SB Online
Promjena teme
Prijava
Pretraži SB Online

Ne biste vjerovali koliko je ponuda na Crni petak lažno, evo kako ćete to provjeriti

SB Online | Ne biste vjerovali koliko je ponuda na Crni petak lažno, evo kako ćete to provjeriti SB Online | Ne biste vjerovali koliko je ponuda na Crni petak lažno, evo kako ćete to provjeriti

24.11.2022. u 08:56
TEKST: poslovni.hr/poslovni.hr

Prilagodba teksta ▼
KONTRAST
VELIČINA SLOVA
RAZMAK IZMEĐU SLOVA
RAZMAK IZMEĐU RIJEČI
PRORED

Histerija oko fenomena Black Friday među kupcima često stvori dojam da se svaka ponuda trgovaca treba iskoristiti, no istraživanja udruga za zaštitu potrošača dokazala su da su zbilja dobre ponude jako rijetke. Britansko udruženje za prava potrošača Which! otkrilo je da je čak 98 posto proizvoda koji su bili na sniženju na Crni petak 2021. godine zapravo bilo jeftinije ili je isto koštalo u drugim razdobljima godine. Nabrojali su stoga na što sve kupci trebaju obratiti pažnju prije nego ih obuzme strast šopinga.

Which! je analizirao 214 prošlogodišnjih ponuda za Crni petak kod sedam velikih trgovaca kućanskih i tehničkih proizvoda, Amazon, AO, Argos, Currys, John Lewis, Richer Sounds i Very, gledajući njihove cijene svaki dan tijekom šest mjeseci prije i poslije dana rasprodaje 26. studenog.

Utvrdili su tako da je 86 posto artikala imalo istu cijenu ili je bilo jeftinije u šest mjeseci prije Crnog petka. Zapravo, nijedan od proizvoda koje su pratili nije imao najnižu cijenu na Crni petak 2021.

Dakle, prije nego što požurite u impulzivnu kupnju aparata za kavu ili televizora na popustu, pročitajte njihove savjete o tome kako utvrditi je li ponuda stvarna.

1. Provjerite cijenu proizvoda na više web stranica
Mogli bi uočiti da više od jedne trgovine prodaje proizvod po sličnoj cijeni, ali samo jedna tvrdi da je cijena posebna ponuda. Na primjer, ako četiri trgovine prodaju istu perilicu rublja po istoj cijeni, ali samo jedna tvrdi da je to posebna ponuda, to je prilično dobar pokazatelj da se ne radi o posebnoj ponudi.

2. Budite oprezni s porukama o prijašnjoj cijeni
Tvrdnje poput “bilo je 100 eura, sada 50 eura” vrište na Crni petak, trgovci ističu etikete crvenom bojom kako bi privukli pozornost, što kupce može dovesti u zabludu.

Which! je analizirao nekoliko takvih proizvoda: Toshiba 43UL2163DBC TV koštao je 279 funti na shopu Very na Crni petak prošle godine, s navodnom uštedom od 100 funti na njegovu prijašnju cijenu od 379 funti. No, ona je iznosila 379 funti samo tri dana prije Crnog petka, potom je ostala na 279 funti do 22. prosinca, kad je pala na 275 funti.

Na Amazonu se svako sniženje cijene prikazuje kao da je promocija, pa će čak i pad cijene od samo 1 penija biti označen kao popust.

3. Pazite na bilješke ili znakove koji objašnjavaju ponude
Pravila koja reguliraju posebne ponude znaju biti nejasna. U nekim slučajevima, trgovine se mogu izvući s navođenjem prijašnje cijene koja dugo nije bila na snazi, no Which! je pronašao bilješke koje objašnjavaju da je proizvod zapravo bio po višoj cijeni samo dva tjedna, šest mjeseci prije trenutne ponude. Ponekad su te bilješke dobro označene, ali ponekad su potpuno zakopane – što znači da su morali listati kroz gomilu “sitnih slova”.

Nemaju svi proizvođači Preporučenu prodajnu cijenu (Recomended Retail Price RRP), ali neki ih imaju i odlučuju ih prikazati na svojim web stranicama. Prije nego što kupite proizvod na akciji, provjerite na web stranici proizvođača da vidite dobivate li pristojan popust na RRP.

(IZVOR: www.poslovni.hr) 

Ocijenite članak

Prijavite se da možete ocijeniti ovaj članak. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.

Prijavite se da možete komentirati ovaj članak. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.

Vezane teme: