16.9.2020. u 20:20
TEKST: sib.rtl.hr/sib.rtl.hr
Prijavite se da možete ocijeniti članak. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.
Ona je najmanja hrvatska beba i najveće hrvatsko čudo. Zove se Elena, a kada je došla na svijet mogla je stati u majčin dlan.
Prava mala mrgudica, kako kaže njezina mama, bila je dugačka svega 24 centimetara, a danas je napustila osječku bolnicu gotovo 5 puta teža.
Bez operacija, nakon više od mjesec dana na respiratoru, od rađanja u jeku pandemije do odlaska kući, njezinu životnu priču saznala je Leona Šiljeg.
Najmanja beba u Hrvatskoj, Elena, rodila se s 414 grama.
"Odmah po porodu je doktor rekao da je najmanja. Kasnije smo to provjerili i ispalo je da stvarno jeste. Elena je mrgudava. Jako je veliki borac. Svašta je prošla. Da nije takva, ne bi bila tu s nama danas", rekla je njena majka Marija.Da je pravi borac, svjedoče i medicinske sestre s odjela. Rodila se s tek 24 centimetra.
"Ne možemo nikome predočiti, kad pričamo o tim bebicama, svi se zamisle. Nije to komad kruha, zamislite si olovku flomaster, te dužine. To su zaista male male bebice. Njihov cijeli dlan je kao vaš komadić prstića. Toliki je njihov dlan", rekla je medicinska sestra Zavoda za neonatologiju KBC-a Osijek Tajana Vakanjac.
Iza nje je dugih 112 bolničkih danaProvela je 36 dana na respiratoru, ali bez ijedne operacije. Prvo je dijete u obitelji. Zbog koronavirusa, tata je Elenu mogao vidjeti tek na sat vremena.
"Sve mi je ovo bilo teško, što ona nije s nama. Malo je viđamo. Falila nam je. Jako sam uzbuđen, jedva čekam da iziđemo odavde da ne viđamo bolnicu više", rekao je tata Marijan.
Rođena je u svibnju, u 27. tjednu trudnoće.
"Taj strah i neizvjesnost. Nismo znali kako će sve biti, ali smo nekako vjerovali i znali da će sve biti dobro", rekla je Marija.
Iza cijele priče je tim ljudi. Anamarija je na odjelu punih 26 godina. Kaže, Elena je posebna.
"Bili smo svi uzbuđeni jer smo dobili dijete s najmanjom kilažom. Sve sestre s ovog odjela su sd trudile da daju svoj maksimum i ponosna sam na njih Elena ide van. Jako veliki stres je bio jer se uvijek bojite što će vas sutra dočekati. To je veliki stres", kazala je glavna sestra Zavoda za neonatologiju KBC-a Osijek Anamarija Brož.
Iza Elene je 112 dugih bolničkih dana. Danas ova mala Osječanka ide kući.
Pedijatar neonatolog za RTL: "Optimistični smo"Na mjestu gdje je provela svojih prvih 112 dana borbe za život s pedijatrom neonatologom Darjanom Kardumom razgovarala je Leona Šiljeg.
"Prema jednom američkom registru, postoji smo 260 djece rodne mase ispod 400 grama koje su dosad preživjele, tako da je preživljenje vrlo nisko", rekao je Kardum.
"U sljedećih nekoliko tjedana potrebno je strogo praćenje od strane oftmaologa jer tu može doći do pogoršanja nalaza, što se tiče dugoročnih prognoza tu smo dosta optimistični, prije svega jer ima uredan ultrazvuk mozga i ta glavica raste sukladno našim očekivanjima", objasnio je.
Pratit će je najmanje još godinu dana, ali vjerojatno i duže u KBC-u Osijek.
"Mi u KBC-u Osijek liječimo oko 50 djece vrlo male rodne mase, znači ispod 1500 grama godišnje. Elena je posebna jer je najmanja koja je otpuštena iz bolnice. Dosad je rekord držalo dijete koje je bilo ovdje rođeno i imalo je oko 550 grama", kazao je Kardum.
Zahvalio se i svim kolegama, ali i roditeljima koji su im davali snagu.
"Uvijek je naš posao stresan i izazovan, prije svega zbog specifičnosti djeteta, njihovih teških stanja, ali moram se zahvaliti svim kolegama koji su sudjelovali u liječenju ovog djeteta. Htio bih se zahvaliti i roditeljima na njihovom strpljenju i povjerenju koje su nam iskazali. Jako nam je drago kad djeca odu kući, pogotovo jer nam je ova obitelj davala snagu, bili su krasni pacijenti svi zajedno", rekao je.
izvor: www.sib.rtl.hr
Prijavite se da možete ocijeniti ovaj članak. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.
Prijavite se da možete komentirati ovaj članak. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.