SB Online
Promjena teme
Prijava
Pretraži SB Online

Kuća piva ima godišnjicu: Objavljene su brojke, pogledajte koliko su Brođani piva popili

13.12.2024. u 15:44
TEKST: SBOnline

Prijavite se da možete ocijeniti članak. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.

Prilagodba teksta
KONTRAST
VELIČINA SLOVA
RAZMAK IZMEĐU SLOVA
RAZMAK IZMEĐU RIJEČI
PRORED
SB Online | Kuća piva ima godišnjicu: Objavljene su brojke, pogledajte koliko su Brođani piva popili SB Online | Kuća piva ima godišnjicu: Objavljene su brojke, pogledajte koliko su Brođani piva popili

13.12.2024. u 15:44
TEKST: SBOnline

Prilagodba teksta ▼
KONTRAST
VELIČINA SLOVA
RAZMAK IZMEĐU SLOVA
RAZMAK IZMEĐU RIJEČI
PRORED

U petak, 12. prosinca, slavonskobrodska 'Kuća piva' obilježila je punih deset godina poslovanja. Tim je povodom vlasnik Željko Špalat pozvao predstavnike medija na druženje, i prezentirao neke od zapanjujućih poslovnih rezultata u proteklom desetljeću.
-U našoj Kući piva godišnje se istoči do 3 tisuće bačvi piva, što je oko 80 tisuća tisuća litara, a to znači da smo u deset godina rastočili oko 800.000 litara samo točenog piva. Dodamo li tome i pivo u bocama, znači da smo u deset godina rastočili milijun i pol litara piva! Što se hrane tiče, ja volim bogatu i raznovrsnu ponudu, ali sam posebno ponosan na nekoliko artikala koji su naš vlastiti proizvod. Kao na primjer pivski sendvič, kojeg godišnje prodamo gotovo 40 tisuća, pa u ovih deset godina možemo reći da ih je prodano bar 400 tisuća. Prodano je više od 300 tisuća porcija popularnih hrskavaca od pivskog tjesta, a posebno popularne su naše mesne plate, pogotovo od otvorenja Biergartena, njih je pripremljeno više od 40 tisuća – s ponosom ističe Špalat.
Posebna zahvala ide brojnih djelatnicima koji su kroz ovih deset godina bili dio tima Kuća piva, a i svim Brođanima, ali i brojnim gostima iz cijele Slavonije, Hrvatske, pa i čitave Europe, jer Željkove obitelji, koja je više od dvadeset godina uspješno vodila restoran Caruso na Cresu, sjećaju se mnogi turisti iz cijele Europe koji navraćaju u Slavonski Brod, upravo zbog njih i Kuće piva.
Željko je novinarima rekao i ekskluzivnu vijest - Obitelj Špalat je od nedavno novi vlasnik građevinske parcele i kuće na kraju Zajčeve ulice, uz rijeku Savu, pa s ponosom mogu najaviti da pripremamo nove projekte. Bit će to još ekskluzivnija pivska priča, o kojoj maštam već dugi niz godina. Gradit ćemo novi restoran i nove smještajne kapacitete, ali o svemu tome više detalja, doznat ćete uskoro.-
Pivska bajka obitelji Špalat ne prestaje, a dok čekamo što će nam ponuditi u budućnosti, u nastavku donosimo i dašak prošlosti, od pvog spomena Antika, do iznimno uspješnih zadnjih deset godina.
Prema nekim izvorima, današnja Kuća piva, jedna je od najstarijih kuća u Slavonskom Brodu. Sagrađena je potkraj 17. ili početkom 18. stoljeća, a pripadala je obitelji Popović, jednoj od najstarijih slavonskobrodskih obitelji. U njihovom je vlasništvu bila kroz nekoliko generacija, sve do sredine prošlog stoljeća, kada ju je kupio Branko Bureković. Tu je do početka 90-tih popularni restoran pod imenom 'Antik', vodio Aco Bureković, a nakon njega Ivica Begić. Prije deset godina Željko Špalat kupio je 'Antik' i pokrenuo projekt Kuće piva, kojim s puno ljubavi, mašte i truda nastavlja bogatu tradiciju. 
Ideja za ovaj projekt nastala je na Cresu, gdje je obitelj Špalat više od dva desetljeća vodila Restoran-Kavana Caruso. Prva 'Pivska soba' nastala je upravo na Cresu, a brojni gosti, koji su dolazili iz cijele Europe, zavoljeli su je na prvi gutljaj piva. Ubrzo su vlasnicima počeli poklanjati pivske boce za njihovu zbirku, a oni su je vrijedno čuvali. Već tamo su organizirali 'Beer festove', glazbena gostovanja, u ponudi imali 'metar piva', pivsku žirafu... tamo se rodila i čuvena pivska zdravica 'op, op, op, oooooop'. Iako je posao išao odlično, život ih je vodio dalje... nazad u Slavonski Brod. 
Po povratku u Brod, obitelj Špalat kupuje tadašnji Antik, a radovi na obnavljanju i preuređenju traju više od godinu i pol dana, jer je zahtjevnu viziju Željka Špalata trebalo precizno i detaljno provesti u djelo.
Inovativni koncept Kuće piva uključivao je nekoliko dijelova: Pivsku sobu, Beer food, Restoran Antik i organizaciju dostave. Željkovo bogato ugostiteljsko iskustvo bilo je presudno za dobro i kvalitetno organiziranje nevelike kuhinje, jer je uz inovativnu pivsku hranu, od početka zamišljena i svakodnevna 'a la carte' ponuda. Što se piva tiče, trebalo je izložiti više od 1500 godinama skupljanih boca, a uz to organizirati i svakodnevnu ponudu od 200 vrsta piva.
Kuća piva od početka ima ogromnu podršku popularne Žuje, ali misija je od prvog dana predstavljanje najboljih piva iz cijelog svijeta, a posebno još i promicanje, širenje i popularizacija pivske kulture, s naglaskom na domaća craft piva i pivovare. 
S ponosom kažu da su od prvog dana imali veliku podršku 'pivske braće', a posebno izdvajaju nekolicinu. Sa brodskim homebrewerima, koji su osnovali Udrugu pivara Brod, dogodila se ljubav na prvi gutljaj piva. Radili su zajedno prvi Brodski festival piva, družili se na 'Pijanoj čaplji', razmjenjivali iskustva i ponosni su što su s vremenom neki od njih pokrenuli prve profesionalne brodske craft pivovare. Prvo Popster koji je otvorio Dražen Dujak, pa zatim i Funky brewery, koji su pokrenuli Željko Katavić, Mario Ivanković i Davor Jurić. 
Tu je i legenda craft pivarstva u Slavoniji, Mario Bosnjak i njegov Bošnjak Beer&Gin. S njim su organizirali festivale piva, pivska natjecanja, Olimpivskih igara... Skuhao je i prvo Katarinsko pivo za festival, a za dan Sv. Patricka i svoje poznato zeleno pivo. Posebnu zahvalu zaslužuju njegov samozatajni brat Dario i supruga Marijana Margetić Bošnjak
Veliku podršku od prvog su dana dali mediji, i naši lokalni i nacionalni, a posebnu zahvalu zaslužuju Mato Pejić i Goran Gazdek, legende 'pivskog' novinarstva. Tu je zatim i istinska legenda, majstor pivar Krešo Marić koji je za Kuću piva. u Daruvaru skuhao prvo Brodsko pivo. A u posljednje vrijeme, Funky brewery braća kuhaju mnogima omiljeno Brodsko pivo No.2. 
Na Brodski festival piva doveli su sve važnije craft pivovare iz Slavonije i kontinentalne Hrvatske, a često su njihova piva i u njihovoj ponudi. Sigurno je da je projekt Kuće piva bio itekako dobar vjetar u leđa razvoju craft scene u Slavonskom Brodu.
Kuća piva u proteklih je deset godina ugostila brojna poznata lica. Od najvećih sportskih imena, trenera 'Vatrenih' Zlatka Dalića i Ivice Olića, do brojnih drugih sportaša koji dolaze u naš grad. 
