15.7.2025. u 06:21
TEKST: D. Krstanović
Prijavite se da možete ocijeniti članak. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.
15.7.2025. u 06:21
TEKST: D. Krstanović
Ljetni mjeseci donose uživanje uz rijeke, jezera i more, no važno je pritom ostati svjestan opasnosti koje voda može skrivati – osobito kada su djeca u pitanju.
Potaknuta nedavnim tragičnim slučajem utapanja djeteta u rijeci Dravi, Pravobraniteljica za djecu Republike Hrvatske uputila je niz korisnih i konkretnih preporuka za sigurniji boravak djece uz vodu. Upozorava se na nužnost korištenja isključivo uređenih i nadziranih kupališta, poput gradskog kupališta Poloj na rijeci Savi, gdje su prisutni spasioci, jasno postavljene oznake i uvjeti za sigurnije kupanje.
Kupanje na neuređenim i nepoznatim mjestima nosi sa sobom brojne rizike – jake riječne struje, muljevito dno, iznenadne promjene dubine. Posebno treba paziti na ponašanje djece i mladih, jer nesreće se mogu dogoditi i u plitkoj vodi, u samo nekoliko trenutaka.
Pravobraniteljica također ističe kako je iznimno važno da djeca, bez obzira na uzrast, cijelo vrijeme budu pod nadzorom odraslih. Alkohol, opojna sredstva i voda ne idu zajedno, a skakanje u vodu nepoznate dubine, kao i neoprezno korištenje madraca, koluta, pedalina ili SUP dasaka – sve to može završiti kobno.
Naposljetku, važno je izbjegavati boravak na suncu u najtoplijem dijelu dana (od 11 do 17 sati), koristiti kreme za zaštitu od sunca, nositi šešire i sunčane naočale – jer sigurnost djece ne staje na obali.
Podsjetimo se: djeca nas promatraju. Učimo ih odgovornosti i budimo im primjer. Sigurno ljeto počinje s nama.
Izvor: Grad Sl. Brod
Prijavite se da možete ocijeniti ovaj članak. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.
Prijavite se da možete komentirati ovaj članak. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.