|
|
Inspektorat objavio nove podatke: Nakon uvođenja eura neki povećali cijene za 126 posto
|
|
22.1.2023. 18:06 | danas.hr IZVOR: danas.hr PREGLEDA: 462
|
Od kada je Vlada 5. siječnja donijela zaključak o provedbi načela zabrane neopravdanog povećanja cijena, inspekcija Državnog inspektorata provodi pojačane nadzore koji pokušavaju utvrditi je li došlo do porasta cijena roba i usluga neposredno prije uvođenja eura kao službene valute u državi, piše Danas.hr.
U 25,2 posto obavljenih inspekcijskih nadzora utvrđeno je neopravdano povećanje cijena nakon 31. prosinca 2022. godine.
U nadzorima tržišne inspekcije utvrđeno je u 87 slučajeva nepoštene poslovne prakse neopravdanog povećanja cijena od čega u uslužnim i trgovinskim djelatnostima te malo pekarskim proizvodima.
Prosječno neopravdano povećanje cijena usluga je 20 posto, a u pojedinim slučajevima povećanja doseže i 126 posto. Tako je primjerice inspekcijskim nadzorom utvrđeno povećanje fotografskih usluga od 57 posto, pojedinih frizerskih usluga od 126 posto, usluge privatnog parkiranja od 25 posto, usluga samoposlužnih autopraonica od 50 posto i slično.
U djelatnosti trgovine na malo prosječno je utvrđeno neopravdano povećanje od 17 posto za kontrolirane proizvode nakon 31. prosinca 2022. godine, primjerice za pileće i pureće meso, suhomesnati proizvodi, voda, sok, jaja, konditorski proizvodi, mliječni proizvodi, hrana za životinje, konzervirano povrće.
Isto tako, u trgovini na malo pekarskim proizvodima i dalje se bilježi povećanje cijena kako kruha tako i ostalih pekarskih proizvoda i to prosječno do 15 posto, a iznimno u pojedinim nadzorima utvrđeno je povećanje pojedinih pekarskih proizvoda od 20 do 30 posto.
Turistički inspektori obavili su 486 inspekcijska nadzora od čega su u 161 inspekcijskom nadzoru utvrdili neopravdano povećanje cijena ugostiteljskih usluga od 33 posto.
Poslovni subjekti su neposredno do završetka nadzora vratili maloprodajne cijene na visinu maloprodajnih cijena na dan 31. prosinca 2022. godine.
Zbog prekršaja nepoštene poslovne prakse, u tijeku je izricanje novčanih kazni prema svim poslovnim subjektima koji su neopravdano povećali cijene nakon 31. prosinca 2022. godine odnosno od 1. siječnja 2023. godine pa do dana inspekcijskog nadzora te su izrečene 234 novčane kazne u iznosu od 399.489,09 eura (3.009.950,55 kn).
Inspekcije Državnog inspektorata i dalje će, svaka inspekcija u dijelu svoje nadležnosti nastaviti koordinirano i kontinuirano obavljati inspekcijske nadzore u cilju zaštite potrošača.
(IZVOR: www.danas.hr)
|
|
|
Tagovi: inspektorat, država, cijene, rast cijena, hrana, proizvodi, uvođenje eura
*Komentari se objavljuju u realnom vremenu i SB Online ne može biti odgovoran za ono što korisnici objave. Zabranjeno je vrijeđanje i klevetanje. Takvi će komentari biti obrisani, a njihovi autori prijavljeni nadležnim službama.
|
|
|
|
|
|
Danas oblačno s umjerenim jugozapadnim vjetrom
|
|
|
Krivotvorio vozačku dozvolu Republike Srbije
|
|
|
EVO KAD SU MISE: Najavljen ʼosmiʼ u Sl. Brodu
|
|
|
Raspisan natječaj za najam stana za mlade obitelji u Ulici Vida Došena
|
|
|
Blagdan sv. Ivana don Bosca i Dan ministranata
|
|
|
Započelo uređenje parka na Trgu Josipa Godlara
|
|
|
Svoja iskustva i znanja želi prenijeti na mlade
|
|
|
Danas oblačno s povremenom kišom
|
|
|
Imate račun viška u banci? Bilo bi dobro da ga ovih dana zatvorite, evo i zašto
|
|
|
Sedma smo zemlja u EU koja najviše troši na hranu i alkohol. 2021. po jednom bili rekorderi
|
|
|
Raste broj oboljelih od tuberkuloze, već sad ih prijavljeno 168, a lani u cijeloj godini 175
|
|
|
U Hrvatskoj vino poskupjelo 2 do 3 puta više nego u EU. Čaša vina polako postaje luksuz
|
|
|
Doznajemo: Dusparina suradnica dala otkaz
|
|
|
Odgovor jednog djeteta u zadaći je apsolutni hit na internetu. Pogledajte zašto!
|
|
|