Najveći zabavljači regije, Željko Pervan, Milan Pavlović (poznatiji kao Dino Mehmeda Mujkić), ostali Fazlinovići i Branko Đurić Đuro njihovi su redovni gosti, kad god su u Slavonskom Brodu, kao i brojni glumci koji dolaze u naš grad, među njima je i Rade Šerbedžija. 
Ugostili su i najveće novinarske zvijezde. Gosti su bili među ostalima i Andrija Jarak, Zoran Šprajc i Robert Knjaz, poznate javne osobe Renata Sopek, Domagoj Jakopović Ribafish, brojni političari.
A tek glazbenici: Hladno pivo, Opća opasnost, Neno Belan, Željko Bebek, Mladen Vojičić Tifa, Dado Topić, Drago Laban, Željko Nikolin, Jacques Houdek, Električni orgazam, Teška industrija, Darko Rundek, Giuliano, Soul Fingersi, Neverne bebe, Digitalna kokoš, Igor Delač, Mladen Burnać, Ivan Zak, Igor Drvenkar, Branko Požgajac iz Drugog načina, Mirko Šenkovski Geronimo, Regina, Jerko i Adastra, Zvonimir Ćosić Chosque, Mejaši, Mladen Grdović, Zoran Mišić, Mia Dimšić, Hana Grašo, Domenica... Tu su i tamburaši. Darko Ergotić iz Slavonskih lola, Vlado Bašić Ćaća, TS Satir, TS Širok Šor, TS Rubato, Slavonia band i mnogi drugi. Posjetio ih je najbolji mladi interpretator bosanske sevdalinke Damir Imamović (unuk Zaima Imamovića), pa jedan od najboljih harmonikaša Fahrudin Vejzović Fahro, pa Halid Muslimović... 
Ugostili su mnoge druge sjajne glazbenike, od klape Kmeti do klape Samoane, pa sve do legendarnog Balaševićevog violiniste Ignaca Šena, koji nažalost više nije s nama...
Među brojnim programima koje je Kuća piva u ovih deset godina pokrenula, s ponosom i radošću ističu Brodski festival piva, koji su organizirali u suradnji s gradom Slavonskim Brodom, a u okviru Katarinskog sajma. Festival su organizirali od 2015. do 2018. godine, a u festivalskom šatoru gostovale su najbolje craft pivovare iz cijele kontinentalne Hrvatske, uz izvrsnu gastro ponudu. U programu su nastupali brojni rock bandovi, veliki Brodski tamburaški orkestar, Limena glazba, tamburaši, KUD-ovi.
Posebno atraktivan bio je Pivski maraton, od Korza do dvorane Vijuš i jedinstvene Olimpivske igre, u kojima su jednako uživali i natjecatelji i publika. Olimpivada se, zahvaljujući prijateljima craft pivarima, proširila i na druga slavonska mjesta, a posebno u Novoj Gradiški, zahvaljujući Mariju Bošnjaku. Upravo u suradnji s Bošnjak Beer&Gin pivovarom za sajam i za festival su osmislili jedinstveno tamno Katarinsko pivo. Riječ je o dunkel bocku, jakom crnom pivu sa 6 posto alkohola, koje nije bilo za prodaju, nego je proizvedeno posebno za Katarinski sajam i Festival piva. Napravljeno je od četiri vrste slada i tri vrste hmelja. Nakon nekoliko godina, Brodski festival piva se polako ugasio, ali je njihova ideja o pivskom festivalu nastavila živjeti, kroz Craft beer festival u brodskoj tvrđavi.
Nakon deset uspješnih godina, ekipa Kuće piva zahvaljuje svim svojim gostima, djelatnicima, poslovnim partnerima i prijateljima i poziva vas da ovog vikenda navratite na – pivo!



Ocijenite članak

Prijavite se da možete ocijeniti ovaj članak. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.

Prijavite se da možete komentirati ovaj članak. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.