SB Online
Promjena teme
Prijava
Pretraži SB Online
Oglas
Oglas

Ovo je grad u Hrvatskoj u kojem živi najviše ateista

26.9.2022. u 07:49
TEKST: Novilist.hr/Novilist.hr

Prijavite se da možete ocijeniti članak. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.

Prilagodba teksta
KONTRAST
VELIČINA SLOVA
RAZMAK IZMEĐU SLOVA
RAZMAK IZMEĐU RIJEČI
PRORED
SB Online | Ovo je grad u Hrvatskoj u kojem živi najviše ateista
Oglas

26.9.2022. u 07:49
TEKST: Novilist.hr/Novilist.hr

Prilagodba teksta ▼
KONTRAST
VELIČINA SLOVA
RAZMAK IZMEĐU SLOVA
RAZMAK IZMEĐU RIJEČI
PRORED

Rijeka ima preko 10 posto građana koji se izjašnjavaju kao ateisti, uz još 3,4 posto agnostika i skeptika

Dugo očekivani drugi dio podataka iz popisa stanovništva za 2021. godinu koji se odnosi na nacionalne, vjerske, spolne i dobne podatke donio je nekoliko iznenađenja, ali i potvrdio negativne i depopulacijske trendove.

Najzanimljivije je da se broj pripadnika manjina smanjuje, ali u proporciji s općim padom broja stanovnika u Hrvatskoj – ipak, broj Srba pao je u Vukovaru ispod 30 posto što znači da oni sada mogu izgubiti značajan dio prava, poput prava na dvojezičnost. A tu je i podatak koji može zabrinuti vrh Crkve, budući da je broj osoba koje se izjašnjavaju kao katolici značajno pao, čak za skoro osam posto, dok istodobno broj agnostika i ateista raste te iznosi gotovo pet posto, što je za trećinu više nego 2011. godine.

Rijeka je najveći grad u Hrvatskoj koji po popisu iz 2021. godine ima preko 10 posto građana koji se izjašnjavaju kao ateisti, uz još 3,4 posto agnostika i skeptika. U Zagrebu je taj postotak, primjerice, 7,9 posto, a Rijeka je također i među mjestima gdje ima najmanje osoba koje se osjećaju katolicima – 64,7 posto. To je naravno u koleraciji s rastom izjašnjenih ateista. Istodobno, u Rijeci je gotovo 6 posto pravoslavaca, muslimana je 3,4 posto, a sve ostale vjere su ispod jedan posto.

Kad je riječ o nacionalnoj strukturi, od 107.000 građana Rijeke, njih 85 posto su Hrvati, Srba je 5,13 posto (što im i dalje ostavlja pravo zastupljenosti u Gradskom vijeću i slično), a Talijana je 1,45 posto. U Rijeci živi i nešto preko 1 posto Bošnjaka, a svih ostalih manjina je ispod jedan posto.

(Izvor: Novilist.hr)

Ocijenite članak

Prijavite se da možete ocijeniti ovaj članak. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.

Prijavite se da možete komentirati ovaj članak. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.

Promijeni temu