2.2.2025. u 07:39
TEKST: D. Krstanović
Prijavite se da možete ocijeniti galeriju. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.
2.2.2025. u 07:39
TEKST: D. Krstanović
20. Noć muzeja, koju organizira Hrvatsko muzejsko društvo zadnjega petka u siječnju, privuklo je izniman broj posjetitelja sadržajnim i kvalitetnim programom. Tema ovog jubileja bila je "Vidljivi i nevidljivi muzeji", a posjetiteljima je pružila priliku za posjet postavima za koje možda ranije nisu niti znali.
Svake godine, Noć muzeja objedinjuje muzeje i druge kulturne ustanove s područja grada Slavonskog Broda, pri čemu ističe važnu ulogu muzeja u zajednici, a samim time i razvoja tzv. nove publike, novih programa i razvoja muzeja uopće, na dobre i pozitivne muzejske prakse, različite suradnje muzejskih i drugih institucija s organizacijama civilnog društva, razmjenu znanja i općenito razvijanje partnerstva.
U petak, 31. siječnja, Slavonski Brod obilježio je tradicionalnu Noć muzeja bogatim kulturnim programima koji su se održali na nekoliko lokacija, a najposebnija pažnja bila je posvećena interpretaciji lokalne povijesti, umjetnosti i tradicije. Ovaj događaj, koji se svake godine održava diljem Hrvatske, pružio je posjetiteljima priliku da uživaju u raznovrsnim radionicama, izložbama i glazbenim nastupima, a Brođani su ponovno dokazali svoju ljubav prema kulturnim sadržajima.
Interpretacijski centar Ivana Brlić-Mažuranić bio je jedno od središnjih mjesta okupljanja, gdje je od 18:00 do 20:30 sati održana radionica pod nazivom „Lica slavenske mitologije“. Namijenjena učenicima osnovnih škola, radionica je omogućila mladim sudionicima da kroz kreativni rad istraže slavenske mitološke likove, te da nauče o njihovoj ulozi u narodnoj književnosti i kulturi. Aktivnosti su bile izuzetno popularne među najmlađima, koji su uživali u maštovitim interpretacijama mitoloških figura.
U Spomen-domu Dragutina Tadijanovića, posjetitelji su imali priliku sudjelovati u jedinstvenoj radionici pod nazivom „Školjka 3D olovkom kroz Tadijine rapske stihove“. Radionica, koja se održala od 18:15 do 19:30 sati, bila je posvećena stvaranju 3D modela školjki inspiriranih Tadijanovićevim pjesmama, čime su sudionici dobili priliku da kroz umjetnost ožive stihove ovog poznatog hrvatskog pjesnika. Osim toga, od 19:30 sati, posjetitelji su mogli uživati u video izložbi dosad neviđenih fotografija iz fundusa ostavštine Dragutina i Jele Tadijanović, što je dodatno obogatilo ponudu događanja.
Galerija Ružić ugostila je izložbu „Brončano doba u olovnim vremenima“ autora Svjetlana Junakovića, koja je bila otvorena od 20:00 do 01:00 sat. Junakovićeva izložba, koja spaja elemente brončanog doba s modernim vizualnim izražajem, izazvala je veliki interes posjetitelja, koji su uživali u umjetničkom pristupu povijesti kroz moderne tehnike.
Kuća tambure bila je još jedno središnje mjesto ove kulturne manifestacije. Ovdje su posjetitelji imali priliku sudjelovati u brojnim sadržajima, među kojima su se isticale dvije posebne aktivnosti. Od 19:00 do 21:00 sati, mladi akademski umjetnik Tin Andonovski vodio je radionicu izrade modela tambure, što je bilo posebno atraktivno za ljubitelje tamburaške glazbe i tradicije. Paralelno s tim, od 19:00 sati, održavalo se fotografiranje svatovskih čaja, a popularni fotograf Dražen Bota bilježio je ljepotu ove tradicijske priredbe. Kraj Noći muzeja u Kući tambure obilježen je glazbenim nastupom HPD-a „Davor“ od 21:00 do 22:00 sata, koji je posjetitelje uveo u glazbeni ugođaj slavonske tamburaške tradicije.
Noć muzeja u Slavonskom Brodu bila je, kao i svake godine, izvrsna prilika za ponovni susret s kulturnom baštinom i umjetnošću ovog kraja, a brojni posjetitelji uživali su u raznovrsnim programima koji su zadovoljili sve uzraste i interese. Ovaj događaj još jednom je pokazao važnost muzeja i galerija kao središta kulturne edukacije i očuvanja tradicije.
Izvor: Grad Sl. Brod
Prijavite se da možete ocijeniti ovu galeriju. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.
Prijavite se da možete komentirati ovu galeriju. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.