SB Online
Promjena teme
Prijava
Pretraži SB Online

Hoćemo li ponovno u Mađarsku u shopping? Evo kakve su cijene namirnica tamo

SB Online | Hoćemo li ponovno u Mađarsku u shopping? Evo kakve su cijene namirnica tamo SB Online | Hoćemo li ponovno u Mađarsku u shopping? Evo kakve su cijene namirnica tamo
Prilagodba teksta ▼
KONTRAST
VELIČINA SLOVA
RAZMAK IZMEĐU SLOVA
RAZMAK IZMEĐU RIJEČI
PRORED

Sjećate li se odlazaka u kupovinu u Mađarsku tamo u 90-im godinama prošlog stoljeća kad su gradovi Harkanj i Šiklos bili shopping meke za Hrvate? Ma tko bi mogao zaboraviti parizere, hrenovke, eurokrem u kantici, čips također u kantici! Eh, to su bili dani, no bi li nam se to vrijeme moglo vratiti? Zanimljivu priču autora Alana Srčnika u cijelosti prenosimo s portala Osijek Express

Harkany, Siklos…, danas su prazna mjesta, bez žice i sokova, plastike i jeftinih odijela za svatove… Ali…? Hoćemo li opet u redove po ‘kolbas, šonku, parizer, hrenovke’…? Hoće li trgovci ondje oprati izloge u kojima još uvijek stoje natpisi na hrvatskom jeziku, stare tečajne liste…? U to smo se uvjerili prije godinu dana.

Apsolutno je razvidno kako je u Hrvatskoj posljednjih mjeseci poskupjelo sve. Cijene svega su ‘puzajuće tiho’ došle na razine da gdjegod podaci DZS-a o prosječnom godišnjem porastu cijena dobara i usluga za osobnu potrošnju od 3,8% izgledaju, da oprostite, smiješno.

Brojni su artikli dvoznamenkasto postotno poskupjeli! Ono što posebno plaši sljedećih dana, a napose od 1. travnja poskupljenjem energenata, jest kako će se sve to odraziti nadalje na cijene namirnica, brojnih artikala.

Index u svom tekstu otkriva kako su Mađari poduzeli korake i zamrznuli cijene osnovnih namirnica, i to od 1. veljače. Istražili smo zakratko neke od cijena u katalozima njihovih trgovina i došli do zaključka kako bi lako mogli ponovno oživjeti Harkanj, Šikloš…

Ovako stvari stoje… Izdvojili smo nekoliko artikala i njihove cijene. Nisu to iste marke kao u Hrvatskoj, gdjegod robne marke trgovina poput Lidla, Aldija, Tescoa…, ali kakve kupujemo i u Hrvatskoj.

Šećer primjerice stoji na akciji 239 forinti, standarno oko 249, što bi u kunama iznosilo – 5,30 kune.

Nadalje, brašno je standardne cijene oko 159 forinti, ili – 3,4 kune.

Litra suncokretovog ulja kreće se od 569 do 679 forinti, odnosno – od 12 do 14 kuna,

Litra mlijeka mliječne masti od 2,8% je od 206 do 325 foritni, uglavnom oko 259, što je – 5,4 kune. Nije to, zacijelo, vrhunsko mlijeko, ali mlijeko kakvo na akcijama kupujemo i kod nas.

Pola kilograma mljevenog mesa, svinjskog, u pravilu je oko 579 forinti, ili -12,3 kune, što će reći kako bi kilogram stajao 24,6 kuna.

Kilogram pilećih prsa može se naći, s kostima, po cijeni od 1.199 forinti, ali je realnija i češća cijena oko 1.600 forinti za kilogram bez kosti, što je – u kunama zapravo 33,9 kuna.

Ako želite pivo, primjerice Krušovice, 319 foritni je cijena – ili 6,7 kuna, za pola litre u konzervi.

A onda dolazimo do najdražeg mađarskih proizvoda…

Parizer, ovisno o kvaliteti, za kilogram stoji od 738 do 1.864 forinte, ili – od 15,66 do 39,6 kuna.

A kako je na tržnicama? E, to bez odlaska nemamo kako provjeriti, ali mogli bi smo… Vaš je autor prije nekoliko dana u solidnom budimpeštanskom restoranu pojeo goveđi gulaš za 40-tak kuna, popio kolu za 10.

Foto: Pixabay (ilustracija) & Katalozi (screenshot)

Ocijenite članak

Prijavite se da možete ocijeniti ovaj članak. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.

Prijavite se da možete komentirati ovaj članak. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.

Vezane teme: