SB Online
Promjena teme
Prijava
Pretraži SB Online

Hdzsdpkorupcija

SB Online | Hdzsdpkorupcija SB Online | Hdzsdpkorupcija

30.8.2022. u 13:09
TEKST: Vanja Krnić

Prilagodba teksta ▼
KONTRAST
VELIČINA SLOVA
RAZMAK IZMEĐU SLOVA
RAZMAK IZMEĐU RIJEČI
PRORED

Nakon najnovije afere s  po ne znam već kojom po redu pljačkom stoljeća, kod nas godišnje bude bar par pljački stoljeća. Pljačka je postala narativ. Kako  bi svojevremeno rekao Šeks  to se i ostvaruje političke hijene sa stranačkim iskaznicama se lociraju , indeficiraju, uhite i transferiraju u Remetinec. Onda ako  podignu optužnicu  hijene se mogu pouzdati u „ proceduralnu grešku, ako ne nju da će suđenje trajati bar  dvadeset godina,  vrlo vjerojatno će  te pustiti da se braniš sa slobode. Hijene onda otkriju i drugu domovinu u pravilu „veliki Hrvati“ i postanu  stanovnici neke od susjednih još korumpiranijih zemalja. Mamić  je otkrio Međugorje, ne daje izvještaje ima li ukazanja ili ne, a Gucić stanovnik Interpolove tjeralice kažu Srbiju. Nestali su oni , nestali su i milijuni Dobro da osude te sve političke hijene zbog kojih će morati nadograditi Remetinec, ostaje im opcija da se rehabilitiraju u Krapinskim ili nekim drugim toplicama direktno iz zatvora. Sigurno se pitate

Kako to

 Na ljestvici od 180 država Hrvatska je na 63. mjestu s 47 bodova. I dalje smo, dakle, među korumpiranim državama Europske unije. Od nas su lošije Bugarska, Mađarska i Rumunjska. Tako Slovenija ima 57 boda, Hrvatska 47, Crna Gora 46, Sjeverna Makedonija 39 Srbija 38, a Bosna i Hercegovina 35 bodova, stoji u izvješću. Velika većina država, njih 131, također je prošle godine stagnirala u borbi protiv korupcije. Svoj rezultat poboljšalo je 25, a pogoršalo 23 država. 

Godišnji izvještaj Transparency Internationala samo je potvrdio ono što se zna: Hrvatska sustavno nazaduje kada je riječ o borbi protiv korupcije. Naime dok smo bili nešto manje koruptivni bili smo impozantno nazadno šezdeseti, a  sad smo šezdeset i treći, ali možemo još nazadovati što ćemo sigurno iskoristiti. Naravno ljudima je dosta da ih političke hijene pljačkaju.  Kad se pogleda crodemoskop i prednost koju imaju vladajući ostaje jedino da se upitaš Kako to. SDP se bori sam sa sobom i s pragom, a nekad velike Hrvatske stranke  kao: HSLS, HNS, HSS, HSP, HDSSB su pred nestajanjem i de facto ako još postoje regionalnog su karaktera uli se „šlepaju“  uz neku veliku partiju

Aferama je zajedničko da su u naslovu njih bili i ostali vladajući, ali i spoznaja bez  njih bi Hrvatska bila tu, nisu oni zaslužni za Hrvatsku. Hrvatsku je željelo  i želi i dalje 93,24% građana kao na referendumu o samostalnosti. Uvjeren sam da svi želimo normalnu zemlju , ali dobili smo nenormalnu zemlju: uhljeba, stranačkih poslušnika. Čak i da se preskoče privatizacijske afere ili pljačke lagano je za zaključiti  da

HDZ = SDP

Čak i ne treba puno da se izvuče dio afera bez ove najnovije s umirovljenikom od 500 milijuna slučajnih na računu.  Egzaktnu raširenost korupcije, s obzirom na karakter korupcije i činjenicu da su koruptivne aktivnosti skrivene, nemoguće je precizno izmjeri kod nas, ali u njoj su uvijek baš uvijek sudjelovali lijevi ili desni, crveni i plavi. Zajedničko je da nas dobro farbaju sve dok mi te hobotnice biramo.

FIMI MEDIA 70 milijuna kuna (2007.-2009.). Izvlačenje oko 70 milijuna kuna iz državnih tvrtki. HDZ je osuđen za izvlačenje državnog novca.

AFERA HEP 650 milijuna kuna (2008.). Afera HEP imala je više krakova i to od pogodovanja tvrtki Roberta Ježića DIOKI, fiktivnog zapošljavanja Rade Buljubašića i 600 milijuna kuna teške afere HEP-TLM pa do fiktivnih ugovora o djelu.

AFERA HAC 25 milijuna kuna (2006.-2009.). Afera s preplaćenim radovima i nezakonitim ugovorima o prodaji. Krajem 2019. godine bivši HDZ-ov ministar i zadarski gradonačelnik Božidar Kalmeta nepravomoćno je oslobođen optužbi da je sa suradnicima podijelio preko 15 milijuna kuna i 850 tisuća eura iz tvrtki za održavanje i izgradnju cesta, no krivima su proglašena trojica njegovih suoptuženika.

AFERA HYPO 37 milijuna kuna (2004.-2005.). Sanaderova provizija za ulazak Hypo banke na hrvatsko tržište, afera teška 5 milijuna eura. Sanader je na kraju osuđen.

AFERA PLANINSKA 17 milijuna kuna (2009.). Sređivanje kupovine od bivšeg saborskog zastupnika HDZ-a Stjepana Fiolića za potrebe Ministarstva regionalnog razvitka po cijeni znatno višoj od tržišne. Osuđen Ivo Sanader, bivši šef HDZ-a.

AFERA SPICE 400 milijuna kuna (2006.). Malverzacije dionicama Podravke teške oko 400 milijuna kuna. U aferi je bio glavni optužen HDZ-ov Damir Polančec. Na kraju su Polančec i sedmorica suokrivljenika oslobođeni optužbe, a četvorica su proglašeni krivima.

AFERA MEDIKOL 230 milijuna kuna (2006.-2011.). HDZ je financirao privatnu polikliniku Medikol državnim novcem.

AFERA HŽ 27.3 milijuna kuna (2003.-2008.). Pranje novca u Hrvatskim željeznicama, a novac je navodno završavao na računima raznih off-shore tvrtki. Uz bivšeg šefa HŽ-a osuđena su još četvorica.

AFERA HPB Oko 255 milijuna kuna (2007.-2009.). Rizični kreditni plasmani Hrvatske poštanske banke. Davani su nalozi za odobrenje kredita bez obzira na rizik, kreditnu sposobnost i osiguranja. Šefu te banke Josipu Protegi i drugima i dalje se sudi.

AFERA INA – MOL 10 milijuna eura (2008.). U ovoj aferi bivši šef HDZ-a Ivo Sanader osuđen je za primanje 10 milijuna eura mita od predsjednika uprave MOL-a Zsolta Hernadija. Nepravomoćno osuđen na 7.5 godina.

AFERA ĐAKOVŠTINA 55.7 milijuna kuna (2009.-2010.). Iz silosa Đakovštine nestalo nekoliko desetaka tisuća tona žitarica i uljarica, čiji su stvarni vlasnici bili Ravnateljstvo za robne zalihe te brojni poljoprivrednici. Veći dio robe završio je na policama Konzuma.

AFERA SUNČANI HVAR 571 milijun kuna (2007.). Privatizacija Sunčanog Hvara provedena je u maniri HDZ-ovih privatizacija kakvih smo se nagledali u devedesetima.

AFERA SLAVONSKA BANKA 150 milijuna kuna (2008.). Hrvatska je po nepravomoćnoj presudi Hypo banci dužna isplatiti iznos od 40 milijuna eura zbog namještanja financijskog stanja Slavonske banke koju je Hypo banka službeno preuzela 2008. godine.

AFERA BRODOSPLIT 27 milijuna kuna (2006.). Pranje novca teško 4.7 milijuna kuna. Nakon oslobađajuće presude za Sanadera i društvo određeno je novo suđenje.

AFERA IMOSTROJ I BECHTEL 6 milijuna kuna ( 2004.-2006.). Miomir Žužul bio je jedan od trojice ministara koji su se osobno založili za otpis višemilijunskog duga Imostroju, tvrtke čiji je novi vlasnik njegovoj supruzi za polovicu bezvrijedne tvrtke isplatio pola milijuna kuna. Tu je i nikad riješena Žužulova afera Bechtel zbog koje je otišao iz vlade.

AFERA KAMEN INGRAD 60 milijuna kuna (2006.-2009.). Vlado Zec bivši je dužnosnik HDZ-a i HSP-a, čijoj je tvrtki Kamen Ingrad Sanaderova vlada otpisala 30 milijuna kuna duga. Tako je krenulo, da bi tvrtka na kraju propala, a Zec je do sada za razne malverzacije odležao više od četiri godine.

AFERA SALONIT oko sto milijuna kuna (2004.). Protiv bivšeg vlasnika Salonita Joze Ćurkovića dignuto je par optužnica zbog štete od stotinjak milijuna kuna. Ćurković se nalazi u bijegu od hrvatskog pravosuđa u BiH.

AFERA VERONA 70 milijuna eura (2006.). Tajno u Veroni 24. i 25. lipnja 2006. godine sastali su se Ivo Sanader, predsjednik Uprave Plive Željko Čović te Miomir Žužul, a tema razgovora bila je prodaja Plive. Barr je za većinski paket Plive na kraju platio 2.2 milijarde dolara, a natjecanje Actavisa i Plive navodno je zaustavljeno kampanjom i pritiscima iza kojih je stajao tadašnji vrh vlade te je ostvarena razlika u cijeni dionica od preko 70 milijuna eura. Afera nikada do kraja nije istražena.

BOJANJE TUNELA 4.3 milijuna kuna (2008.-2009.)

Prema optužnici čelnici HAC-a su omogućili tvrtki Skladgradnja da naplati višestruko veće cijene premazivanja bojom cijevi tunela Sv. Rok i Mala Kapela. Famozno “bojanje tunela” postalo je sinonim za korupciju u Hrvatskoj. Iako su spektakularnoj akciji 2009. godine uhićeni čelnici ove tvrtke, do danas nije počelo suđenje u ovom slučaju.

AFERA HOTMAIL Oko 500 milijuna kuna (2017.). Šef HDZ-a Andrej Plenković i potpredsjednica vlade Martina Dalić bili su na čelu tajne skupine koja je pisala zakon o sanaciji Agrokora, nakon kojeg su se članovi te tajne grupe okoristili ugovorima s tom tvrtkom.

AFERA VJETROELEKTRANE Višemilijunska šteta, 2020. Ukupno 13 ljudi tereti se u aferi Vjetroelektrane, od kojih je veliki broj HDZ-ovaca. Sumnja se da je utjecajna HDZ-ovka Josipa Rimac lobirala za izgradnju vjetroelektrana. Bivša gradonačelnica Knina i pomoćnica ministra uprave Josipa Rimac prema pisanju medija urgirala je kod Krunoslava Jakupčića predsjednika Uprave Hrvatskih šuma da izda suglasnost za gradnju vjetroelektrana kod Knina.

AFERA JANAF Višemilijunska šteta, (2019.-2020.). Na udaru USKOK-a je dugogodišnji gradonačelnik Velike Gorice i donedavni saborski zastupnik HDZ-a Dražen Barišić. Tereti ga se da je u rujnu prošle godine u Zagrebu i Velikoj Gorici Kreši Peteku, osnivaču tvrtke Elektrocentar Petek, namjestio višemilijunski posao.

AFERA CROATIA OSIGURANJA

Croatia osiguranja prodano rovinjskom Adrisu pod vlasti SDP-a. Naime, prema izvješću državne revizije 2015. vladina odluka o prodaji nije provedena u skladu sa zakonom jer je nije potvrdio Sabor, a cijena plaćena za savjetnike za privatizaciju koja je iznosila oko 27 milijuna kuna mogla je biti osjetno manja.

AFERA VRDOLJAKOVI RAZDJELNICI HNS Vlada Zorana Milanovića je, pred sam kraj mandata – u rujnu 2015., na svojoj posljednjoj sjednici, u hitnu je proceduru progurala prijedlog Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o tržištu električne energije. Tadašnja zastupnica Oraha, Mirela Holy, upozorila je da su se u javnosti pojavile informacije da tim prijedlogom zakona Vlada pogoduje pojedinim tvrtkama i interesnim lobijima bliskim samom vrhu Vlade, a posebno je istaknula tvrtku CEMP.CEMP- „Cista energija Mediterana i Panonije“ je tvrtka koja je razvijala projekt vjetroelektrane Krš-Pađene kod Knina, najveći projekt vjetroelektrana u Hrvatskoj.

Još i prije donošenja tog Zakona, na samom kraju 2013., CEMP-u je u samo tri dana odobrena izgradnja vjetroparka. Express.hr ističe: Iako je brzina odobrenja impresivna, zanimljivo je da za dio od 42 megavata uopće nisu imali valjanu dozvolu“ objašnjavajući kako se Vrdoljakov kabinet pobrinuo da „sve ipak prođe“.

AFERA JAKOVINA Ovaj SDP-ovac u središte pažnje došao je 2016. godine kada je Europska komisija blokirala poticaje zbog sumnje da se radilo o potencijalnom pogodovanju i nepravilnostima u njegovom mandatu, pod blokadi je tada došlo 1,23 milijarde kuna

AFERA MIRANDO MRSIĆ

Bivši ministar rada, i bivši SDP-ovac Mirando Mrsić u djelu javnosti spominjao se zbog milijunskog duga tvrtke njegove supruge HZZO-u, u vrijeme dok su se mediji bavili tom tematikom, Mrsić je tvrdio da su svi podaci objavljeni u medijima zlonamjerne neistine kojima se nastoji kompromitirati njegova supruga. Međutim, koncem 2016. godine HZZO je pokrenuo pravni postupak za naplatu 10,6 milijuna kuna duga potvrdivši da je tvrtka Shire koja je do 2015. godine bila u vlasništvu Dijane Šucbah Mrsić temeljem sudske nagodbe Zavodu uplatila cjelokupan dug od 10,6 milijuna kuna.

AFERA VARGA

Bivši SDP-ov ministar zdravstva Siniša Varga, problematizirao se zbog broja savjetnika, ali i radi toga što se službenim automobilom vozio na skijanje te ujedno naručivao radne stolove iz Danske.

AFERA KUŠČEVIĆ

Bivši ministar Kuščević HDZ najprije otkriveno da njegova kuća na Braču nije označena u katastru, a uskoro su u javnost izašli i mnogi drugi detalji o tome kako je netransparentnim poslovanjem i djelovanjem kao načelnik općine Nerežišća na Braču, za sebe stekao iznimno veliku imovinsku korist. Čovjek je bio glavni odgovoran radi rušenja narodnog referenduma.

AFERA ŽALAC

Bivša ministrica Gabrijela Žalac uhićena je zajedno s još tri osobe zbog afere softver.Ured europskog javnog tužitelja na svojim stranicama objavio je informaciju o provedenim uhićenjima.”Ured europskog javnog tužitelja u suradnji s hrvatskim Policijskim nacionalnim uredom za suzbijanje korupcije i organiziranog kriminaliteta provodi hitne dokazne radnje danas, 10. studenoga 2021. godine, u Hrvatskoj. Navedene radnje odnose se na četiri osobe za koje se sumnja da su počinile kaznena djela u Ministarstvu regionalnoga razvoja i fondova EU te u Središnjoj agenciji za financiranje i ugovaranje programa i projekata EU (SAFU), vezano uz postupke javne nabave informatičkog sustava….

U  ovoj kolumni nema mjesta za papirnato plišanu rodu, duboko se ispričavam.

Stavovi izneseni u kolumnama i komentarima su osobni stavovi autora i ne odražavaju nužno stav redakcije portala SBOnlina.net

Ocijenite članak

Prijavite se da možete ocijeniti ovaj članak. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.

Prijavite se da možete komentirati ovaj članak. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.

Vezane teme: