16.2.2024. u 08:24
TEKST: Jelenko Topić
Prijavite se da možete ocijeniti članak. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.
16.2.2024. u 08:24
TEKST: Jelenko Topić
Ukupnim iznosom od 258,2 tisuće eura financirat će se 128 od 167 programa zaštite i očuvanja nematerijalnih kulturnih dobara, prijavljenih na Javni poziv za predlaganje javnih potreba u kulturi naše zemlje za ovu godinu. Na područje Brodsko-posavske županije za tu namjenu odlazi 13,4 tisuća eura.
Prijedlog financiranja programa donesen je na temelju stručnog mišljenja nadležnih konzervatorskih odjela i Uprave za zaštitu kulturne baštine Ministarstva kulture i medija. Prihvatljivi programi obuhvaćaju očuvanje, prenošenje i prezentacija, istraživanje i dokumentiranje takvog dobra, pripremu i tisak edukativnih i promotivnih materijala kao što su brošure, letci i sl., zatim grafička i stručna priprema većih publikacija, nabavu materijala i alata za potrebe očuvanja nematerijalnog kulturnog dobra, te honorare putem ugovora o autorskom djelu za nositelje, stručne voditelje radionica, terenska istraživanja, prezentatore, itd. i troškove prijevoza izvršitelja programa.
Ocjena opravdanosti financiranja programa nematerijalne kulturne baštine donesena je na temelju sljedećih kriterija o visokom stupnju ugroženosti nematerijalnog kulturnog dobra, stručno i kvalitetno utemeljenim programskim sadržajima vezanim uz prenošenje nematerijalne kulturne baštine, zatim da nematerijalno kulturno dobro predstavlja identitet te sredine, lokalnih nositelja, zajednice i čuva se, u suradnji s kulturnim, stručnim i ili znanstvenim ustanovama, kao i prenošenje tradicije i prezentiranje tradicije putem seminara, radionica, formalnog i neformalnog obrazovanja, revitalizacija napuštenih segmenata nematerijalnog kulturnog dobra i gdje zajednica to traži, daljnje istraživanje, primjereno dokumentiranje te stručno i znanstveno vrednovanje nematerijalnog kulturnog dobra itd.
Tako će tri tisuće eura dobiti Općina Donji Andrijevci za Radionicu samičarske improvizacije, zatim Udruga Ercik 1.200 eura za istraživanje tradicijskog načina ukrašavanja i radionica, tisuću eura Fakultet za odgojne i obrazovne znanosti za projekt Sičanski govor – suvremena lingvistička istraživanja, isti iznos tradicijski obrt Svijet sunčane čipke Marina Šarčević iz Sikirevaca za Čipkarstvo u školi, nadalje taj obrt 2,5 tisuća eura za Sikirevce tj. Svijet sunčane čipke – etnografski film, nadalje 3,5 tisuća eura Udruga Sikirevački motivi za Umijeće izrade sunčane čipke, odnosno njenih motiva, te Fakultet za odgojne i obrazovne znanosti iznos od 1200 eura za projekt Živa baština staroperkovačkog govora.
Prijavite se da možete ocijeniti ovaj članak. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.
Prijavite se da možete komentirati ovaj članak. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.