SB Online
Promjena teme
Prijava
Pretraži SB Online

Imaju li nastavnici dva mjeseca godišnjeg? Provjerili smo je li točno uvriježeno mišljenje

PRIJE 11 MJESECI
TEKST: srednja.hr/srednja.hr

Prijavite se da možete ocijeniti članak. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.

Prilagodba teksta
KONTRAST
VELIČINA SLOVA
RAZMAK IZMEĐU SLOVA
RAZMAK IZMEĐU RIJEČI
PRORED
SB Online | Imaju li nastavnici dva mjeseca godišnjeg? Provjerili smo  je li točno uvriježeno mišljenje SB Online | Imaju li nastavnici dva mjeseca godišnjeg? Provjerili smo  je li točno uvriježeno mišljenje

PRIJE 11 MJESECI
TEKST: srednja.hr/srednja.hr

Prilagodba teksta ▼
KONTRAST
VELIČINA SLOVA
RAZMAK IZMEĐU SLOVA
RAZMAK IZMEĐU RIJEČI
PRORED

Koliko godišnjeg odmora zapravo imaju nastavnici? Neki će reći premalo, neki će reći previše, a mi smo odlučili provjeriti točne brojke. Provjerili smo kolektivne ugovore i saznali da nastavnici poput svih radnika imaju 20 dana godišnjeg, a putem posebnih kriterija mogu ostvariti dodatne dane te ukupno imati najviše 30 dana godišnjeg odmora. Praznici su već započeli. Kako za koga, reći će učitelji koji vole ponavljati da njima praznici ne počinju kad i učenicima te da nemaju dva mjeseca godišnjeg odmora kako se često misli. Provjerili smo kolektivne ugovore zaposlenika u osnovnim i srednjim školama i saznali koliko dana godišnjeg zapravo imaju učitelji.

Nekoliko kriterija za dodatne dane godišnjeg

Prema Zakonu o radu minimalno trajanje godišnjeg odmora za radnike u Hrvatskoj je četiri tjedna, odnosno 20 dana. Maksimalno trajanje godišnjeg odmora nije propisano, a ukupno trajanje godišnjeg može biti uređeno i pojedinačnim ugovorom o radu ili kolektivnim ugovorom. Sindikat hrvatskih učitelja je s Vladom Republike Hrvatske potpisao kolektivni ugovor za zaposlenike u osnovnoškolskim ustanovama kojim je između ostalog propisano koliko godišnjeg odmora učitelji ostvaruju.

Prema kolektivnom ugovoru, godišnji odmor zaposlenika u školama poklapa se sa zimskim, proljetnim i ljetnim odmorom učenika. Na 20 dana godišnjeg odmora koji su propisani Zakonom o radu dodaju se dani godišnjeg odmora prema nekoliko kriterija.

Za rad na poslovima s posebnim uvjetima rada učitelji će dobiti dodatna dva dana godišnjeg odmora, kao i za rad u smjenama, dvokratni rad te redovni rad subotom, nedjeljom i praznicima. Dodatna dva dana dobivaju za rad s učenicima s teškoćama, dok za poslove razrednika, rad u više nastavnih predmeta i za rad u dvije škole dobivaju jedan dodatni dan godišnjeg odmora

Dodatni dani ovisno o radnom stažu

Dodatne dane godišnjeg zaposleni u osnovnim školama dobivaju i ovisno o složenosti poslova. Radna mjesta I. vrste zvanja donose četiri dodatna dana godišnjeg, radna mjesta II. vrste zvanja tri dana, a radna mjesta III. vrste zvanja dva dodatna dana godišnjeg odmora.

Dužina radnog staža također znatno utječe na broj dana godišnjeg. Učitelji s pet do deset godina radnog staža ostvaruju dva dodatna dana te broj dodatnih dana raste s brojem godina staža.

od 5 do 10 godina radnog staža – 2 dana

od 10 do 15 godina radnog staža – 3 dana

od 15 do 20 godina radnog staža – 4 dana

od 20 do 25 godina radnog staža – 5 dana

od 25 do 30 godina radnog staža – 6 dana

od 30 do 35 godina radnog staža – 7 dana

35 i više godina radnog staža – 8 dana

Godišnji za nastavnike roditelje i sudionike Domovinskog rata

Učitelji koji imaju jedno maloljetno dijete dobivaju dva dodatna dana godišnjeg, a za svako daljnje dijete dobivaju jedan dodatni dan. Učitelji koji su roditelji djeteta s teškoćama u razvoju dobivaju tri dodatna dana godišnjeg. Učitelji koji su samohrani roditelji dobivaju jedan dodatni dan, a ako sami imaju invaliditet dobivaju dva dodatna dana. Učitelji koji su bili sudionici Domovinskog rata dobivaju jedan dodatni dan godišnjeg odmora.

Učitelji dodatne dane godišnjeg ostvaruju i prema doprinosu na radu. Ako učitelj ostvaruje izvrsne rezultate rada dobiva tri dana godišnjeg, ako je vrlo uspješan dobiva dva dana, a ako je uspješan dobiva jedan dodatni dan godišnjeg, stoji u kolektivnom ugovoru.

Razlika za zaposlene u srednjim školama

Nezavisni sindikat zaposlenih u srednjim školama Hrvatske sklopio je kolektivni ugovor za zaposlenike srednjih škola. Kriteriji za dodatne dane godišnjeg odmora jednaki su kao i za zaposlenike osnovnih škola, a jedina razlika je o broju dana godišnjeg prema radnom stažu.

od 5 do 15 godina radnog staža – 2 dana

od 15 do 25 godina – 3 dana

od 25 do 35 godina – 4 dana

preko 35 godina – 5 dana

Prema kolektivnim ugovorima godišnji odmor ne može iznositi manje od 20, ali ni više od 30 radnih dana, što znači da učitelji teoretski mogu ‘natući’ mjesec i pol dana godišnjeg odmora. Odmora svakako imaju manje nego učenici, ali i više od većine zaposlenih u Hrvatskoj koji se moraju zadovoljiti samo s 20 dana godišnjeg odmora.

(Izvor: srednja.hr)


Ocijenite članak

Prijavite se da možete ocijeniti ovaj članak. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.

Prijavite se da možete komentirati ovaj članak. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.