SB Online
Promjena teme
Prijava
Pretraži SB Online

Predstavljene brojne inovacije, moderni energetski sustavi i alati za nastavu na Danu otvorenih vrata europskih projekata u Industrijsko-obrtničkoj školi

17.10.2024. u 07:29
TEKST: BPŽ

Prijavite se da možete ocijeniti galeriju. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.

17.10.2024. u 07:29
TEKST: BPŽ

Dani otvorenih vrata europskih projekata, u organizaciji Ministarstva regionalnog razvoja i fondova EU, Brodsko-posavske županije i Industrijsko -obrtničke škole održani su danas u ovoj slavonskobrodskoj srednjoj školi uz nazočnost župana Danijela Marušića, njegovog zamjenika Marka Šimića, ravnatelja Maria Lovrića, brojnih gostiju i uzvanika te predstavnika pojedinih tvrtki.


Ovo događanje bila je prilika za upoznati se sa svim projektima financiranjem iz europskih izvora u kojima ova škola aktivno i uspješno sudjeluje, pa je tako detaljno predstavljen i Projekt „Inovatovnim umom do ICT pametnih škola 2 , odnosno – Pametne škole 2.


Projekt je sufinanciran sredstvima EFRR i IPA II fondova Europske unije u okviru INTERREG IPA CBC programa prekogranične suradnje Hrvatska – Bosna i Hercegovina – Crna Gora 2014.-2020. , a implementirali su ga Centar za razvoj i podršku CRP Tuzla kao vodeći partner sa partnerima: Tuzlanski kantonom i Brodsko –posavskom županijom. Kroz projekt su, na 16 školskih objekata Brodsko-posavske županije instalirane sunčane fotonaponske elektrane, a u samoj Industrijsko-obrtničkoj školi instaliran je i središnji sustav za upravljanje energijom.


Osim solarnih panela, sustav sadrži i inverterski sustav nužan za pretvorbu istosmjernog elektriciteta u izmjenični koji osigurava stabilnu opskrbu električnom energijom i poboljšavaju učinkovitost sustava.


Ovaj samoodrživi fotonaponski sustav snage 40kW proizvodi električnu energiju za potrebe škole, čime su smanjena vršna opterećenja i potrošnja električne energije pogona, a time osigurana ušteda po jedinici isporučenog proizvoda za minimalno 83%. Ujedno ova elektrana rasterećuje lokalnu trafostanicu kod dnevnih preopterećenja sustava korisnika, a proizvedena energija može biti utrošena lokalno. U pogledu smanjenja onečišćenja emisije CO2 u okolinu smanjena je za oko 19,691CO2 eq godišnje.


U sklopu sustava je i „dizalica topline“ koja koristi energiju iz okoline koja se koristi za grijanje te stvara dodatne uštede u potrošnji energije i energenata čime također znatno doprinositi smanjenju onečišćenja okoliša.


Industrijsko-obrtnička škola prati i koristi brojne inovacije pa je tako danas predstavila i simulacijski sustav MEKONG za energetski gotovo neovisne kuće koji se kontrolira putem softwarea i omogućuje prijenos energije iz jednog dijela sustava pohrane u drugi, preusmjeravanje energije iz i u električnu mrežu i općenito učinkovito upravljanje potrošnjom u svim segmentima s ciljem ostvarenja značajnih ušteda.


Prilikom uvodnog dijela današnje svečanosti župan Danijel Marušić pohvalio je rad škole posebice provedbu projekta „Pametne škole 2“ kazavši kako je ostvarivanje ušteda omogućilo usmjeravanje dodatnih sredstava u, poboljšanje kvalitete nastave , a tako i učenika kako bi postali konkurentniji na tržištu rada. Dodao je i to kako Industrijsko-obrtnička škola ima ključnu ulogu u razvoju našeg gospodarstva, poduzetništva i obrtništva jer kroz obrazovanje mladih, stvara se kvalitetan i stručan kadarkoji ne samo da doprinosinašoj lokalnoj zajednici, nego postaje i nositelj inovacija i napretka u industrijskim i obrtničkim sektorima. U svim dosadašnjim projektima imala je u tome stručnu i financijsku podršku Brodsko-posavske županije koja će ju nastaviti pratiti i pružati potporu u daljnjem razvoju i projektima. U tom kontekstu najavio je, kako će s ciljem daljnje modernizacije i poboljšanja uvjeta nastave Županija u narednom periodu osigurati dodatnih 20 računala za potrebe škole.


Ravnatelj Mario Lovrić kazao je kako Industrijsko-obrtnička škola već dugi niz godina sudjeluje i aplicira na razne projekte financirane nacionalnim i europskim sredstvima u čemu su prepoznali potencijal za napredak, stvaranje kreativnog i inovativnog okruženja koje učenike, ali profesore potiču daljnjoj izvrsnosti. Digitalizacija, pametne ploče, interaktivni sadržaji su alati koje će škola uvesti u narednom periodu kako bi se učenicima omogućili još bolji uvjeti za učenje i pripremu za buduće izazove. „Naši učenici zaslužuju najmodernije obrazovne alate, a nastavnici podršku kako bi svoje znanje prenijeli na najbolji mogući način stvarajući kvalitetan i stručan kadar konkurentan na tržištu rada i spreman na sve izazove današnjice“. -kazao je Lovrić.




Ocijenite galeriju

Prijavite se da možete ocijeniti ovu galeriju. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.

Prijavite se da možete komentirati ovu galeriju. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.