|
7.4.2021. 14:00 | Večernji list IZVOR: vecernji.hr PREGLEDA: 1448
|
Javno savjetovanje o novom Nacionalnom planu sigurnosti cestovnog prometa RH 2020.-2030. završeno je i o tome je objavljeno izvješće.
Novim planom određeno je 13 područja djelovanja, za svako od njih predložene su mjere. Za područje Vožnja bez utjecaja alkohola, droga i lijekova, kao jedna od mjera navodi se da će se istražiti mogućnost i učinkovitost promjene graničnih vrijednosti dopuštene količine alkohola u krvi vozača.
Provedba ove mjere, prema planu, mogla bi početi od ove godine do 2023., piše Večernji list.
Sada je na snazi regulativa koja dopušta 0,5 promila alkohola u krvi vozača, no to se ne odnosi na profesionalne i mlade vozače. Jedna od mjera je i da se istraži učinkovitost sustava Alcohol Interlock i njegov utjecaj na smanjenje broja nesreća te da se potiče profesionalne vozače na korištenje tog sustava. Sukladno provedenim istraživanjima učinkovitosti, predložit će se i obveza ugradnje uređaja Alcohol Interlock u vozila osoba koje su više puta uhvaćene pijane u vožnji.
Potaknut će se i jedinice lokalne samouprave da nabave uređaje za mjerenje brzine, pri čemu će se tolerancija uređaja za mjerenje brzine svesti na minimalno moguću. Ta tolerancija ili, kako se službeno naziva, sigurnosna razlika iznosi 10 km/h za brzine do 100 km/h, a za veće brzine od toga iznosi 10 posto.
Udruga Sigurnost u prometu kritizirala je novi plan jer je, navodi, donesen bez analize učinaka prošlog plana. Tako kaže da se u novom planu uopće ne navodi osnivanje Agencije za sigurnost cestovnog prometa, a što je bilo navedeno u prošlom planu i nije ostvareno. Iz MUP-a su odgovorili da je u izradi novog plana konzultiran širok krug stručnjaka i da se tako došlo do spoznaje da je za sadašnje prilike najbolje za nositelja provođenja plana imenovati MUP, a ne ad hoc osnivati novo tijelo.
Izvor: vecernji.hr
|
|
|
Tagovi: zakon, brzina, alkohol, cesta, vozači, mup, ukidanje, 0.5 promila, 10% brzina
*Komentari se objavljuju u realnom vremenu i SB Online ne može biti odgovoran za ono što korisnici objave. Zabranjeno je vrijeđanje i klevetanje. Takvi će komentari biti obrisani, a njihovi autori prijavljeni nadležnim službama.
|
|
|
|
|
|
Danas najviše zaraženih u Sl. Brodu
|
|
|
Novi podaci Nacionalnog stožera, ponovno više od tri tisuće zaraženih
|
|
|
Vozači, znate li koji je krajnji rok za zamjenu ‘papirnatih’ vozačkih dozvola?
|
|
|
Evo što će biti sa socijalnom radnicom koja je bila zadužena za Nikoll
|
|
|
|
Alla carbonara: Recept za kremastu tjesteninu sa slaninom iz pećnice
|
|
|
Ova mala slavonska općina daje mladim obiteljima 50 tisuća kuna za gradnju kuće
|
|
|
„Medijska pismenost kao najbitnija pismenost 21. stoljeća“ – zaključak predavanja Odgoj za medije – odgoj za odgovorno građanstvo
|
|
|
Evo što je danas poručila SDP-ova kandidatkinja za gradonačelnicu
|
|
|