SB Online
Promjena teme
Prijava
Pretraži SB Online

Joža Manolić preživio zatvor u našoj županiji, a danas slavi 102. rođendan

SB Online | Joža Manolić preživio zatvor u našoj županiji,  a danas slavi 102. rođendan SB Online | Joža Manolić preživio zatvor u našoj županiji,  a danas slavi 102. rođendan

22.3.2022. u 17:51
TEKST: Redakcija 034

Prilagodba teksta ▼
KONTRAST
VELIČINA SLOVA
RAZMAK IZMEĐU SLOVA
RAZMAK IZMEĐU RIJEČI
PRORED

Josip Manolić, najpoznatiji hrvatski umirovljenik i jedan od najistaknutijih političara hrvatskog suvremenog doba danas slavi 102. rođendan. Malo je poznato da je daleke 1941. godine Joža Manolić izbjegao prijeki sud u Požegi te sigurnu smrt. 

U Jugoslaviji je bio visokopozicionirani pripadnik Udbe, a početkom devedesetih bio je jedan od najbližih suradnika prvog predsjednika Republike Hrvatske – Franje Tuđmana.

Mlađim generacijama poznat je po mnogobrojnim vicevima i memeovima koji kruže po društvenim mrežama, a upravo ponajprije zbog Jožinih godina. U nastavku donosimo dio članka koji je objavio Večernji list, a koji se odnosi na Jožine dane u (Slavonskoj) Požegi:

Josip Manolić rođen je 22. ožujka 1920. u mjestu Kalinovac kod Đurđevca. Radio je kao šegrt u cehu kožara u Bjelovaru. S 18 godina ušao je u SKOJ. Bio je potpredsjednik Udruženja radničkih sindikata (URS) u kožarskoj podružnici. Godine 1939. s 19 godina primljen je u Komunističku partiju Jugoslavije. Prošao je nekoliko partijskih tečajeva. Godine 1940. izabran je za sekretara Okružnog komiteta SKOJ-a za Novu Gradišku i člana pokrajinskog komiteta Partije.

Početkom rata 1941. bavi se ilegalnim radom u Novoj Gradiški. Zbog umnožavanja i raspačavanja letaka KPJ ustaške vlasti su ga uhitile u svibnju 1941. s 12 članova partijske i skojevske organizacije. Najprije su bili u zatvoru u Novoj Gradiški, a potom su prebačeni u (Slavonsku) Požegu, gdje je zasjedao Okružni prijeki sud. Dvojica su bila osuđena na smrt, ali su kasnije pomilovana i osuđena na kazne zatvora od dvije i tri godine, dok su ostala desetorica oslobođena.

Sve ostalo o Joži Manolić je povijest, a koja je više manje cijeloj javnosti poznata. 

Ocijenite članak

Prijavite se da možete ocijeniti ovaj članak. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.

Prijavite se da možete komentirati ovaj članak. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.

Vezane teme: