31.1.2023. u 14:16
TEKST: Jutarnji.hr/Jutarnji.hr
Prijavite se da možete ocijeniti članak. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.
Nekad davno, dok su ključevi još bili mehanički, novi se ključ za auto mogao napraviti u svakoj specijaliziranoj radionici ključeva na tržnici za manje od 5 eura. No, moderni pametni ključevi su sofisticirani i skupi uređaji koji se sastoje od metalne oštrice za otvaranje automobila u slučaju pokvarene baterije, ali i posebnog kodiranog elektronskog transpondera koji je uparen s elektronikom vašeg automobila.
Zatvaranjem automobila, vaš kodirani ključ imobilizira pogonski sustav automobila i bez njega ga je teško pokrenuti.
Zato je, kada izgubite ključ, novi potrebno kompjuterski povezati, odnosno upariti s vašim automobilom. A to znači da morate dovesti vaše vozilo fizički u servis. Zbog sigurnosti tvornica ne posjeduje kodove koji služe kao šifra između vašeg automobila i ključeva, već samo oblik metalne oštrice, a čak ni to nije slučaj kod svih proizvođača.
Od pet automobila koje smo nasumično odabrali, Kia nema takvu politiku, već je novu oštricu potrebno oblikovati, izrezbariti prema rezervnoj u samom servisu. Takav postupak stoji 20 eura, a otprilike toliko ćete platiti i pola sata rada mehaničara za uparivanje novog ključa s vašim automobilom.
No, što ako se ostvari najcrnji scenarij i nemate ili ne možete pronaći drugi, rezervni ključ? Onda ste tek u problemu jer je automobil svakako potrebno fizički dovesti u servis. Prema broju šasije možete naručiti novi ključ, no njemu treba nekoliko dana da stigne, a i onda ćete uz pomoć metalne oštrice moći tek otvoriti vrata i ući u automobil, eventualno spustiti ručnu kočnicu, ali ga nećete moći pokrenuti.
Kod većine automobila nećete moći čak niti otključati upravljač i time olakšati vuču. Ne gine vam trošak prijevoza automobila kamionom do servisa što bi vas, ako nemate ugovorenu takvu uslugu, moglo koštati i 100 eura. Pa i više, ako ste automobil parkirali daleko od najbližeg servisa.
Svakako je naš savjet da date sve od sebe da pronađete ključeve kako biste izbjegli dodatan trošak, no ako ne možete pronaći nijedan, kod većine proizvođača procedura je jednaka kao i za samo jedan ključ – u servisu vlasnik vozila osobnom iskaznicom i prometnom dozvolom dokazuje vlasništvo i naručuje nove ključeve koji se, kada stignu, uparuju s vašim automobilom.
No, nije uvijek tako. Kako Kia nema tvornički narezane ključeve, potrebno je promijeniti i sve brave cilindara na automobilu što podiže trošak za dodatnih 340 eura, a Toyota je još kompliciranija. Kod njihovih je vozila u slučaju gubitka oba ključa potrebno promijeniti elektroniku u automobilu, imobilizator i tzv. ID code box.
A ti su uređaji zbog sigurnosti toliko duboko skriveni u automobilu da je za njihovu zamjenu potrebno i 5 sati rada mehaničara. To cijelu priču znatno poskupljuje, u slučaju Yarisa iz 2014. godine na više od 2300 eura.
KIA c‘eed SW 1.4 2016.
Zamjenski ključ: 252 eura
Rad: 40 eura
Ukupno: 292 eura
Gubitak oba ključa: 924 eura
Mercedes ML 250 BlueTec 2016.
Zamjenski ključ: 394 eura
Rad: 21 eura
Ukupno: 415 eura
Gubitak oba ključa: 830 eura
Škoda Octavia 1.6 TDI 2017.
Zamjenski ključ: 140 eura
Rad: 25 eura
Ukupno: 165 eura
Gubitak oba ključa: 330 eura
Toyota Yaris Hybrid 2014.
Zamjenski ključ: 734 eura
Rad: 59 eura
Ukupno: 793 eura
Gubitak oba ključa: 2327 eura
VW Tiguan 2.0 TDI 2017.
Zamjenski ključ: 240 eura
Rad: 25 eura
Ukupno: 265 eura
Gubitak oba ključa: 530 eura
(Izvor: Jutarnji.hr)
Prijavite se da možete ocijeniti ovaj članak. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.
Prijavite se da možete komentirati ovaj članak. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.