12.1.2025. u 06:37
TEKST: Dnevno.hr
FOTO: MUST
Prijavite se da možete ocijeniti članak. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.
Fotografija nije povezana s događajem/Ilustracija
U iznimno neugodan sudski spor uvučena je Hrvatska nakon što je u Slavoniji otkriveno više od 50 tona krivotvorina jedne od najpoznatijih robnih marki. Riječ je o deterdžentu za pranje rublja Ariel, ali i o nešto više od tri tone šampona Head & Shoulders, te sredstva za pranje posuđa Fairy. Roba je bila skrivena u skladištu na području Slavonskog Broda, a otkrili su je hrvatski carinici koji su i pokrenuli postupak protiv osumnjičenih te o svemu obavijestili moćnu međunarodnu korporaciju Procter & Gamble koja originalno proizvodi tu robu.
Sve je to pobrojeno u nepravomoćnoj presudi Trgovačkog suda u Zagrebu u koju smo dobili uvid. Postupak pred tim sudom pokrenuo je upravo Procter & Gamble, točnije njezina američka centrala i švicarska podružnica, tužeći hrvatsku tvrtku Mak 4 You jer im je povrijedila brend. Presudom je utvrđeno da je do povrede doista došlo te je naloženo uništavanje ovih krivotvorina.
Procter & Gamble korporativna je grupacija koja je najveći svjetski proizvođač sredstava za osobnu higijenu te higijenu rublja i posuđa. Potvrđeno je to i u presudi u kojoj se navodi da je njihov proizvod Ariel, deterdžent za rublje, poznat u Hrvatskoj. Hrvatski kupci koriste i šampon Head & Shoulders, kao i sredstva za čišćenje iz linije Fairy. Svi ti proizvodi označeni su znakovima koji su pak zaštićeni međunarodnim žigovima. U pitanju je intelektualno vlasništvo koje vrijedi u Hrvatskoj.
No krajem kolovoza prošle godine Procter & Gamble dobiva obavijest hrvatske carine, ureda u Slavonskom Brodu, da su oduzeli veće količine njihove robe zbog sumnje da imaju krivotvorene žigove. Sasvim konkretno, tvrtki Mak 4 You oduzeto je 22.512 kilograma Ariela, a iz Procter & Gamblea ubrzo je potvrđeno da je doista riječ o krivotvorinama.
Nekoliko tjedana poslije otkrivena je još jedna zaliha lažnog deterdženta, šampona i sredstava za čišćenje. Riječ je bila o još 34.424 kilograma krivotvorina koje su se nalazile u poslovnim prostorijama tvrtke Mak 4 You.
“Detaljnom analizom podataka koji su se nalazili na pakiranjima privremeno oduzete robe, a posebno kodova koji služe za identifikaciju i praćenje svake konkretne serije proizvoda, utvrdili smo da je riječ o proizvodima koje nismo proizveli mi niti ih je netko proizveo po našem odobrenju. Zato smo zaključili da je nesumnjivo riječ o krivotvorenoj robi, odnosno robi koja je proizvedena i stavljena u promet bez naše suglasnosti”, naveli su u tužbi predstavnici Procter & Gamblea.
Uslijedila je prekršajna prijava protiv direktorice Mak 4 You Marije Base. Inače, vlasnik je te tvrtke Ivica Komak, koji je vodio još nekoliko tvrtki za prodaju i transport. Šira javnog upoznala ga je još 2011., kada se sa svojim ocem Ivanom našao pod sumnjom u malverzacije u Osječkoj pivovari. Riječ je bila o zloporabama tijekom privatizacije, nezakonitoj isplati dividendi i pranju novca, no od tih je optužbi na kraju oslobođen. Prvotno su procesom bili obuhvaćeni njegov sin Ivica i još neki članovi obitelji Komak. Protiv nekih od njih suđenja još nisu okončana.
