SB Online
Promjena teme
Prijava
Pretraži SB Online

Kazaljke noćas na satu idu u “rikverc”

26.10.2024. u 13:44
TEKST: klikni.hr
FOTO: Ilustracija

Prijavite se da možete ocijeniti članak. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.

Prilagodba teksta
KONTRAST
VELIČINA SLOVA
RAZMAK IZMEĐU SLOVA
RAZMAK IZMEĐU RIJEČI
PRORED
SB Online | Kazaljke noćas na satu idu u “rikverc” SB Online | Kazaljke noćas na satu idu u “rikverc”

26.10.2024. u 13:44
TEKST: klikni.hr
FOTO: Ilustracija

Prilagodba teksta ▼
KONTRAST
VELIČINA SLOVA
RAZMAK IZMEĐU SLOVA
RAZMAK IZMEĐU RIJEČI
PRORED

Točno u 3 sata ujutro, u noći sa subote, 26. listopada, na nedjelju, 27. listopada, kazaljke sata vraćamo za jedan sat unatrag. Neki se tom periodu godine vesele jer se spavanje ili noćni izlazak produžuju za jedan sat, dok ga pojedinci dočekuju namrgođeni, najviše zbog spoznaje da vraćanje kazaljki znači i prelazak na zimsko računanje vremena. Mobiteli, pametni satovi i razne druge digitalije vrijeme će “pomaknuti” sami, dok primjerice satovi u automobilima, na pećnicama, još uvijek trebaju ljudsku pomoć.
Mnogi se pitaju zašto uopće pomičemo sat. Frustriran gubitkom dnevnog vremena tijekom ljeta, te mogućnosti prvi se dosjetio 1784. godine Benjamin Franklin. Ideja je zaživjela početkom 20. stoljeća, a među prvima koji su je prihvatili bili su Nijemci. Danas ne postoji propisan zakon o pomicanju sata, već svaka država tu odluku donosi sama za sebe. Većina zemalja u Europi kazaljke pomiče dvaput na godinu, kao i gotovo cijela Sjeverna Amerika.
Podsjetimo da je EU prijedlog o ukidanju pomicanja sata predložila još 2018. godine, no do danas se zemlje članice oko “kazaljki – naprijed i unatrag” nisu usuglasile. Navedene godine održano je i javno savjetovanje na razini Europske unije, u kojem se 84 posto sudionika od ukupno 4,6 milijuna ispitanih građana izjasnilo da bi pomicanje sata trebalo ukinuti.
Dodatno, posljednjih godina više se pozornosti posvećuju i utjecaju pomicanja sata na zdravstveno i psihičko stanje ljudi. Istraživanja navode da pomicanje kazaljki potiče razvoj bolesti srca, izaziva nesanicu i stres.



Ocijenite članak

Prijavite se da možete ocijeniti ovaj članak. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.

Prijavite se da možete komentirati ovaj članak. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.