SB Online
Promjena teme
Prijava
Pretraži SB Online
Oglas
Oglas

Internet pamti više nego ti: Vrijeme je da ga naučiš kontrolirati

17.7.2025. u 10:48
TEKST: Ivan J.

Prijavite se da možete ocijeniti članak. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.

Prilagodba teksta
KONTRAST
VELIČINA SLOVA
RAZMAK IZMEĐU SLOVA
RAZMAK IZMEĐU RIJEČI
PRORED
SB Online | Internet pamti više nego ti: Vrijeme je da ga naučiš kontrolirati

Oglas

17.7.2025. u 10:48
TEKST: Ivan J.

Prilagodba teksta ▼
KONTRAST
VELIČINA SLOVA
RAZMAK IZMEĐU SLOVA
RAZMAK IZMEĐU RIJEČI
PRORED

Sjećaš li se što si sve tražio na internetu prošli tjedan? Možda neki fast food sa dostavom, novi mobitel, putovanje… ili si guglao nešto što te bilo sram i priznati. Ne brini – nisi jedini. Ali znaš tko sve to pamti? Internet. Točnije – aplikacije, tražilice, društvene mreže i stotine skrivenih servisa koji žive od tvojih podataka.

I dok ćeš ti s vremenom zaboraviti što si tražio jučer, oni to ne zaboravljaju. Oni prate, bilježe, analiziraju – i često to koriste na načine za koje ni ne znaš da postoje. Tu u priču ulaze dvije jako važne riječi koje ćeš često čuti u ovoj rubrici: privatnost i sigurnost.

U ovom prvom članku objasnit ćemo ti što to zapravo znači – i zašto bi te to itekako trebalo zanimati, čak i ako misliš da nemaš što skrivati.

Što je privatnost?

Privatnost na internetu znači da ti odlučuješ tko ima pristup tvojim osobnim podacima – i u koju svrhu. Zvuči jednostavno, zar ne? Ali stvarnost je malo kompliciranija. Na internetu, tvoji podaci cure svaki put kad instaliraš aplikaciju, klikneš “Prihvati sve”, objaviš fotografiju, prijaviš se na neku nagradnu igru ili samo pretražuješ Google.

Privatnost nije samo pitanje "skrivaš li nešto", nego tko ima moć nad informacijama koje otkrivaju tko si ti, gdje se nalaziš, što te zanima, s kim komuniciraš… Zamisli da netko nepozvan može pratiti svaki tvoj korak u stvarnom životu – gdje ideš, što kupuješ, što čitaš, koga gledaš. Na internetu se to već događa. Samo što su "pogledi" digitalni, a podaci postaju roba.

I zato je važno znati: privatnost nije luksuz. To je tvoje pravo. I baš kao što ne otvaraš prozore ili vrata svog doma nepoznatima, ne bi trebao ni online ostavljati sve na vidjelo.

Što je cyber sigurnost i kako se razlikuje od privatnosti?

Ako je privatnost ono što želiš zaštititi, onda je cyber sigurnost način kako to štitiš. Drugim riječima, privatnost se tiče podataka – a sigurnost alata i metoda kojima ih čuvaš.

Cyber sigurnost (ili računalna sigurnost) odnosi se na zaštitu tvojih uređaja, mreža i računa od različitih prijetnji: hakera, virusa, krađa identiteta, ucjena, prijevara… Sve ono što zvuči kao scenarij iz filma – ali se, nažalost, događa svakodnevno.
Zamislimo da tvoj mobitel sadrži osobne fotografije, poruke i kontakte.
– Privatnost znači da ti biraš tko smije vidjeti te fotografije.
– Cyber sigurnost znači da te fotografije neće završiti u rukama nepoznatih jer si se zaštitio sa jakom lozinkom.

U praksi, privatnost i sigurnost idu ruku pod ruku. Ne možeš imati jedno bez drugoga. Ako si nesiguran – netko ti lako može ugroziti privatnost. Ako ti je privatnost narušena – možda si već sigurnosno izložen, a da toga nisi ni svjestan.

Zato je važno razumjeti oboje. I još važnije – znati zašto je to danas toliko bitno.

Zašto su sigurnost i privatnost danas važniji nego ikad?

