SB Online
Promjena teme
Prijava
Pretraži SB Online
Oglas
Oglas

Udar na umirovljenike: Domovi za starije dižu cijene do dvadeset posto, stanari žive u strahu

7.9.2022. u 08:43
TEKST: Jutarnji.hr/Jutarnji.hr

Prijavite se da možete ocijeniti članak. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.

Prilagodba teksta
KONTRAST
VELIČINA SLOVA
RAZMAK IZMEĐU SLOVA
RAZMAK IZMEĐU RIJEČI
PRORED
SB Online | Udar na umirovljenike: Domovi za starije dižu cijene do dvadeset posto, stanari žive u strahu
Oglas

7.9.2022. u 08:43
TEKST: Jutarnji.hr/Jutarnji.hr

Prilagodba teksta ▼
KONTRAST
VELIČINA SLOVA
RAZMAK IZMEĐU SLOVA
RAZMAK IZMEĐU RIJEČI
PRORED

Mnogi od pedesetak javnih domova u Hrvatskoj u srpnju su digli cijene, oni koji nisu poskupljenje najavljuju.

Varaždinka Katarina Hujber, kao i mnoge žene sa sjevera, radni vijek provela je u Varteksu. Za 40 godina radnog staža na račun joj 1. u mjesecu sjeda 3200 kuna. Kad se prije godinu i pol, nakon deset godina čekanja na listi, doselila u Dom za starije i nemoćne osobe Varaždin, to ju je koštalo 2400 kuna. Danas jedva ima dovoljno za platiti svoj smještaj. U 18 je mjeseci dom poskupio za čak 650 kuna, s 2400 na 3050 kuna. Onih 350 kuna koliko joj ostaje gospođa Hujber pažljivo rasporedi za šišanje i higijenske potrepštine. - Imam Parkinsonovu bolest i strah me trenutka kad ću, a taj će trenutak doći, morati u stacionirani smještaj. Jako me strah. Kći mi to ne može nadoplatiti, ima manju mirovinu od mene, 2600 kuna - kaže gospođa Katarina.

Otkaz smještajaVaraždinski Dom za starije jedan od onih koji od 1. srpnja primjenjuju novi cjenik za smještaj. Mnogi od pedesetak javnih domova u Hrvatskoj u srpnju su digli cijene, oni koji nisu poskupljenje najavljuju. Domova je premalo, sretni su oni koji nakon dugogodišnjih čekanja i dočekaju smještaj, ali danas su, kao i gospođa Katarina, u strahu. Ne znaju, kaže gospođa koja kuha kavu u čajnoj kuhinji varaždinskog doma, je li bolje onima koji su ostali doma pa mogu stegnuti remen, preskočiti koji obrok i manje se grijati ili imati danas sve ono osnovno, ali sutra možda završiti na ulici. Iako iz domova redom govore da neće otkazivati smještaj, stanari, neovisno da li u Varaždinu, Osijeku ili Splitu, žive u strahu. Nekima je nelagode dosta pa kažu "neka me izbace". Drugi se brinu, rekla nam je jedna socijalna radnica, kako će "djeca to podnijeti". Jer i dosad su mnogima doplaćivali. Redovno prate vijesti, vide da sve poskupljuje, kažu "sad će i dom". Iz domova za Jutarnji kažu da poskupljenje svega, osobito energenata i hrane, neminovno dovodi do povećanja cijena smještaja.

Otprilike polovica od desetak javnih domova, koje smo anketirali, cijene smještaja nije mijenjala od 2019. godine, neki i od 2018. Oni koji su već skuplji, osnovnu su cijenu digli uglavnom za 20 posto u jednokrevetnim sobama, 10 posto u dvokrevetnim, dok su cijene dodataka poput njege uvećane za 10 posto. Jedan od domova koji su od sredine ljeta skuplji je i dom u Osijeku. Početkom godine je smještaj u dvokrevetnoj sobi stajao 2800 kuna, danas je 3000. - Nastojimo i uspijevamo zadržati standard i kvalitetu usluge na dosadašnjoj razini prateći aktualnu situaciju. Plaćanja se uredno nastavljaju, iako su korisnici zabrinuti za budućnost prateći cjelokupnu situaciju u okruženju, a posebno oni koji nemaju dostatne mirovine te im djeca moraju doplaćivati cijenu smještaja - rekao nam je ravnatelj Vjekoslav Ćurić.

Loša politikaVaraždinski Dom za starije i nemoćne u ovoj je godini već dvaput dizao cijene. Ravnatelj doma Alen Runac za taj postupak, koji je negativno odjeknuo u cijeloj zemlji, okrivljuje lošu politiku raspodjele decentraliziranih sredstava, odnosno novca koji za svakog korisnika dodatno dolazi s državne razine. - Pogledajmo samo našu okolicu. Dok naš dom dobiva 1021 kunu, u Koprivnicu ide 1921 kuna, a u Čakovec 1640 kuna. Dom u Slavonskom Brodu, identičan ovome našem, po korisniku od države dobiva još 2173 kune. Slavonski dom, moguće je, više novca prima zbog lošijeg životnog standarda, ali to ne može biti slučaj i s domovima u našoj okolici. Ovo je bilo područje jake tekstilne industrije i većina današnjih umirovljenika radila je u nekoj od tvornica, uglavnom u Varteksu. Njihove su plaće uvijek bile male - kaže Alen Runac.

(Izvor: Jutarnji.hr)

Ocijenite članak

Prijavite se da možete ocijeniti ovaj članak. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.

Prijavite se da možete komentirati ovaj članak. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.

Promijeni temu