SB Online
Promjena teme
Prijava
Pretraži SB Online

Ponosna čuvarica granice na Savi bila je nekad najveća tvrđava u Europi, a danas je puna života, sadržaja i simbol prekrasnog slavonskog grada

13.1.2025. u 09:55
TEKST: D. Krstanović

Prijavite se da možete ocijeniti galeriju. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.

13.1.2025. u 09:55
TEKST: D. Krstanović

Čuvarica granice na Savi. Taj nadimak ponekad nosi tvrđava Brod u Slavonskom Brodu, najvažnija povijesna građevina u Brodsko-posavskoj županiji, unutar koje se nalazi najveći trg u Hrvatskoj. Udaljena pet minuta od današnjeg centra, danas je jedan od najljepših ukrasa tog grada na Savi koji je – ironično – stoljećima krojio njegovu sudbinu i svakodnevicu, predstavljajući sigurnost, ali i određenu vrstu žrtve… Ovo su neke od najzanimljivijih podataka vezanih uz impoznatnu tvrđavu Brod.
JEDNA OD NAJVEĆIH TVRĐAVA U EUROPI
Tvrđava Brod u Slavonskom brodu, inače spomenik nulte kategorije, istinski je rekorder. Naime, tvrđava Brod bila je najveća tvrđava ikad izgrađena na području Hrvatske, a svojedobno i jedna od najvećih u Europi. Njezine su dimenzije bile – i jesu – impozantne. Naime, prostire se na površini od oko dva kilometra četvorna, a u njoj je moglo istodobno boraviti, odnosno stanovati do 4000 vojnika. Opsadu je, bez ikakvih problema, i to zahvaljujući dostatnim zalihama vode i hrane, mogla izdržati minimalno 30 dana. Branilo ju je i 150 topova.


IZGRAĐENA NA STRATEŠKI VRLO BITNOJ LOKACIJI
No, kada se malo pogleda mjesto na kojem je niknula, ni ne čudi što je bila tako ‘naoružana’ i spremna. Naime, nastala je u vrlo osjetljivo doba na osjetljivoj, strateški vrlo važnoj lokaciji – poveznici trgovačkih puteva i mjestu gdje se kontrolirala granica prema Osmanskom carstvu. No, njezina otpornost na napade nikada nije testirana – nikada se nije našla pod napadom, a neki su njezini dijelovi bili u vojnoj funkciji sve do 1994. godine, iako je svoju prvotnu obrambenu funkciju izgubila još u 19. stoljeću.


Tvrđava Brod građena je inače od 1715. do 1784. godine, a gradnju je naredio Eugen Savojski. Prema njegovoj ideji trebala je biti dio obrambenog sustava tvrđava na sjeveroistoku Hrvatske, s utvrđenim gradovima Osijekom i Starom Gradiškom, navodi se na stranicama Slavonskog Broda.


LOKALNO STANOVNIŠTVO GRADILO JU JE POD PRISILOM
No, njezina gradnja iziskivala je značajne žrtve. Naime, tvrđava Brod je građena od kamenja, opeke, drveta i zemlje, a podizali su je, u sklopu tzv. tvrđavske rabote, odnosno besplatnog rada muškarci koji su živjeli u široj okolici tvrđe. Na tvrđavi bi radilo dnevno njih oko 650, a morali su za potrebe radova i prijevoza materijala ustupati i svoje konjske zaprege, njih desetke na dan. Stradale su, radi dobivanja građe, i šume u bližoj i široj okolici.



GRAD SE RAZVIJAO U SJENI OGROMNE TVRĐE
Po pravilima koje je određivala velebna tvrđa, razvijao se i stari grad Brod, inače mnogo manji od same tvrđave i uvijek u njezinoj sjeni. Ulice grada smjele su se protezati, primjerice, samo okomito na tvrđavu. Kuće su smjele biti samo prizemnice i nije bilo dozvoljeno graditi ništa više od toga, a sve su morale biti građene od drveta jer su bile u topovskom dometu. Isto tako, u slučaju turskog napada, taj je drveni grad trebao biti porušen. Razvoj suvremenog Broda kreće tek gubitkom obrambene funkcije tvrđe.


KVADRATNI OBLIK U OSNOVI, NO OBRAMBENI JOJ JE POJAS DAO OBLIK ZVIJEZDE
Sama tvrđava Brod je, u svojoj srčiki, imala kvadratni oblik i sadržavala je tri vojarne. No, njezin joj je vanjski, obrambeni pojas s jarcima davao zvjezdasti oblik. Južna strana tvrđave bila je pak i dodatno ojačana utvrđenjem po imenu hornwerk, koje to ime nosi jer u tlocrtu nalikuje na rogove (horn u prijevodu s njemačkog znači rog). U njezinu središtu nalazila se kapela sv. Ane, jedna od rijetkih oktogonalnih crkvi na svijetu, a koja je služila za vojne vjerske obrede. Središnji trg tvrđava Brod smatra se pak najvećim trgom u Hrvatskoj.


TVRĐA KAO MJESTO KULTURNIH ZBIVANJA
Iako je bila prepuštena zubu vremena, neki njezini dijelovi su obnovljeni i tvrđava Brod je danas mjesto koje živi. Primjerice, u sklopu nje se nalazi gradska uprava, glazbena škola, klasična gimnazija, jedinstveni muzej tambure, tradicijski obrti te galerija Ružić. Isto tako, unutar tvrđe nalazi se i edukacijsko-multimedijalni centar, a u sklopu njega i zvjezdarnica. Radno vrijeme iste može se provjeriti na stranicama tvrđave Brod.




Ocijenite galeriju

Prijavite se da možete ocijeniti ovu galeriju. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.

Prijavite se da možete komentirati ovu galeriju. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.