11.4.2021. u 08:58
TEKST: Iz Beča: Aurora Weiss/www.24sata.hr
Prijavite se da možete ocijeniti članak. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.
Oba dječaka imaju četiri godine, a roditelji preminule djevojčice potpisali su suglasnost za doniranje organa. Procedura preko Eurotransplanta pokrenuta je prije pet dana
Organi preminule dvoipolgodišnje Nikoll iz Nove Gradiške, koji su donirani, vode se pod kodom ET 178077, a putem alokacijskog sustava Eurotransplanta organi su dodijeljeni primateljima dječje dobi u Njemačkoj i Mađarskoj. Srce i bubrezi prihvaćeni su od primatelja u Mađarskoj, a jetra je prihvaćena za četverogodišnjeg dječaka u Njemačkoj.
- Prava je rijetkost da su dostupni organi djeteta te dobi. Unutar Eurotransplanta ovako se nešto događa svakih nekoliko godina – rekao nam je transplantacijski kirurg blizak organizaciji.
No, proces usklađivanja odgovarajućih organa od strane donora i primatelja nije niti malo jednostavan. Organi između donora i primatelja trebaju biti usklađeni na više razina. Veliku ulogu igra njihova veličina i težina. Recimo, nije moguće presaditi srce ili pluća odrasle osobe u dječje tijelo. No, iznimka su bubrezi, tvrdi naš izvor, koje je moguće transplatirati u tijelo djeteta. Kod presađivanja jetre u spomenutim slučajevima se koristi samo lijevi režanj.
- Djeca sa zdravstvenim problemima često zaostaju u razvoju pa su samim time i fizički puno manje razvijenija od ostale djece njihove dobi. Možemo zaključiti da je to slučaj u kojemu će srce i bubrezi dvoipologodišnje djevojčice iz Hrvatske biti presađeni u četverogodišnjaku u Mađarskoj – rekao nam je kirurg objašnjavajući razloge zbog kojih se organi donara za primatelja podudaraju prema veličini, a ne prema starosnoj dobi.
Uspješnost operacije ovisi o samom zahvatu, ali i popratnim faktorima kao što su infekcija i nutritivni status.
No, jedno je sigurno, a to je kratki vremenski rok u kojemu organ treba naći put od donora do primatelja. Pluća i srce trebaju biti transplantirani unutar četiri do šest sati, gušterača u roku od osam sati, dok je za jetru taj period 16 do 20, a bubrege do 36 sati.
Trenutno su implementirani perfuzijski sustavi pa se vrijeme može čak i produžiti po pitanju pluća, srca, bubrega i jetre. Ne koristi se u transplantaciji gušterače.
Kolika je cijena transplantacije teško je procijeniti, jer to često ovisi o puno faktora, recimo o samom transportu i udaljenosti između donora i primatelja, a ne samo o operativnom postupku. To ovisi od zemlje do zemlje unutar EU. Ukoliko pacijent nema zdrastveno osiguranje, transplatacija jetre će ga koštati oko 150.000 eura. Transplantacija bubrega košta između 35.000 i 50.000 eura, rekao nam je naš izvor.
Kako funkcionira Eurotransplant
Eurotransplant je međunarodna neprofitna organizacija koja djeluje kao posrednik između donatorskih bolnica i transplantacijskih centara u korist pacijenata kojima je potrebna transplantacija organa u svim državama članicama. Mrežu Eurotransplanta čine Austrija, Belgija, Hrvatska, Njemačka, Mađarska, Luksemburg, Nizozemska i Slovenija, opslužujući ukupno oko 137 milijuna ljudi. Na središnjoj listi čekanja nalazi se otprilike 14 tisuća pacijenata.
Donatorski organi nude se primateljima prema listi popisa. Ljudi iz Eurotransplanta informiraju koordinatore transplantacije i liječnike u transplantacijskom centru pacijenta. Oni također obavještavaju centar za transplantaciju drugog pacijenta s popisa. Podaci o donorima dostupni su oba transplantacijska centra. Liječnici koji liječe odlučuju hoće li prihvatiti organ.
Čim se organ prihvati, liječnik kontaktira pacijenta. Eurotransplant uspostavlja kontakt između donatorske bolnice i transplantacijskog centra. Određuje se točno vrijeme postupka nabave. To se događa u dogovoru s koordinatorom za transplantaciju donatorske bolnice. Istodobno je organiziran, u ovom slučaju prekogranični transport organa od donatorske bolnice do primatelja u transplantacijskim bolnicama.
Izvor: www.24sata.hr
Prijavite se da možete ocijeniti ovaj članak. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.
Prijavite se da možete komentirati ovaj članak. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.