PRIJE 1 MJESEC
TEKST: Jelenko Topić
FOTO: arhiva, brodportal.hr
Prijavite se da možete ocijeniti članak. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.
PRIJE 1 MJESEC
TEKST: Jelenko Topić
FOTO: arhiva, brodportal.hr
Sadašnje vrijeme pokazuje da mjere zaštite divljih životinja u našoj zemlji još nisu dovoljno razvijene ni implementirane, a javnost nije dovoljno upoznata sa ulogom i važnošću divljih životinja u prirodi. Na mnogim mjestima se divlje životinje još percipiraju kao nešto štetno, pogotovo veliki predatori i ptice grabljivice, ljudi ne znaju kako izbjeći sukobe sa njima i uništavaju ih na razne načine kao što su lov, trovanje ili hvatanje u različite zamke. Urbanizacija je također utjecala na smanjenje staništa divljih životinja, te one sve češće dolaze u kontakt sa ljudima koji obično završava sa negativnim posljedicama po životinje.
Za pružanje pomoći ranjenim i bolesnim divljim životinjama, napuštenim mladuncima ili zaplijenjenim životinjama, bilo je neophodno osigurati i izgraditi mjesta gdje će se one zbrinjavati, rehabilitirati, te u skladu s rješenjem Ministarstva kulture, Uprave za zaštitu prirode, puštati u prirodu, ili se zadržavati u oporavilištu, te koristiti u drugim programima oporavilišta.
Zbog toga su na više lokacija osnovani centri za zbrinjavanje divljih životinja koji uz pomoć građana, volontera i raznih stručnih institucija organiziraju spašavanje i transport životinja u kritičnom stanju do oporavilišta, pružaju životinjama adekvatnu pomoć, liječenje i rehabilitaciju, te ih ako je moguće, vraćaju u prirodu. Za svaki segment spašavanja i rehabilitacije, potrebno je uspostaviti suradnju oporavilišta sa nadležnim institucijama (za zbrinjavanje životinja, unapređenje zakonskih propisa), educirati javnost o potrebi i važnosti spašavanja životinja, pružiti im mogućnost stalnoga kontakta za dojave o pronađenim životinjama, davanje savjeta za rješavanje sukoba sa divljim životinjama, obučiti volontere i osoblje oporavilišta za pravilno postupanje sa životinjama.
Trenutno u našoj državi postoje desetak takvih centara, a jedan je u brodskom kraju, točnije u Ruščici, te je jedini na području Slavonije i Baranje. Riječ je o tamošnjem Centru za zbrinjavanje zakonom zaštićenih životinja kojemu je utemeljitelj i vlasnik Mirko Milec. Smješten je u ulici Ruščičkih žrtava 51 i do sada se ovaj Centar dokazao u niz navrata prilikom prihvata divljih životinja često i u ozlijeđenom stanju.
Kroz slijedeće godine na razini države nastoji se unaprijediti znanje stanovništva kako voditi normalan suživot sa divljim životinjama, spriječiti potencijalne sukobe, zatim educirati o potrebi i načinima spašavanja ozlijeđenih divljih životinja, te odbačenih mladunaca, zaštititi ugrožene vrste kroz interdisciplinarni pristup promoviranjem etičkih, profesionalnih i znanstvenih standarda za brigu o divljim životinjama, osigurati da se divlje životinje u kritičnom stanju spase i transportiraju do oporavilišta gdje će im se pružiti njega, liječenje i rehabilitacija, povećati kvalitetu rehabilitacije divljih životinja, poboljšati legislativu o zaštiti divljih životinja, njihovih staništa i rehabilitaciji, te uzgojiti ugrožene vrste divljih životinja od jedinki iz oporavilišta koje se ne mogu vratiti u prirodu.
Prijavite se da možete ocijeniti ovaj članak. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.
Prijavite se da možete komentirati ovaj članak. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.