20.3.2022. u 10:06
TEKST: Darko Lončar Daky
Prijavite se da možete ocijeniti članak. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.
Umjetnost postoji zato da ne umremo od istine, a istina je takva da zapravo većina nas uopće ne živi nego samo životari ili preživljava, svi trčimo za životom, a život prolazi pokraj nas, dok nas u tom i takvom sumornom i nezanimljivom životu, tek umjetnici podsjećaju na to da postoji i neka ljepša strana života. Upravo na tu duhovnu dimenziju života nas je podsjećao i profesor KRUNOSLAV KERN, barem mene, jer je četiri godine bio moj najomiljenijih nastavnik u OŠ " IVAN GORAN KOVAČIĆ", a ujedno i glavni krivac što i danas, trideset godina nakon njegove smrti, noći i noći probdijevam uz pastelne boje, kistove i umjetničke slike.
Možda mu se ne bi svidio moj moderni ekspresionizam u stvaranju umjetničkog djela, jer je profesor više preferirao klasični realizam, ali njegova legendarna rečenica koju učenici pamte i danas, da umjetničku sliku tvore fleka, mrlja i boja, govori u prilog tezi, da upravo s njegovom teorijom fleke, mrlje i boje, možemo stvarati i klasični realizam i impresionizam i ekspresionizam i svaki drugi pravac u likovnoj umjetnosti. Bio bi profesor na satu nekada i tankih živaca, naročito kada bi učenici previše pričali i galamili za vrijeme sata, pa bi učenike gađao kredom i ključevima, nekome bi narasla i čvoruga na glavi, ali to ćemo mu pogledati kroz prste i zažmiriti na jedno oko. Umjetnost i znanost su dvije najljepše zvijezde koje sjaje na nebeskom svodu života, razlika među njima je samo u tome što umjetnost izvire iz potrage za ljepotom, a znanost iz potrage za istinom. A istina je ta da danas našem Brodu kronično nedostaje jedan Krunoslav Kern.
Osim što je bio vrstan likovni pedagog, bio je i veliki entuzijast koji je u našem gradu potaknuo i pokrenuo mnoge kulturno-umjetničke manifestacije, te senzibilizirao brodsku javnost na likovno stvaralaštvo. Da nije Krune nikada ne bismo imali Akvarelističku koloniju SAVA, koju je pokrenuo još 1980. godine. Samo dvije godine kasnije profesor pokreće i crtačku i likovnu školu " Albert Gruber" čiji sam i sam bio ponosni slikar i ostao do dan danas. Kenoviću, umjetničku masivnu mentalnu olovku KO- HI- NOOR za crtanje UGLJENOM, koju mi je profesor poklonio za najbolji portret Pelea u osmom razredu i danas čuvam na počasnom mjestu. Ime Krunoslava Kerna vezano je i u širem kontekstu za stvaranje brodskog likovnog kruga koji je obuhvaćao doista veliki broj slikara, dali su svim time poseban pečat našem gradu. Gdje su danas ta vremena? Kružni tokovi postali su važniji od kulture i umjetnosti u našem gradu. Treba li podsjećate na to da je i Brodski izložbeni salon "Vladimir Becić" nastao upornošću i zalaganjem Krunoslava Kerna koji je bio vođen željom i idejom da naši brodski i gostujući likovnjaci dobiju svoj zasluženi likovni salon. Ono što vuče i pokreće ovaj svijet naprijed nisu lokomotive nego ideje i vizije.
Poseban pečat našem gradu dao je profesor i kao umjetnik, ali i kao vizionar. Glavni motiv njegovih umjetničkih slika bio je uvijek i samo njegov rodni grad kojeg je nosio u svome srcu sve do njegove prerane smrti. Najsličniji slikar bio mu je još samo Antipov, ali je Kern bio više okrenut rijeci Savi, bio je čovjek i umjetnik rijeke, a neki njegovi legendarni akvareli Save ulaze u samu antologiju hrvatskog likovnog stvaralaštva. Kada nečija umjetnička djela pobijede i prostor i vrijeme, kada doslovno putuju kroz vrijeme, onda taj umjetnik postaje veliki i umjetnik i čovjek. Takav je upravo bio i Kern. Šteta što je kao slikar nepoznat i široj hrvatskoj javnosti, ali zato nije kriv Kern nego naše institucije zadužene za kulturu i sama politika kojoj su važniji kružni tokovi od kulture i umjetnosti. Ipak, nakon njegove smrti 1992. imao je samo 57 godina, dobio je nagradu Zlatna čaplja, što je još uvijek bolje od Pijane čaplje i spomen ploču na rodnoj kući, živi dokaz da kod nas cijenimo i poštujemo umjetnike tek i isključivo samo onda kada umru. Našu pažnju više zaokuplja utakmica između NK RAKETE IZ BERAVACA I NK RATARA IZ PIŠKOREVACA nego, recimo, izložba likovnih dijela jednog slikara. Žalosno, ali istinito. Zbog takvog odnosa prema brodskim kulturnjacima i umjetnicima, tonemo svaki dan sve dublje i dublje, polako, ali sigurno. Za mog omiljenog nastavnika iz OŠ IVAN GORAN KOVAČIĆ, jedan portret, moderni ekspresionizam. Darko Lončar Daky za Krunoslava Kerna.
Prijavite se da možete ocijeniti ovaj članak. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.
Prijavite se da možete komentirati ovaj članak. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.