SB Online
Promjena teme
Prijava
Pretraži SB Online

Održana jedinstvena radionica za sportske trenere u organizaciji Zavoda za hitnu medicinu Brodsko-posavske županije

30.4.2025. u 06:46
TEKST: D. Krstanović
FOTO: D. Krstanović

Prijavite se da možete ocijeniti galeriju. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.

30.4.2025. u 06:46
TEKST: D. Krstanović
FOTO: D. Krstanović

Obilježavanju Nacionalnog dana hitne medicinske službe u Slavonskom Brodu, u organizaciji Zavoda za hitnu medicinu Brodsko-posavske županije, prethodila je radionica za sportske trenere i sve koji rade s mlađim uzrastima pod nazivom „ Prva pomoć kod djece“ i „Moždani udar“, a obilježavanje se nastavlja sa javnozdravstvenom akcijom na tržnici Slavonski Brod, danas 30.travnja gdje će građani imati mogućnost da im zdravstveno osoblje izmjeri tlak, glukozu-šećer u krvi uz prezentaciju letka na temu moždanog udara.


-Mi obilježavanje Nacionalnog dana hitne medicinske službe u Slavonskom Brodu započinjem dan prije predavanjem za trenere svih mlađih uzrasta s područja Brodsko-posavske županije. Kao što vidite došli su nam iz gotovo svih dijelova županije treneri koji će imati priliku poslušati predavanje. Primarno smo išli sa idejom da okupimo trenere iz nogometa, kao najmasovnijeg sporta, a ovo je prva radionica ovakvog tipa ne samo u Brodsko-posavskoj županiji već i Hrvatskoj, koliko je meni poznato – rekao je Branko Godić, ravnatelj Zavoda za hitnu medicinu Brodsko-posavske županije dodajući kako je ideja došla zbog situacije s mlađim uzrastima i problemima do kojih je dolazilo pri treniranju ili odigravanju utakmica.


-Na određenim utakmicama ili treninzima nema liječnika i medicinskih timova, a ideja se za ovom radionicom dogodila iz nekoliko neželjenih situacija u kojima su djeca stradavala, a pokazalo se da ljudi koji s njima rade ne znaju kako u određenim situacijama pristupiti – dodao je ravnatelj Godić pojašnjavajući kako se u sklopu radionice obraditi i tema o moždanom udaru koji je ove godine glavna tema obilježavanja Nacionalnog dana hitne medicinske službe.
Na radionici je sudjelovala i predavanje održala dr. Branka Bardak, zamjenica ravnatelja Zavoda za hitnu medicinu Brodsko-posavske županije koja je, između ostalog, pojasnila kako prepoznati simptome moždanog udara.


-Zbog čega priča o moždanom udaru? U Hrvatskoj godišnje oko 12 tisuća osoba doživi moždani udar i ne radi se o nekoj dobnoj granici kod starijih osoba već se tu radio i o mlađim osobama. Ono što je jako bitno da prije 30 i 40 godina kada medicina nije mogla puno napraviti da se danas može napraviti puno toga. Bitno je to prepoznati na vrijeme i krenuti osobu zbrinjavati – rekla je dr. Bardak pozivajući da se na vrijeme pozove hitna služba kako bi se što prije krenulo sa zbrinjavanjem pacijenta.


-Mi godišnje imamo, na području našeg Zavoda oko 100 reanimacija, 150 moždanih udara, au bolnicama se dodatnim pretragama utvrđuje dijagnoza. Što se tiče imamo dovoljan broj stručnog osoblja koji može postupati u određenim trenutcima u tim situacijama – dodala je dr. Bardak.
Na radionicu je došao poslušati predavanje i nekadašnji kapetan NK Marsonije Marko Petrović koji se u svojoj karijeri susretao s različitim situacijama pri ozljeđivanju i bolestima igrača te pojasnio kako svi oni koji rade ne znaju kako i na koji način pružiti prvu pomoć.


O tome koji se bave sportom doživjeli su nekakvu ozljedu ne znaju baš u toj situaciji kako postupiti i u određenom trenutku pomoći, govori i naglašava Krešimir Vlajnić, koji kao sportski trener radi s mlađim uzrastima te naglašava kako bi se barem jednom godišnje trebaju održati slične radionice kako bi se sportski djelatnici educirali.



Ocijenite galeriju

Prijavite se da možete ocijeniti ovu galeriju. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.

Prijavite se da možete komentirati ovu galeriju. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.