Možda nije najbogatiji Hrvat, no Ivan Komak, vlasnik Osječke pivovare, svakako je jedan od najimućnijih pivara u državi, a vlasnik je i nogometnog drugoligaša Zrinski Osječko 1664. U medijima se rijetko pojavljuje, iako u posljednje vrijeme nije štedio čelne ljude Hrvatskog nogometnog saveza. Ranije je pozornost plijenio zbog susreta s bivšom predsjednicom Kolindom Grabar Kitarović. Komak je od 2011. na čelu tvrtke Prvo hrvatsko pivo, kojoj je bio vlasnik do 2014. godine, kada ju je preuzela slovačka tvrtka Bauer, a Zdeslav Bičanić ostao je prokurist Osječke pivovare, kojoj je na čelu Petar Paulik. Sve te transakcije odvile su se tijekom 2019. godine.
Komak se u Osječkoj pivovari zaposlio kao vozač davne 1977. godine s navršenih 27 godina, a s vremenom je postao vlasnik pivovare u kojoj se nekoć proizvodilo 400 tisuća hektolitara piva. U jednoga od najvećih slavonskih tajkuna stasao je iz Jelisavca, skromnog sela nedaleko od Našica, u kojem prevladavaju Slovaci. Ondje i danas obitava sa svojom obitelji, a mjestom u kojem je i prilično cijenjen kruže glasine da se obogatio u čuvenoj pretvorbi, kada je kupio 36 posto dionica pivovare. Kako je Komak zaradio prvi milijun, pitanje je na koje se odgovor teško dobiva. On u javnom prostoru nikada nije bio odveć rječit te je već time ostavio prostor za nagađanja. Neki će reći da je novac uštedio, neki pak da ga je posudio od rodbine, dok drugi govore kako je lovu zgrnuo ilegalnom punionicom dok je radio kao vozač.
Zbog pivovare je, pisalo se svojedobno, ušao u sukob i s Branimirom Glavašem koji mu je namjeravao pomrsiti račune. Naime, upravo je on s par partnera ovladao većinskih paketom, i kada je pomislio da se voda okreće na njegov mlin, Komak je uspio preuzeti pivovaru, no kada je Glavaš spoznao što se dogodilo, ušao je u sukob s Agencijom za restrukturiranje i razvoj te zatražio reviziju njihove procjene vrijednosti pivovare pa je preko noći Slavonska banka provela revalorizaciju otplaćenih kredita Osječke pivovare i tako postala vlasnica 47 posto njezinih dionica. Istovremeno, Hrvatski fond za privatizaciju donosi novu procjenu vrijednosti Osječke pivovare te je s prvotnih 5,25 diže na 13,7 milijuna tadašnjih njemačkih maraka.
Komaku to donosi probleme jer je 36 posto dionica koje je imao manevrima svedeno na skromnih pet posto, nakon čega se raspisuje i referendum koji je, prema pisanju medija, nadzirao Glavaš, a na njemu su pak mali dioničari donosili odluku o tome hoće li svoje dionice prodati čuvenom Josipu Guciću uz Glavaševu asistenciju. I doista, Gucić tada ne samo da kupuje pivovaru nego i pola Slavonije.
Spletom okolnosti, Komak kasnije ipak uspijeva ostvariti apsolutnu kontrolu nad poduzećem, iako se tvrdilo da nije platio njegove dionice, zbog čega su prosvjedovali i radnici pivovare u strahu za svoja radna mjesta i budućnost poduzeća.
“Sve počinje 1999. godine, kada je Ivan Komak s prijateljima potpisao kupoprodajni ugovor s pivovarom, ali kako nisu plaćali dionice na koje ih je obvezivao ugovor, on je raskinut 2006. Tu počinju apsurdi: on i dalje ima upravljačka prava jer je krivotvorio iskaznicu Središnjeg klirinškog depozitarnog društva”, tvrdio je svojedobno Darko Andrašek s funkcije predsjednika radničkog vijeća Osječke pivovare, uz opasku da Komak, kao bivši vozač, raspolaže s devet posto dionica iako ih nije sve platio, a da je upravljačka prava koristio za izvlačenje što više novca.
