SB Online
Promjena teme
Prijava
Pretraži SB Online

ŠTO DANAS OBILJEŽAVAMO? Povjesničar Bašić: ’Trebala bi odati dužno poštovanje...’

PRIJE 1 GODINU
TEKST: SBOnline

Prijavite se da možete ocijeniti članak. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.

Prilagodba teksta
KONTRAST
VELIČINA SLOVA
RAZMAK IZMEĐU SLOVA
RAZMAK IZMEĐU RIJEČI
PRORED
SB Online | ŠTO DANAS OBILJEŽAVAMO? Povjesničar Bašić: ’Trebala bi odati dužno poštovanje...’ SB Online | ŠTO DANAS OBILJEŽAVAMO? Povjesničar Bašić: ’Trebala bi odati dužno poštovanje...’

PRIJE 1 GODINU
TEKST: SBOnline

Prilagodba teksta ▼
KONTRAST
VELIČINA SLOVA
RAZMAK IZMEĐU SLOVA
RAZMAK IZMEĐU RIJEČI
PRORED

Danas je Dan antifašističke borbe, što to znači pitali smo povjesničara Petra Bašića.

"Sam datum obilježava osnivanje Prvog partizanskog odijela, prve jedinice, dakle 22. lipnja 1941. godine u šumi Brezovica kod Siska. Tu se radilo o simboličnom činu, tek poslije se partizanski pokret razvijao", govori Bašić.

"Antifašizam je u osnovi današnjeg svjetskog poretka, antifašizam predstavlja suprotnost svemu onome što su fašizam i nacizam četrdesetih godina predstavljali. Naravno da imamo razne interpretacije u posljednje vrijeme, pa neki tvrde da je Hrvatska tada imala državu, da su se partizani pobunili protiv hrvatske države, što nije istina. Ne smijemo zaboraviti da je antifašizam u osnovi današnjeg svjetskog poretka i da on predstavlja pobjedu ljudskosti nad neljudskim i isključivim društvima", dodaje Bašić.

U Jugoslaviji Dan antifašističke borbe nije postojao, već ga je u Hrvatskoj uveo prvi predsjednik Franjo Tuđman. Odred koji je osnovan na današnji dan prije 82 godine tada je imao 77 boraca, koje je predvodio zapovjednik Vlado Janić Capo i Marijan Cvetković.

"Zaslužuju da se spomenici održavaju, nažalost mi smo jako puno antifašističkih spomenika maknuli i pri tome se zaboravilo da je bit partizanskog antifašističkog pokreta Hrvatska. Sve do 43. godine gotovo 80 posto svih partizanskih antifašističkih jedinica su bili Hrvati, tek poslije 44. godine s masovnim mobilizacijama u Srbiji dolazi do ustanka u nekim drugim krajevima. Hrvati su se podigli u borbi protiv onih koji su htjeli ubijati nedužne, koji su htjeli progoniti političke neistomišljenike, židove i Srbe", kazao je Bašić.

"Hrvatska bi se trebala ponosit antifašističkim pokretom, to je govorio i prvi predsjednik Tuđman. Hrvatska se danas temelji na tome što se pridružila humanosti, što je stala na stranu čovječanstva a ne na stranu nekakvih režima koji su htjeli ubijati svoje protivnike. Trebala bi odati dužno poštovanje takvim ljudima", zaključuje povjesničar Petar Bašić.

Ocijenite članak

Prijavite se da možete ocijeniti ovaj članak. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.

Prijavite se da možete komentirati ovaj članak. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.