SB Online
Promjena teme
Prijava
Pretraži SB Online

Jednake šanse za razvoj i pristup kvalitetnom i učinkovitom sustavu odgoja i obrazovanja – cjelodnevna nastava u OŠ ,,Đuro Pilarʼʼ

20.1.2025. u 12:32
TEKST: Grad Slavonski Brod

Prijavite se da možete ocijeniti članak. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.

Prilagodba teksta
KONTRAST
VELIČINA SLOVA
RAZMAK IZMEĐU SLOVA
RAZMAK IZMEĐU RIJEČI
PRORED
SB Online | Jednake šanse za razvoj i pristup kvalitetnom i učinkovitom sustavu odgoja i obrazovanja – cjelodnevna nastava u OŠ ,,Đuro Pilarʼʼ SB Online | Jednake šanse za razvoj i pristup kvalitetnom i učinkovitom sustavu odgoja i obrazovanja – cjelodnevna nastava u OŠ ,,Đuro Pilarʼʼ

20.1.2025. u 12:32
TEKST: Grad Slavonski Brod

Prilagodba teksta ▼
KONTRAST
VELIČINA SLOVA
RAZMAK IZMEĐU SLOVA
RAZMAK IZMEĐU RIJEČI
PRORED

Ministarstvo znanosti, obrazovanja i mladih Republike Hrvatske donijelo je 16. srpnja 2024. godine odluku o financiranju, te je potpisano 39 Ugovora o dodjeli bespovratnih sredstava projekata u okviru poziva za dodjelu bespovratnih sredstava iz NPOO-a za izgradnju, rekonstrukciju i opremanje osnovnih škola za potrebe jednosmjenskog rada i cjelodnevne škole. U okviru navedenog poziva i Odluke o financiranju, dva projekta se odnose na Grad Slavonski Brod. Riječ je projektima za dogradnju i obnovu Osnovne škole „Đuro Pilar“, kao i rekonstrukciju i dogradnju građevine Područne škole Kolonija – Osnovne škole Đuro Pilar u Slavonskom Brodu.

Ovi su projekti nužni za osiguravanje potrebne infrastrukture i materijalnih kapaciteta, kako bi se omogućio prelazak učenika Osnovne škole Đuro Pilar u jednu smjenu i provođenje cjelodnevne nastave u školi. Uvođenje modela cjelodnevne škole kao jednog od najučinkovitijih modela ostvarenja misije suvremene osnovne škole, praćeno je i povećanjem obvezne satnice tjelesne i zdravstvene kulture. Budući da Grad Slavonski Brod kontinuirano ima za cilj unaprjeđenje sustava odgoja i obrazovanja, posebnu važnost pridaje uspostavi cjelovitog, dostupnog i kvalitetnog sustava odgoja i obrazovanja. Učenici koji osjete direktne prednosti jednosmjenskog tipa nastave bit će odgovor na realne gospodarske i društvene zahtjeve tržišta.

Prednosti jednosmjenske nastave su višestruke, kako za učenike, tako i njihove roditelje i profesore. Prelaskom na cjelodnevnu nastavu učenici dobivaju jednake mogućnosti za rast i napredak kao i višestruko kvalitetniji pristup u svakodnevnoj nastavi i obrazovanju, a povećava se i kapacitet za usvajanje novih odgojno obrazovnih ishoda kod djece. Rad u smjenama onemogućava učinkovito povećanje broja nastavnih sati koje bi rezultiralo boljom razinom usvojenosti nastavnih sadržaja, a posljedica su slabiji obrazovni rezultati i kvaliteta obrazovanja. Roditeljima je omogućeno konkretnije planiranje i organizacija radnih i školskih dana, a slobodan školski prostor u satima u kojima se ne odvija nastava bit će raspoloživ za provedbu izvannastavnih i sportskih aktivnosti. Dodatni problem rada u dvije smjene odražava se na zaposlenike škole, koji zbog ograničenih kapaciteta škole imaju smanjene stvarne mogućnosti za organizaciju i provedbu očekivanih oblika odgojno-obrazovnog rada kojim bi odgovorili na potrebe povećanja prosječnih postignuća i smanjenja razlika među skupinama učenika.

Spomenutim projektom vrijednim preko ukupno 3,9 milijuna eura, Grad Slavonski Brod osigurat će učenici OŠ Đuro Pilar ( u matičnoj i područnoj školi) na oblik cjelodnevne nastave prelaze već u školskoj godini 2026./2027., a to bi se trebalo ostvariti dogradnjom dodatnih ukupno 13 novih učionica svake kapaciteta od 28 učenika, opremljena u potpunosti sa svim potrebnim pratećim sadržajima. Osim dogradnje učionica, predviđena je i obnova vanjskih sportskih terena, kako bi se važan naglasak stavio na promicanje psihofizičkog zdravlja kod djece i mladih.


Ocijenite članak

Prijavite se da možete ocijeniti ovaj članak. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.

Prijavite se da možete komentirati ovaj članak. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.