SB Online
Promjena teme
Prijava
Pretraži SB Online

Upoznajte dvije Slavonke koje imaju IQ preko 140, jedna je Brođanka

PRIJE 5 MJESECI
TEKST: SIB
FOTO: sib.net.hr

Prijavite se da možete ocijeniti članak. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.

Prilagodba teksta
KONTRAST
VELIČINA SLOVA
RAZMAK IZMEĐU SLOVA
RAZMAK IZMEĐU RIJEČI
PRORED
SB Online | Upoznajte dvije Slavonke koje imaju IQ preko 140, jedna je Brođanka SB Online | Upoznajte dvije Slavonke koje imaju IQ preko 140, jedna je Brođanka

PRIJE 5 MJESECI
TEKST: SIB
FOTO: sib.net.hr

Prilagodba teksta ▼
KONTRAST
VELIČINA SLOVA
RAZMAK IZMEĐU SLOVA
RAZMAK IZMEĐU RIJEČI
PRORED

Mensa je desetljećima sinonim za testiranje inteligencije i okuplja brojne članove u inozemstvu, ali i u Hrvatskoj. Testu može pristupiti svatko, a jedini uvjet za prijam u članstvo uvjetuje prethodni ostvareni rezultat na Mensinom testu inteligencije koji rezultatom svrstava u gornjih dva posto ukupne populacije, odnosno IQ preko 140.

Mensa Hrvatska podijeljena je u nekoliko podružnica, među kojima i Podružnicu Slavonija, a koja obuhvaća pet slavonskih županija i prema najnovijim podatcima ima 61 člana. Od toga broja, članova s poštanskim brojem 31000 trenutno je 38.

Među njima je i 32-godišnja Nikol Kučera iz Luga u Baranji koja je u prosincu 2021. godine, odlučila testirati svoje znanje. Tome je prethodio hobi s logičkim mozgallicama i čim joj se ukazala prilika za odlazak na testiranje u Osijeku, odlučila je testirati svoje znanje.

Iznenađene rezultatom

"Otišla sam čisto iz zezancije i nisam mislila kako ću se svrstati u tih dva posto ukupne populacije. Moram priznati da mi je ta činjenica podigla samopouzdanje, tim više što sam zapravo otišla na testiranje na nagovor prijatelja", priča Nikol i pojašnjava kako se testovi sastoje isključivo od simbola koje je potrebno povezati logičkim razmišljanjem. Nakon što je pristupila članstvu, kaže, shvatila je da joj to stvara mogućnost upoznavanja ljudi povezanih s Mensom, a raduje se očekivanom novom prostoru Mense Slavonija koji je u planu. Također, mladima savjetuje testiranje kako bi stekli novo iskustvo, prijateljstva, a prije svega saznanje jesu li i koliko dobri u rješavanju logičkih testova.

Sličan savjet dat će i 25-godišnja Barbara Hiller iz Slavonskog Broda koju je također na testiranje dovela puka znatiželja. Obožava kvizove, sudjelovala je i u popularnoj Potjeri te ju je dodatno zanimalo na kojoj je razini kad je u pitanju logičko razmišljanje. Prošla je, reći će, iz prve te pristupila Mensi koja u cijeloj Hrvatskoj broji oko 1300 članova.

"Ne mogu reći da se sad osjećam posebnije nego ranije, no bila sam, naravno, zadovoljna kad sam vidjela da sam dosegla prag koji je potreban za članstvo. Bilo mi je super kad sam vidjela da se javljaju i mlađi od 18 godina", kaže Barbara kojoj je članstvo u Mensi Hrvatska donijelo određene popuste pri kupnji, u telekomunikacijama, ali i vožnji Hrvatskim Željeznicama. Nakon testiranja, željela bi se ponovo okušati u spomenutom kvizu, a zbog posla, kaže, nažalost nema vremena odlaziti na organizirane pub kvizove, odnosno na druženja članova u Zagreb. Priznaje da je od svih područja najmanje zanima povijest, a u šali će reći da to ionako za prolazak na Mensinu testu nije niti važno.

Prostor u Osijeku

Dodajmo ovome i da bi se, prema riječima predsjednice Mensa Slavonija Jasminke Paunović, uskoro trebao odabrati prostor u Osijeku, a gdje bi se družili članovi s ovoga područja, slušali predavanja, sudjelovali na kvizovima i zanimljivim radionicama. Kad je u pitanju organizacija testiranja u Slavoniji, Paunović kaže da broj testova određuje broj pristupnika pa tako jednom testiranju maksimalno pristupi 60-ak osoba tijekom godine dana.

"Onaj tko voli kvizove i mozgalice svakako bi trebao provjeriti koliki mu je IQ. Naravno, sve je prilagođeno zaštiti podataka pa podatke na testu zna samo psiholog i osoba koja se testirala. Mi zapravo ne znamo ičiji IQ, a onaj tko je prošao test ima se pravo učlaniti", pojašnjava Paunović i kaže da je broj pristupnika koji su prošli test i veći od trenutnih podataka. Naime, svatko odlučuje želi li pristupiti članstvu ili ne.

Također, na naš upit o omjeru žena i muškaraca, iz Mense Hrvatska odgovaraju kako su u Podružnici Slavonija od 61 člana 28 posto žene, što pokazuje da je broj zainteresiranih osoba muškoga spola pa čak i na nacionalnoj razini, veći nego kod žena. Gotovo polovica članova Podružnice Slavonija u kategoriji je mlađih od 30 godina. Na pitanje kada je u planu sljedeće testiranje u Slavoniji, iz Mensa Hrvatska odgovaraju:

"Okvirni je plan da se u 2024. održe dva testiranja u Osijeku, posebice uzevši u obzir povećan interes zabilježen prijašnjih godina. Točan datum nemamo", odgovor je Mense Hrvatska koja, uz slavonsku, ima i podružnice Zagreb, Dalmacija te Lika, Istra i Primorje.

Izvor:www.sib.net.hr



Ocijenite članak

Prijavite se da možete ocijeniti ovaj članak. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.

Prijavite se da možete komentirati ovaj članak. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.

Vezane teme: