26.4.2025. u 07:31
TEKST: D. Krstanović
Prijavite se da možete ocijeniti članak. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.
26.4.2025. u 07:31
TEKST: D. Krstanović
Javna ustanova za upravljanje zaštićenim dijelovima prirode Brodsko-posavske županije Natura Slavonica osnovana je 2004. odlukom Županijske skupštine Brodsko-posavske županije, a s radom započela je 2006. Osnivanje Ustanove označilo je institucionalni iskorak u očuvanju prirodnih vrijednosti ovog dijela Hrvatske – između južnih obronaka slavonskih gora i rijeke Save.
Natura Slavonica svojim djelovanjem značajno doprinosi očuvanju prirodne i kulturne baštine Slavonije te unapređenju kvalitete života lokalne zajednice. Kroz svoje projekte Ustanova promiče vrijednosti održivog razvoja, ekološke svijesti i aktivnog građanstva.
Njezina misija obuhvaća očuvanje prirodnih vrijednosti, uključujući zaštićena područja, svojte, minerale, sigovine i fosile.
Pod upravom je Javne ustanove osam zaštićenih područja:
posebni rezervat šumske vegetacije Prašnik
posebni rezervat šumske vegetacije Muški bunar
posebni ornitološki rezervat Jelas ribnjaci
posebni ornitološki rezervat Bara Dvorina
značajni krajobraz Gajna
značajni krajobraz Jelas polje
značajni krajobraz Pašnjak Iva
paleontološki spomenik prirode Kanjoni Pljuskare
Uz to, u Brodsko-posavskoj županiji nalazi se i 16 područja ekološke mreže Natura 2000, a čine ju područja očuvanja ptica te područja očuvanja vrsta i staništa.
Jedan od značajnih aspekata djelovanja Ustanove je suradnja i s civilnim društvom i s lokalnim samoupravama na čijim teritorijima se nalaze određena zaštićena područja. Tako su izdvojeni primjeri suradnje Ustanove s Udrugom „GREEN“ Gornja Bebrina, Brodskim ekološkim društvom (BED), općinama Dragalić, Okučani, Stara Gradiška, Klakar, Podcrkavlje, Oriovac, Oprisavci. Isto tako, posebno se ističu nužne te vrlo konstruktivne i produktivne suradnje s Hrvatskim šumama (Uprava šuma Nova Gradiška) i Hrvatskim vodama.
S Ekološko-ronilačko-istraživačkim klubom „Sava“ Slavonski Brod i drugim ekološkim udrugama Natura Slavonica već godinama prakticira razne akcije poput čišćenja šumskih/planinarskih putova, čišćenja obale i korita Save i sl.
Ustanova kontinuirano provodi edukativne aktivnosti za djecu i odrasle, koje imaju za cilj podizanje svijesti o važnosti očuvanja prirode i uključivanje lokalne zajednice u zaštitu okoliša. Odličan je primjer suradnja sa Zavodom za zaštitu okoliša i prirode RH, čiju su mobilnu izložbu Diverterra tijekom ožujka 2024. djelatnici Javne ustanove Natura Slavonica predstavljali diljem Brodsko-posavske županije u 12 vrtića i osnovnih škola uz integraciju djece s teškoćama u razvoju. Različiti multimedijalni sadržaji obuhvatili su teme zaštite prirode i okoliša s posebnim fokusom na klimatske promjene.
Brojni su projekti završeni, neki su aktualni, a neki tek u idejnoj fazi. Svakako, svi su usmjereni na boljitak – zaštitu i obnovu prirodnih staništa, uklanjanje invazivnih vrsta, obnovu posjetiteljskih infrastruktura, održivo korištenje zaštićenih područja, očuvanje biološke raznolikosti, unaprjeđenje i jačanje kapaciteta Ustanove. Pa je tako kroz projekte nabavljeno dva terenska vozila, razni alati i oprema, zaposlen je čuvar prirode, izgrađeni su čardaci-vidikovci te Stan na Gajni, obnovljena su napuštena staništa, konstantno je aktivan projekt Zaštita i očuvanje bijele rode, vrše se monitorinzi ptica…
Protekla dva desetljeća kroz različite suradnje, provedbu edukativnih aktivnosti i implementaciju projekata zaštite i obnove, Javna ustanova Natura Slavonica značajno je doprinijela očuvanju biološke raznolikosti i podizanju svijesti o važnosti zaštite okoliša. Nastavak ovih aktivnosti i projekata u budućnosti bit će ključan za daljnje očuvanje prirodne baštine Brodsko-posavske županije.
Prijavite se da možete ocijeniti ovaj članak. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.
Prijavite se da možete komentirati ovaj članak. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.