Nekad su krađe identiteta bile stvar filmova i rijetkih slučajeva. Danas? Dovoljno je da klikneš na lažni e-mail ili loše zaštitiš profil – i netko drugi može imati pristup tvom bankovnom računu, Instagramu, pa čak i tvojoj osobnoj iskaznici (barem digitalnoj verziji).

Podaci su nova valuta. Tvoji interesi, lokacija, navike i kontakti – sve to ima vrijednost. Ne samo za hakere, nego i za oglašivače, aplikacije i platforme koje se natječu za tvoju pažnju i novac. Ako je nešto besplatno, vrlo je vjerojatno da si ti proizvod.

Zato su problemi danas sve češći:

- Lažne nagradne igre i "čestitke" koje kradu podatke.

- Phishing e-mailovi koji izgledaju kao poruke iz banke ili dostavne službe.

- Prevare preko WhatsAppa, Telegrama i Facebooka u kojima ti se netko lažno predstavi.

 - Curenja podataka iz aplikacija koje svakodnevno koristiš – često bez da znaš što je i kada procurilo.
Osobno sam krenuo dublje u ovu temu nakon što sam i sam postao meta – od sumnjivih WhatsApp i Telegram poruka, do poziva "financijskih agenata" koji nude čuda. Sve te situacije bile su mi znak da je krajnje vrijeme da se educiram, ali i da pomognem drugima da ne upadnu u iste zamke.

Pogođeni su svi – od djece koja kliknu na nešto “zabavno” do starijih koji misle da su stvarno dobili nagradu. Privatnost i sigurnost nisu više "IT tema" – to je svakodnevna stvarnost. I ono što je nekad bio samo tehnički problem, danas je postalo osobno pitanje svakog korisnika interneta.

Zato je krajnje vrijeme da naučimo kako se zaštititi. A to ne mora biti komplicirano…

Kako se možeš zaštititi – već danas?

Dobra vijest je da ne moraš biti IT stručnjak da bi se zaštitio. Dovoljno je da napraviš nekoliko malih, ali važnih koraka – i već si ispred velikog broja korisnika koji o ovome još ne razmišljaju.

Evo što možeš učiniti odmah:

- Postavi jake lozinke. Ne koristi “123456” ili “ime+današnju godinu”. Kombiniraj slova, brojeve i simbole.
 Bonus: isprobaj password manager – aplikacije koje pamte lozinke umjesto tebe.

 - Uključi dvofaktorsku autentifikaciju (2FA). To znači da uz lozinku moraš potvrditi svoj identitet i kodom koji dobiješ SMS-om ili putem aplikacije. Jedan od najlakših načina da spriječiš upade u svoje račune.

 - Provjeri dozvole na mobitelu. Znaš li koja aplikacija ima pristup tvojoj kameri ili mikrofonu – čak i kad je ne koristiš? Možda je vrijeme da im to oduzmeš.

 - Ne prihvaćaj “sve” bez čitanja. Svaka web stranica nudi “Prihvati sve kolačiće” – ali mnoge nude i “Postavke” gdje možeš isključiti praćenje. Treba doslovno 10 sekundi više.

- Razmišljaj prije nego klikneš. Ako ti netko pošalje poruku s nepoznatim linkom, ako je nešto “predobro da bi bilo istinito” – vjerojatno i jest.

Ne moraš odmah sve znati – važno je da počneš. A ova rubrika je ovdje upravo zbog toga: da ti objasni ono bitno, na jednostavan i koristan način.

Zaključak
Privatnost i sigurnost nisu tehnička filozofija – to je tvoja svakodnevna zaštita. Poput brave na vratima, sigurnosnog pojasa ili zastora na prozoru. Ne vidiš ih uvijek, ali znaš da su tu – i znaš zašto su važne.

U sljedećim člancima pokazat ću ti konkretne primjere kako zaštititi sebe i svoju obitelj online. A do tad – napravi barem jedan od gornjih koraka. Tvoj budući ja će ti biti zahvalan.

Ocijenite članak

Prijavite se da možete ocijeniti ovaj članak. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.

Prijavite se da možete komentirati ovaj članak. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.

Promijeni temu