SB Online
Promjena teme
Prijava
Pretraži SB Online

Poljoprivrednici na nogama zbog niske cijene pšenice, spremni traktorima izaći na ceste: ’Tonemo sve dublje i...

PRIJE 11 MJESECI
TEKST: Danas.hr/Danas.hr

Prijavite se da možete ocijeniti članak. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.

Prilagodba teksta
KONTRAST
VELIČINA SLOVA
RAZMAK IZMEĐU SLOVA
RAZMAK IZMEĐU RIJEČI
PRORED
SB Online | Poljoprivrednici na nogama zbog niske cijene pšenice, spremni traktorima izaći na ceste: ’Tonemo sve dublje i... SB Online | Poljoprivrednici na nogama zbog niske cijene pšenice, spremni traktorima izaći na ceste: ’Tonemo sve dublje i...

PRIJE 11 MJESECI
TEKST: Danas.hr/Danas.hr

Prilagodba teksta ▼
KONTRAST
VELIČINA SLOVA
RAZMAK IZMEĐU SLOVA
RAZMAK IZMEĐU RIJEČI
PRORED

Uoči žetve prosvjedom prijete i poljoprivrednici - ratari su nezadovoljni zbog niske cijene pšenice. Žetva je, kažu, bila skupa pa bi cijena trebala bi biti dvostruko viša. Za to su se spremni boriti i traktorima na cestama

Polja slavonskog zlata - uskoro će biti spremna za žetvu. No, ratari se ne raduju. U obitelji Brlošić koja se poljoprivredom bavi čitav život kažu da aktualna otkupna cijena od 150 eura po toni pšenice ratare vodi u propast.

Kišna godina znači i manje prinose, repromaterijal za sjetvu bio je skup kao i gorivo, a svoj dio uzimaju i otkupljivači.

"Otkupljivači – oni svake godine moraju zaraditi 60 eura po toni, a proizvođačima – koliko ostane. Ove godine – neće ostati ništa", kaže poljoprivrednik Mato Brlošić.

Ne samo da im neće ostati ništa, nego bi mogli izgubiti i ono što imaju.

"Tonemo sve dublje i dublje i dublje, netko znači nije u stanju riješiti te probleme", tvrdi poljoprivrednica Barica Brlošić.

Nadali su se cijeni od 300 eura po toni, a nudi im se upola manje. Ratari su s problemom upoznali sve, a na sve su kažu i spremni.

"Neki su ljudi i dali hipoteku svoju kuću, svoju zemlju su dali, za taj repromaterijal koji su podigli, nadajući se da će urod biti dobar, cijena prihvatljiva i da će to sve moći vratiti s time", dodaje Brlošić.

No, rezultate razgovora - ne vide.

"Promišljaju da izađu na ceste i da izraze svoje nezadovoljstvo na taj način, pokušali smo razgovarati i s Ministarstvom poljoprivrede, bili smo i s premijerom prije nekih dva mjeseca, razgovarali smo o uvjetima trenutnim u kojima jesmo", dodaje Brlošić.

A ako je problem u njima mole ministricu da im pokaže računicu kako u ovoj priči proći bez gubitka.

"Ja bi nju kao ekonomisticu pitala za računicu ovdje, mi seljaci koji nismo ekonomisti vidimo da je to – samo sjedni i plači", poručuje Brlošić.

Ministri i Vlade se mijenjaju, a problemi ostaju, zaključuju poljoprivrednici uz poruku da su rješenja svojih problema, kao i prije desetak godina, spremni tražiti i traktorima na cestama.

(Izvor: Danas.hr)


Ocijenite članak

Prijavite se da možete ocijeniti ovaj članak. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.

Prijavite se da možete komentirati ovaj članak. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.

Vezane teme: