SB Online
Promjena teme
Prijava
Pretraži SB Online

Potvrđeno: uvodi se porez na nekretnine

30.8.2024. u 07:59
TEKST: Telegram.hr

Prijavite se da možete ocijeniti članak. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.

Prilagodba teksta
KONTRAST
VELIČINA SLOVA
RAZMAK IZMEĐU SLOVA
RAZMAK IZMEĐU RIJEČI
PRORED
SB Online | Potvrđeno: uvodi se porez na nekretnine SB Online | Potvrđeno: uvodi se porez na nekretnine

30.8.2024. u 07:59
TEKST: Telegram.hr

Prilagodba teksta ▼
KONTRAST
VELIČINA SLOVA
RAZMAK IZMEĐU SLOVA
RAZMAK IZMEĐU RIJEČI
PRORED

Ministar financija Marko Primoracupravo je potvrdio: uvodi se porez na nekretnine. “Dvije godine komuniciramo o daljnjim reformama. Cilj nam je postupno prebacivati teret oporezivanja – s oporezivanja rada na oporezivanje imovine, odnosno nekretnina”, rekao je dodajući da je nekoliko koraka već napravljeno u tom pravcu.

O novom porezu Primorac kaže da će ga plaćati samo građani koji se bave kratkoročnim iznajmljivanjem, a ne i oni koji svoje nekretnine iznajmljuju najmanje 10 mjeseci godišnje.

“U ponedjeljak ćemo predstaviti izmjene, cilj je proširiti bazu nekretnina koje će se obuhvatiti porezom i izmijeniti raspon i uvesti obvezu raspona kojim će se oporezivati takve nekretnine. Propisat ćemo da sve jedinice lokalne samouprave imaju taj porez i ostvarenje našeg cilja, a to je prebacivanje tereta s oporezivanja rada na oporezivanja nekretnina”, objasnio je Primorac.

Ministar je dodao da su jedinice lokalne samouprave već utvrdile porez za kuće na odmor. Sada će se taj, postojeći, preimenovati u porez na nekretnine, ali s nekoliko ključnih razlika. Dosad je gornja granica bila pet eura po kvadratu vikendice, a novi porez bit će u rasponu od jednog do 10 eura po četvornom metru. Kao i do sada, iznos poreza na nekretnine određivat će jedinice lokalne samouprave, no sada će biti obavezan.

Dakle, one jedinice lokalne samouprave koje dosad nisu naplaćivale porez na nekretnine, morat će to početi činiti, a dosadašnje granice će se povećati. “Prijedlog je da se povećaju i gornja i donja granica”, kazao je Primorac i naglasio da će detalji tog povećanja biti predstavljeni u ponedjeljak.

Porez na nekretnine neće plaćati osoba koja živi u nekretnini ili ako ima nekretninu koja će biti u trajnom najmu. Sve ostale, bilo fizičke ili pravne osobe, ako imaju nekretninu – plaćati će porez na tu nekretninu”, dodao je.

‘Država može pratiti sve, mi i sada pratimo’

Kaže kako je prijedlog da se porezni obveznik u tom slučaju utvrđuje u ožujku za tekuću godinu i onaj tko bude imao ugovor o dugoročnom najmu nekretnine i bude iznajmljivao nekretninu u godini barem tijekom 10 mjeseci dugoročno – neće plaćati porez na nekretnine.
“Onaj tko bude tu nekretninu iznajmljivao kraće ili ako ta nekretnina bude stajala prazna, on će porez plaćati na takvu nekretninu”, naveo je Primorac. Dodaje da “država može pratiti sve, mi i sada pratimo i unaprjeđujemo mehanizme kojima pratimo pojavnosti oko nekretnina”.

“Porez neće plaćati oni koji stalno žive u nekretninama i oni koji nekretninu imaju u stalnom najmu. Povećat će se porezno opterećenje kratkoročnog iznajmljivanja u turizmu, koje se sad plaća kao paušal. To su dosad bili smiješni iznosi”, dodao je.

Povećanje praga za ulazak u sustav PDV-aU ponedjeljak će, kaže, najaviti i prijedlog kojim će se povećati osobni odbitak na 600 eura, a ulazak u sustav PDV-a će biti dignut s 40.000 eura na 50.000 eura. “Postoji nekoliko elemenata koji uključuju osobni odbitak svakog poreznog obveznika. Svi elementi vezani za osobni odbitak će rasti’, najavio je Primorac.
“Otprilike oko 53 posto građana ne plaća porez na dohodak jer im je porezna osnovica manja od poreznog odbitka i korist od ove mjere neće imati svi građani. Ovime nastojimo građane koji su zbog povećanja plaća postali obveznici i počeli plaćati porez na dohodak, osloboditi tog plaćanja”, objasnio je Primorac i dodao da je riječ o standardnom usklađivanju.
“Ono što će biti u težištu izmjena, bit će oporezivanje nekretnina”, rekao je Primorac podsjećajući da su paušalna plaćanja poreza za iznajmljivanje nekretnina bila vrlo mala. Najavljuje povećanje poreznog opterećenja kratkoročnog najma u turizmu koji se do sada plaćao kao paušal po krevetu, a koje smatra smiješnim.

Paušalni iznosi po krevetu – neodrživi

“Ti iznosi su utjecali, ne samo na tržište nekretnina nego i na gospodarstvo u cjelini motivirajući kroz stvaranje ‘porezne oaze’ u nekretninama i ostvarivanja dohotka, gdje su brojni investitori i poduzetnici bili motivirani na sve moguće načine sav višak kapitala investirati u nekretnine i baviti se iznajmljivanjem. To nije održivo”, rekao je.
“Velik broj poduzetnika je, umjesto da svoju dobit investira u poduzeće, dobit pretakao u privatno vlasništvo na nekretnine. To nije dobro, čak ako se gleda i motivacija mladih ljudi koji žele raditi i živjeti od svojeg rada”, dodao je Primorac.

Istaknuo je da će u ponedjeljak predstaviti i mjeru koja će biti poticajna za naše iseljenike. Predložit će za njih oslobađanje od poreza na dohodak na određeno vremensko razdoblje ako se odluče vratiti. “Nedostatak na tržištu radne snage postoji, ne samo u Hrvatskoj nego i u Europskoj uniji. Borba je velika za privlačenje radnika općenito”, objasnio je Primorac.

Iseljenici po povratku bez poreza na dohodak

Na pitanje hoće li ta mjera biti diskriminatorna prema onima koji cijelo vrijeme u Hrvatskoj rade, Primorac odgovara da – neće.

“Mi se nalazimo u znatno izmijenjenim geoekonomskim okolnostima i situacija na tržištu, ono što se događa u našim glavnim vanjskotrgovinskim partnerima, mislim da moramo na tu situaciju gledati s određenom dozom opreza i donositi mjere kako bismo imali odgovore na određena pitanja”, rekao je Primorac.

Kaže da je potražnja za radnicima posljednjih nekoliko godina jako skočila. “Ovo nije jedina mjera koja može tome pridonijeti, tome mogu pridonijeti i druge mjere koje će ići u smjeru povećanja priuštivosti stanovanja i povećanja standarda”, rekao je.


Ocijenite članak

Prijavite se da možete ocijeniti ovaj članak. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.

Prijavite se da možete komentirati ovaj članak. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.