SB Online
Promjena teme
Prijava
Pretraži SB Online

Par kapi vode može spasiti neke životinjice po ovim vrućinama, no u nekim mjestima bi vas to moglo koštati i par stotina kuna

SB Online | Par kapi vode može spasiti neke životinjice po ovim vrućinama, no u nekim mjestima bi vas to moglo koštati i par stotina kuna SB Online | Par kapi vode može spasiti neke životinjice po ovim vrućinama, no u nekim mjestima bi vas to moglo koštati i par stotina kuna

16.8.2021. u 09:00
TEKST: rtl.hr/rtl.hr

Prilagodba teksta ▼
KONTRAST
VELIČINA SLOVA
RAZMAK IZMEĐU SLOVA
RAZMAK IZMEĐU RIJEČI
PRORED

"Zakon o zaštiti životinja je iznad gradskih i općinskih odluka, a u njemu se brani uskraćivanje hrane i vode životinjama."

Ovih dana, kada temperatura zraka doseže jedva podnošljive visine, udruge za zaštitu životinja apliraju na građane da na javnim površinama u teškim zdjelama ostave vodu za nezbrinute ili divlje životinjice. 

Ta malena stvorenja jedva preživljavaju ovakve vrućine, a ambulante su pune ljubimaca i nezbrinutih pasa i mačaka koje su doživjele neku vrstu toplotnih udara. U Zagrebu je primjerice krajem srpnja primijećen veći broj uginulih ptica, što je posljedica visokih temperatura.

Veterinar Nenad Kravaršćan iz Virovitice nam je rekao kako je jedan ljubimac u prošlom toplinskom valu kod njega proveo tri dana oporavljajući se od visokih temperatura. 

"Najvažnije je da životinje uvijek imaju pristup velikoj količini hladne vode. Ljubimci ne bi smjeli biti zavezani na lancu pogotovo ako je taj prostor bez hlada i na golom suncu." 

Naglašava kako je važno da životinje budu site, ali da im se ne treba davati previše hrane. Istaknuo je kako je važno i da se hrana koju ne pojedu baci jer se na ovim vrućinama mogu razviti bakterije koje im mogu ozbiljno naštetiti. 

Na pitanje što napraviti kada vidite na ulici dehidriranu životinju, odgovara: 

"Najbolje bi bilo ponuditi im vode i odvesti ih veterinaru ili zvati obližnje sklonište za napuštene životinje. Postoji samo jedan problem. Životinje obično ne uzimaju hranu i vodu od nepoznatih ljudi, jedino ako su jako žedne odnosno gladne."

Virovitički veterinar Oliver Rajković kaže kako se životinje ne smije poticati na nikakvu dodatnu fizičku aktivnost: "Treba izbjegavati dugoročnu izloženost suncu, omogućiti im boravak u rashlađenom prostoru (klimatizirana prostorija ili podrum). U urbanim sredinama životinje ne šetati po asfaltu koji može biti ekstremno topao te uzrokovati opekline po mekušima."

(Izvor: rtl.hr)

Ocijenite članak

Prijavite se da možete ocijeniti ovaj članak. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.

Prijavite se da možete komentirati ovaj članak. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.

Vezane teme: