14.5.2025. u 05:26
TEKST: PROMO
Prijavite se da možete ocijeniti članak. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.
14.5.2025. u 05:26
TEKST: PROMO
Kandidatkinja Domovinskog pokreta za županicu Brodsko-posavske županije, Dubravka Lipovac Pehar, provela je intenzivnih tjedan dana na terenu. Obišla je osam općina u kojima Domovinski pokret ima svoje kandidate za načelnike i razgovarala s ljudima tamo gdje se život stvarno događa – u dvorištima, na poljima, u kuhinjama, na gradilištima i tržnicama.
No, kako ističe, to nije iznimka vezana uz izbornu kampanju – već nastavak terenskog rada koji provodi od prvog dana svog saborskog mandata.
„Ne želimo politiku koja dolazi s visoka, nego onu koja se saginje da sasluša.” kaže Dubravka Lipovac Pehar
Ono što ju je dočekalo u svakoj od osam općina nije bila predstava za medije, već konkretni ljudi. A upravo takvi su kandidati Domovinskog pokreta.
„Naši kandidati za načelnike nisu izabrani slučajno. To su ljudi koji utjelovljuju vrijednosti u koje vjerujemo – žive od zemlje, pokreću poslove, podižu velike obitelji. Većina njih su mladi, a neki imaju i po petero i šestero djece. I što je možda najvažnije – odlučili su ostati, iako su mogli otići.”
Lipovac Pehar ističe kako Domovinski pokret od općinske razine do državne vlasti govori istim jezikom. „Imamo ministra poljoprivrede, potpredsjednika Vlade, ljude u Saboru i na terenu – i svi smo oko istog usuglašeni: bez poljoprivrede, poduzetništva i demografije nema budućnosti ni za jednu regiju.”
U njenom programu za županiju nalaze se upravo takvi temelji – jasni, provjerljivi i izvedivi. Želi, kaže, da mladi koji žele ostati imaju konkretan razlog za to. Zato se zalaže da mlade obitelji koje kupuju ili grade svoju prvu kuću na selu dobiju snažnu potporu – i financijsku i proceduralnu. Zemljište i nekretnina ne smiju biti nedostižan san, već osnova opstanka.
U zdravstvu, jedan od prioriteta je osiguravanje stalne liječničke skrbi u ruralnim sredinama. To uključuje stipendiranje studenata medicine uz obvezu povratka i rad u županiji, ali i uvođenje mobilnih timova koji mogu pomoći tamo gdje ambulante zjape prazne. Administrativna podrška liječnicima opće prakse jednako je važna, kako bi se rasteretili birokracije i vratili pacijentima.
Poljoprivrednicima se, kaže, treba prestati klanjati deklarativno i početi im pomagati konkretno – kroz sufinanciranje opreme, logistiku, distribuciju hrane, povezivanje s lokalnim školama i stvaranje tržišta za domaći proizvod. Poseban naglasak stavlja na javnu objavu svih dodjela državnog zemljišta – i usmjeravanje tog resursa onima koji ga doista obrađuju, a ne gomilaju za poticaje.
Želi pokrenuti izgradnju dva doma za starije osobe – jedan na istoku, jedan na zapadu županije – jer smatra da dostojanstvo starosti mora biti jednako važno kao i budućnost mladih. Tu su i planovi za obnovu i zatvaranje otvorenih tržnica na propuhu, poticanje lokalne prodaje i vraćanje života u sela i centre općina.
„Mene zanimaju konkretna rješenja. Dijete u selu koje danas dobije temperaturu mora sutra imati liječnika. Obitelj koja želi graditi ne smije birati između kredita i kruha. Baka mora znati kome će prodati sir. Tržnica ne smije biti borba s vjetrom. A kad dođem na selo, želim da ih vidim posvuda – a ne da pitam gdje su svi.
„Ova županija ima ljude. Ima potencijal. A ja sam tu da povezujem, podržavam i olakšavam svima koji žele ostati.”
Prijavite se da možete ocijeniti ovaj članak. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.
Prijavite se da možete komentirati ovaj članak. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.