SB Online
Promjena teme
Prijava
Pretraži SB Online

Objavljena usporedba cijena u Hrvatskoj i Njemačkoj

SB Online | Objavljena usporedba cijena u Hrvatskoj i Njemačkoj SB Online | Objavljena usporedba cijena u Hrvatskoj i Njemačkoj

21.9.2021. u 22:13
TEKST: index.hr/index.hr

Prilagodba teksta ▼
KONTRAST
VELIČINA SLOVA
RAZMAK IZMEĐU SLOVA
RAZMAK IZMEĐU RIJEČI
PRORED

U Hrvatskoj su cijene hrane i pića 8 posto niže nego u Njemačkoj, dok je cijena kruha samo jedan posto manja

Njemački Ured za statistiku (Destatis) objavio je istraživanje u kojem uspoređuje cijene u 36 europskih država. Uzete su cijene iz srpnja ove godine, koje pokazuju da je u Europi najskuplji život u Švicarskoj, dok je najjeftiniji u Turskoj.

NJEMAČKI Ured za statistiku (Destatis) objavio je istraživanje u kojem uspoređuje cijene u 36 europskih država. Uzete su cijene iz srpnja ove godine, koje pokazuju da je u Europi najskuplji život u Švicarskoj, dok je najjeftiniji u Turskoj.

"Bilo radi posla, studija ili odmora, međunarodna usporedba razina cijena za privatnu potrošnju pomaže pri planiranju vašeg proračuna za boravak u inozemstvu", navode iz njemačkog Ureda za statistiku.

Švicarska najskuplja za život u Europi, Turska najjeftinija"Troškovi života bili su najskuplji u Švicarskoj u srpnju 2021. godine. Tamo je razina cijena bila više od polovice (+51 posto) viša nego u Njemačkoj. Nasuprot tome, troškovi života u Turskoj bili su gotovo dvije trećine (-64 posto) niži nego u Njemačkoj, stoga su bili najniži od svih zemalja u usporedbi", ističu u priopćenju za medije.

Kada je riječ o Hrvatskoj, u njoj je život 36 posto jeftiniji nego u Njemačkoj. Ali te podatke treba dodatno kontekstualizirati, što ćemo učiniti niže u ovom članku.

Osim u Švicarskoj, troškovi života također su bili veći u većini njemačkih susjednih zemalja nego u Njemačkoj. U Danskoj su potrošači morali platiti 28 posto više za kupnju reprezentativne košarice. U Luksemburgu je razina cijena bila viša za 25 posto. U Nizozemskoj je razlika u cijeni prema Njemačkoj bila +7 posto, u Belgiji i Austriji po +5 posto, a u Francuskoj +4 posto. 

Usporedba s drugim europskim zemljama pokazuje neke ogromne razlike u troškovima života: oni su bili 40 posto veći na Islandu i 30 posto veći u Norveškoj nego u Njemačkoj.

Nasuprot tome, život je u Poljskoj 46 posto jeftiniji od onog njemačkog, a u Češkoj 28 posto. 

U Hrvatskoj je kruh samo 1 posto jeftiniji nego u NjemačkojOpćenito su cijene manje u istočnoj nego u zapadnoj Europi. U Bugarskoj, Rumunjskoj i Bosni i Hercegovini troškovi života su oko 50 posto niži u odnosu na Njemačku. Litva i Hrvatska su po 36 posto ispod njemačke razine cijena, Španjolska 13 i Italija 9 posto.

U Hrvatskoj su cijene hrane i pića 8 posto niže nego u Njemačkoj, dok je cijena kruha samo jedan posto manja. Meso je 15 posto jeftinije nego u Njemačkoj, riba 29 posto, a mliječni proizvodi i jaja 5 posto. Voće i povrće je 16 posto jeftinije, no zato su alkoholna pića 17 posto skuplja nego u Njemačkoj.

Nadalje, cigarete su 37 posto jeftinije, obuća i odjeća 16 posto, a restorani i hoteli su jeftiniji u prosjeku 19 posto.

Za kupovnu moć nisu važne samo cijene, već i visina plaćePodaci se temelje na rezultatima Europskog programa usporedbe o paritetima kupovne moći Statističkog ureda Europske unije (Eurostat) i izračunima njemačkog Federalnog zavoda za statistiku. U obzir je uzeta razina cijena za 15 kategorija, uključujući hranu i piće, energiju, restorane i hotele.

Pariteti kupovne moći utvrđuju se na temelju nacionalnih istraživanja cijena i predstavljaju kupovnu moć nacionalnih valuta u različitim zemljama. U svom najjednostavnijem obliku pariteti kupovne moći su omjeri cijena za isti proizvod u dvije zemlje u odgovarajućim nacionalnim valutama. Pariteti kupovne moći pokazuju koliko valutnih jedinica određena količina robe i usluga košta u različitim zemljama.

No, da bi podaci o cijenama bili stavljeni u pravi kontekst, treba navesti i koja je prosječna plaća u Njemačkoj odnosno u Hrvatskoj. Prosječna mjesečna neto plaća u Hrvatskoj je nešto veća od 7000 kuna, dakle manje od tisuću eura, dok je u Njemačkoj prosječna mjesečna plaća oko 2500 eura. 

Dakle, Hrvati zapravo imanju mnogo manju kupovnu moć od Nijemaca, jer iako imaju većinom niže cijene istih proizvoda u trgovinama, imaju i manje novaca za kupovinu tih proizvoda.

(Izvor: Index.hr)

 

Ocijenite članak

Prijavite se da možete ocijeniti ovaj članak. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.

Prijavite se da možete komentirati ovaj članak. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.

Vezane teme: