22.6.2023. u 10:00
TEKST: SBOnline
Prijavite se da možete ocijeniti članak. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.
22.6.2023. u 10:00
TEKST: SBOnline
SBOnline ekskluzivno je razgovarao s direktorom brodskog Vodovoda Stjepanom Aščićm, koji podsjetimo za svoj rad prima mjesečnu plaću od 1.998,30 eura
Na početku razgovora pitali smo direktora Aščića kakvo je financijsko stanje tvrtke Vodovod?
"Vodovod je duži niz godina (do korona krize) poslovao uravnoteženo s pozitivnim poslovnim rezultatima, istovremeno rješavajući cijeli niz problema iz prethodnog perioda. Vrlo brzo nakon početka korona krize u našem sektoru dogodila su se drastična pucanja dobavnih lanaca a posljedično i divljanje cijena materijala i sirovina potrebnih za obradu vode. Sve navedeno dovelo je do negativnog poslovnog rezultata od 850 tisuća kn u 2021. i prema nerevidiranim financijskim izvještajima oko 1,5 milijuna kuna u 2022. godini", kazao je.
Kako preživljavate povećanje energenata?
"Povećanje cijena energenata predstavlja izazov za sve poslovne subjekte, od privatnih do javnih. Vodovod je do 11. mjeseca prošle godine bio zaštićen dugogodišnjim ugovorom s dobavljačem električne energije, nakon čega su na snagu stupile mjere Vlade Republike Hrvatske koje su značajno ublažile ogromne poremećaje na tržištu električne energije. Podsjećam, Vodovod je u postupku javne nabave kao najpovoljniju ponudu dobio cijenu od 42 milijuna kuna za električnu energiju koju je u prethodnom razdoblju plaćao 7,5 milijuna kuna.
Svejedno i uz subvencije Vlade RH (u odnosu na prethodni ugovor s HEP-om) radi se o povećanju između 20 i 25%, dok su cijene plina koji se koristi u radu Uređaja za pročišćavanje otpadnih voda i za grijanje povećane oko 3 puta", govori direktor.
Tijekom ljetnih mjeseci često cijevi pucaju, koliki je to problem, koliko se prosječno vode izgubi?
"Prosječni broj intervencija (sanacija) na vodoopskrbnom sustavu na godišnjoj razini iznosi oko 1500. Veliki broj puknuća i kvarova su jedan od glavnih problema u vodoopskrbnom sustavu. Uzroci velikog broja puknuća i kvarova primarno se nalaze u starosti cijevi, kvaliteti materijala i tlakovima u sustavu (konfiguracija terena naselja brdskih dijelova sustava zahtjeva veliki broj precrpnih stanica a samim time povećane tlakove u sustavu).
Gubitci u vodoopskrbnom sustavu Vodovoda Slavonski Brod su na razini prosjeka Republike Hrvatske tj. između 50% i 60%, što predstavlja značajan problem prvenstveno korisnicima vodnih usluga zbog prekida isporuke a Vodovodu jer na interventno održavanje troši ogroman dio svojih resursa", odgovorio je direktor.
Planira li se to riješiti i kako?
"Vodovod je 2017. godine započeo s izradom projektnog rješenja smanjenja gubitaka kojim bi se obnovio dio čvorišta, izgradila nova s mogućnošću mjerenja i regulacije te uspostavio sustav DMA zona, a sve s ciljem smanjenja tlakova u sustavu a time i opterećenja cjevovoda.
Ovim projektom se razmatra vodoopskrbna problematika šireg područja, tj. analizira se cjeloviti vodoopskrbni sustav. Na temelju formiranog hidrauličkog modela i provedenih analiza i simulacija (Koncepcijsko rješenje) pristupa se izgradnji mjerno-regulacijskih okana za formiranje DMA/PMA zona, pronalaženje i uklanjanje kvarova, sanaciji cjevovodne mreže i vodovodnih armatura, nadogradnji NUS-a, opremanju i obuci djelatnika i sve u cilju smanjenja gubitaka vode u vodoopskrbnom sustavu.
Vrijednost projekta je oko 31 milijun kuna, a vrijeme provedbe projekta je 5 godina (2021 – 2025). Proveden je postupak javne nabave za izvođenje radova te su ugovoreni radovi temeljem Okvirnog sporazuma u trajanju od 5 godine. U ovoj i sljedećoj godini očekuje se povećanje dinamike i veća sredstva u Planu Hrvatskih voda a po završetku projekta gubitci u vodoopskrbnoj mreži bi se trebali smanjiti za 25%", kaže Aščić.
Planira li se nekakva povećanje cijene vaših usluga?
"Budući da je Vodovod u zadnje dvije godine maksimalno racionalizirao poslovanje a svejedno zabilježio negativan rezultat, te kako je pritisak na cijenu rada u zadnjih nekoliko godina izuzetno snažan kao i na sve vrste sirovina i materijala bit će nužno predložiti određeno povećanje cijene vodnih usluga. Sve bitne informacije o tom postupku bit će na vrijeme dostupne javnosti", otkrio je direktor.
Možete li najaviti nekakve planove za budućnost što se tiče tvrtke?
"Osim velikih infrastrukturnih projekata kao što su Brod 2 (Slavonski Brod, Bukovlje, Brodski Stupnik, Donji Andrijevci, Garčin, Gornja Vrba, Podcrkavlje, Sibinj) i Brod 3 (Gundinci, Sikirevci, Slavonski Šamac, Velika Kopanica, Oriovac) vrijedno je spomenuti ugovor potpisan ovih dana s Ministarstvom regionalnog razvoja o dodjeli sredstava od oko 250.000,00 eura za izradu studijske i projektne dokumentacije za projekt digitalne transformacije upravljanja imovinom što u principu predstavlja potpunu digitalizaciju cjelokupnog poslovanja. Budući da će se projekt raditi u suradnji s ostalim važnim dionicima kao što su Grad Slavonski Brod i ostala javno pravna tijela, koristi za korisnike će biti brojne. Navedena dokumentacija treba biti izrađena u sljedećih 18 mjeseci nakon čega se očekuju nacionalni natječaji za izvođenje takvih digitalnih rješenja", kaže.
Ide li nekakvi veći radovi u Gradu?
"U ovoj godini Vodovod je u suradnji s Gradom Slavonskim Brodom već izveo nekoliko značajnih projekata kao što su radovi u Jagićevoj i Gupčevoj ulici i Brodskom Vinogorju, dok se radovi na zamjeni vodoopskrbne i mreže odvodnje u Starčevićevoj ulici planiraju zajedno s Gradom.
Mogu istaknuti i NPOO projekt vodoopskrbe u općinama Donji Andrijevci i Velika Kopanica koji bi trebali započeti u sedmom mjesecu čime bi se dovršio Regionalni vodoopskrbni sustav istočne Slavonije.
Također, nadam se kako ćemo u ovoj godini u suradnji s resornim ministarstvom i SAFU-om uspjeti doći do dodjele ugovora za projekt Brod 2", zaključio je direktor Aščić.
Prijavite se da možete ocijeniti ovaj članak. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.
Prijavite se da možete komentirati ovaj članak. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.