SB Online
Promjena teme
Prijava
Pretraži SB Online

O povijesti ronjenja u Slavonskom Brodu

1.2.2025. u 09:00
TEKST: Grad Slavonski Brod

Prijavite se da možete ocijeniti članak. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.

Prilagodba teksta
KONTRAST
VELIČINA SLOVA
RAZMAK IZMEĐU SLOVA
RAZMAK IZMEĐU RIJEČI
PRORED
SB Online | O povijesti ronjenja u Slavonskom Brodu SB Online | O povijesti ronjenja u Slavonskom Brodu

1.2.2025. u 09:00
TEKST: Grad Slavonski Brod

Prilagodba teksta ▼
KONTRAST
VELIČINA SLOVA
RAZMAK IZMEĐU SLOVA
RAZMAK IZMEĐU RIJEČI
PRORED

U Velikoj dvorani Gradske knjižnice Slavonski Brod održana je promocija knjige koja se bavi poviješću ronjenja u ovom jedinstvenom hrvatskom gradu na rijeci Savi. Riječ je o djelu "Povijest ronjenja u Slavonskom Brodu'' koje istražuje bogatu povijest ronilačkih aktivnosti u rijeci Savi, koja već stoljećima predstavlja izazov, ali i priliku za brojne ronioca.

Promociju je pozdravnim govorom otvorila ravnateljica knjižnice Ružica Bobovečki, a predstavljanju su prisustvovali i sami autori, iskusni ronioci Delibor Jakičić, Stojan Đurđević, Zlatko Hrkač i Željko Rajković, koji su podijelili svoja iskustva s javnošću, ali i rasvijetlili povijesne okolnosti vezane uz ronjenje u ovom području. Uz to, svako od njih dao je svoj osobni doprinos nastanku knjige, prikupljanju podataka, kao i općenito promicanju ronilačkog sporta i aktivnosti na ovome, posebno zanimljivom području. Posebno su se osvrnuli na same početke ronilačkih aktivnosti na ovom području te improviziranu opremu koju su tada sami izrađivali, zahvaljujući znanju ali i jakoj želji i znatiželji o onome što se krije ispod površine.

Prema dostupnim podacima, najstariji predmet koji je izronjen iz rijeke Save u okolici Slavonskog Broda je svečani štitnik za nogu rimskog legionara, poznat kao knemida, koji potiče iz rimskog razdoblja i star je oko 2000 godina. Osim toga, 2015. godine otkrivena je velika količina dobro očuvanih keramičkih posuda, zdjela i ćupova, kao i drvena građa koja vjerojatno pripada potopljenom riječnom brodu iz 17. stoljeća.

Knjiga nudi jedinstveni uvid u razvoj ronilačkog sporta, izazove s kojima su se ronioci susretali tijekom godina, te važnost zaštite okoliša i kulturne baštine. Ronioci u Slavonskom Brodu ne samo da istražuju rijeku, nego aktivno sudjeluju u očuvanju njezinih resursa i arheoloških nalaza.

U ime Gradske Uprave podršku je došao izraziti Kristijan Vuković, viši stručni suradnik za sport, kulturu i tehničku kulturu. Promocija je bila prilika da se predstavi bogata baština ronjenja u ovom dijelu Hrvatske, a knjiga, koja je rezultat višegodišnjeg istraživanja, svakako će biti dragocjen izvor za sve ljubitelje ronjenja, povijesti i lokalne baštine.


Ocijenite članak

Prijavite se da možete ocijeniti ovaj članak. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.

Prijavite se da možete komentirati ovaj članak. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.