16.2.2025. u 08:11
TEKST: Djos. Hr
Prijavite se da možete ocijeniti članak. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.
16.2.2025. u 08:11
TEKST: Djos. Hr
BROD (TU) – Blagdan Gospe Lurdske proslavljen je u utorak, 11. veljače 2025. u franjevačkoj crkvi Presvetog Trojstva u Slavonskom Brodu. Svečano blagdansko slavlje predslavio je pomoćni biskup đakovačko-osječki Ivan Ćurić. Uz gvardijana fra Slavka Milića suslavili su fra Ivan Crnković, ravnatelj franjevačke klasične gimnazije Fra Marijana Lanosovića, plehanski gvardijan i župnik fra Anto Tomas, brodski svećenici: vlč. Josip Matanović, o. Paul Karim i grkokatolički svećenici o. Aleksandar Hmilj i Andrey Luchin.
Podsjećajući kako Marijin glas koji je Bernardica čula kad se predstavila riječima „Ja sam Bezgrješno Začeće“, mons. Ćurić je ustvrdio kako to nije nova istina vjere proizišla iz doživljaja ukazanja, nego nov, dragocjen i snažan poticaj – za obnovu vjere u vremenu i konkretnim povijesnim okolnostima.
„To je poziv na koji je svojim osobnim iskustvom ukazanja odgovorila sv. Bernardica, za poticaj naraštaju Božjega narodu u 19. stoljeću, kojemu je pripadala. Ali i dalje! Taj milosni glas rijeke Gave iz Lurda nije ostao zatvoren, proširio se do obala svih rijeka, do vjernika diljem svijeta te i u nama danas jača nadu i pouzdanje u Božju ljubav i njegovo spasenje“, rekao je u homiliji biskup Ćurić.
Spomenuo je kako su u kršćanskoj povijesti upravo franjevci snažno isticali važnost razumijevanja otajstva Marijina Bezgrješnog Začeća.
Osvrćući se na evanđeoski odlomak svadbe u Kani naglasio je kako smo i mi kršćani pozvani s Majkom Marijom u školi Kane Galilejske usvajati stavove za svoj vjernički život. „Marijino povjerenje i nada, kako to vidimo u Kani, otvorila je vrata vjere. Ivanov evanđeoski tekst nam to i govori: učenici su povjerovali u Isusa zahvaljujući čudesnom znaku koji je učinio Marijinim zagovorom“, pojasnio je biskup i dodao kako nas papa Franjo upozorava da iskustvo svoje kršćanske vjere čuvamo od bilo čega magijskoga.
Citirajući dio poruke pape Franje za 33. Svjetski dan bolesnika naslovljenoj „Nada ne postiđuje, krijepi nas i jača u nevolji“. „Utješne su to riječi, al one mogu pobuditi i neka pitanja, osobito kod onih koji pate“, podsjetio je kako je bolest zajedno s patnjom, dio našeg ljudskog iskustva i to na mnogo načina.
„Kršćanski put uvijek je govor nade, kako to u svom pismu papa naglašava – Patnja uvijek nosi sa sobom otajstvo spasenja, jer nam daje iskusiti blizinu i stvarnost Božje utješne prisutnosti, sve do ‘spoznanja punine Evanđelja’, o kojoj, i kroz vlastito iskustvo života i vjere, snažno progovara apostol Pavao: ‘… uistinu; sve patnje sadašnjeg vremena nisu ništa prema budućoj slavi koja se ima očitovati u nama!“, pojasnio je biskup Ćurić.
Svoju je homiliju završio snažnim citatom papine poruke za Svjetski dan bolesnika 2025.: „Koliko često uz bolesničku postelju čovjek nauči nadati se! Koliko često, svojom blizinom onima koji pate, mi naučimo vjerovati! Koliko često, priginjući se nad one koji su u potrebi, otkrivamo ljubav! Postajemo svjesni da smo ‘anđeli’ nade i glasnici Božji jedni za druge, svi zajedno. Svi smo tu: bolesnici, liječnici, medicinske sestre i tehničari, članovi obitelji, prijatelji, svećenici, redovnici i redovnice, bez obzira na to gdje se nalazili; u obiteljima, ambulantama, staračkim domovima, bolnicama ili klinikama“.
Na kraju mise slijedila je procesija uz rijeku Savu s Gospinim kipom koji ta crkve posjeduje od 1892. kada su ga franjevci donijeli iz Lurda i blagoslovili.
Kako je već tradicija misno slavlje toga je dana s početkom u 10 sati predvodio vlč. Anđelko Cindori, župnik Župe Gospe Brze Pomoći, kojoj samostan pripada.
Gvardijan fra Slavko zahvalio je biskupu Ivanu na predvođenju slavlja, župniku Anđelku Cindoriu na predvođenju jutarnjeg slavlja te predvoditeljima devetnice koja je prethodila svetkovini na kojoj su sudjelovali brojni vjernici.
Večernja misna slavlja devetnice predvodili su: prvoga dana na Svijećnicu fra Ivan Crnković, ostale dane; fra Franjo Vuk, magistar bogoslova Hrvatske franjevačke provincije Sv. Ćirila i Metoda u Zagrebu; vlč. dr. Ivan Benaković, profesor biblijske teologije na đakovačkom KBF-u i voditelj Ureda za biblijski pastoral Đakovačko-osječke nadbiskupije i vlč. dr.Pavo Mikulćić, voditelj Središnjeg ureda Nadbiskupijskog pastoralnog centra u Đakovu. Tijekom misnoga slavlja u predvečerje svetkovine, u ponedjeljak, 10. veljače brojni su vjernici primili sakrament bolesničkog pomazanja
Prijavite se da možete ocijeniti ovaj članak. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.
Prijavite se da možete komentirati ovaj članak. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.