No vratimo se Komakovoj najnovijoj aferi u kojoj je glavni akter njegov sin Ivica Komak. Prema nepravomoćnoj presudi Trgovačkog suda u Zagrebu, doista je povrijedio intelektualno vlasništvo moćnog Procter & Gamblea, a ako presuda bude potvrđena, morat će i platiti uništavanje krivotvorene robe. Komakova je direktorica vrlo brzo nakon otkrića krivotvorenog Ariela i ostale robe kažnjena jer je bez odobrenja koristila znakove Ariel, Head & Shoulders i Fairy koji su zaštićeni međunarodnim žigovima.
Inače, Zakon o žigu propisuje kako nositelj žiga ima pravo spriječiti sve treće strane da bez njegova odobrenja u trgovačkom prometu rabe svaki znak koji je istovjetan s njegovim žigom u odnosu na proizvode ili usluge koje su istovjetne s onima za koje je žig registriran. Ne smiju koristiti ni svaki znak kad, zbog istovjetnosti s njegovim žigom ili sličnosti njegovu žigu i istovjetnosti ili sličnosti proizvodima ili uslugama obuhvaćenima tim žigom i tim znakom, postoji vjerojatnost dovođenja javnosti u zabludu. To uključuje vjerojatnost dovođenja u vezu toga znaka i žiga, stoji u zakonskim odredbama.
Isti zakon propisuje i da protiv osobe koja je povrijedila žig nositelj žiga može tužbom zahtijevati utvrđenje povrede, prestanak povrede i zabranu takve i slične povrede ubuduće. To se upravo dogodilo u ovom procesu u kojem je Procter & Gamble tužio hrvatsku tvrtku. Preko nje je i Hrvatska uvučena u ovaj golemi skandal. Naime, upravo su na hrvatskom teritoriju zaplijenjene tone krivotvorene robe renomirane svjetske kompanije, a iza svega se našao poduzetnik koji je i prije imao problema sa zakonom.
Krivotvorena roba mogla je, kako je utvrdio i sud, biti podijeljena jer zakon to omogućava, no na kraju je ipak uništena, a Mak 4 You će, ako presuda postane pravomoćna, to uništavanje morati platiti. To mu ne bi trebao biti problem jer su novčane kazne zbog krivotvorenog deterdženta, šampona i sredstava za čišćenje već platili. Tvrtka mu je tijekom prošle godine ostvarila više od četiri milijuna eura prihoda. To, kako navodi Poslovna Hrvatska, predstavlja relativnu promjenu ukupnih prihoda od 271.296 eura u odnosu na prethodno razdoblje kada je tvrtka Ivice Komaka ostvarila ukupne godišnje prihode u iznosu od 3.781.285 eura. Tijekom posljednje dvije godine Mak 4 You poslovao je s dobiti. U 2023. ostvario je neto rezultat poslovanja u iznosu od 104.501 eura, dok je ostvarena neto marža iznosila 2,58 posto.
Treba zabilježiti da Procter & Gamble ima svoju podružnicu i u Hrvatskoj. Ona je dio krovne američke multinacionalne korporacije koja danas proizvodi više od 250 robnih marki robe široke potrošnje. Uz već spomenuti Ariel, tu su i drugi brendovi za više od pet milijardi potrošača u 180 država svijeta. Prema tržišnoj vrijednosti i vrijednosti dionica, Procter & Gamble ubraja se u 15 najuspješnijih svjetskih tvrtki s godišnjim prometom od oko 40 milijardi dolara.
Izvor:www.dnevno.hr
Prijavite se da možete ocijeniti ovaj članak. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.
Prijavite se da možete komentirati ovaj članak. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.