centar ga je vratio u biološku obitelj.
- Razlog udomljavanja bili su nepovoljni uvjeti kod obitelji, a i bolest djeteta. Navodno je riječ o autoagresivnosti djeteta. U obitelji ima još dvoje djece, razlika je po godinu dana. Kako su se uvjeti kod obitelji djevojčice popravili, odlučili smo udovoljiti zahtjevu roditelja i vratiti je iz udomiteljske obitelji. Uz to smo odredili mjeru stalnog nadzora od strane naše socijalne djelatnice, koja im je odlazila u posjet dva puta tjedno. Čuli smo za ozljede djeteta, za sada nemamo informaciju kako su one nastale. Socijalna radnica koja je nadzirala tu obitelj rekla je da ona nije imala spoznaju niti je bilo što upućivalo na to da bi se s djetetom moglo nešto dogoditi – rekao je Branko Medunić, ravnatelj CZSS-a Nova Gradiška.
Izvor: www.24sata.hr
Prijavite se da možete ocijeniti ovaj članak. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.
Prijavite se da možete komentirati ovaj članak. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.